אלרגיה לטונה

אלרגיה לטונהעל פי מחקר שפורסם בגיליון יולי 2004 של כתב העת לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית, אלרגיה למאכלי ים היא לכל החיים, ואנשים שאלרגיים לטונה, יכולים להיות אלרגיים גם לדגים אחרים.

התגובות האלרגיות עשויות להתרחש בעת אכילה, טיפול בטונה, עיבודה למאכל אחר או בעת שאיפת אדים של בישול טונה. התסמינים נעים בין מתונים למסכני חיים.

אלרגיה לטונה היא תגובה שלילית הנגרמת על ידי המערכת החיסונית של הגוף לטונה או למזון המכיל טונה. סוג זה של אלרגיה הוא נדיר והתגובות עלולות להיות קשות.

כיצד מתפתחת האלרגיה?

בניגוד לאמונה הרווחת, אלרגיה היא תופעה המתפתחת בשלבים. בדרך כלל גורמים גנטיים מהווים גורם משמעותי ברגישות האדם. היבטים גנטיים שונים הם הבסיס להבדלים של התסמינים בין אדם לאדם.

באמצעות נוכחות הגורמים הגנטיים, לצד גורמים סביבתיים אחרים, אדם הופך להיות רגיש לחומרים מסוימים, ובשלב כלשהו של חייו הוא מפתח אלרגיה לחומר אחד או למספר חומרים אותם הוא אוכל או המצויים בסביבתו, וגופו מבטא את האלרגיה, מתוך מטרה להביס את החומרים האלרגניים, באמצעות תסמינים שונים, עוריים או נשימתיים.

תסמיני כוורות ונפיחות

התגובה האלרגית לטונה עשויה לייצר חבורות אדומות, נפיחות, וגירוד. הכוורות על העור עלולות להתרחש בתוך דקות לאחר אכילה או טיפול בטונה והן נמשכות בדרך כלל עד ארבע שעות. לעיתים תתפתח גם נפיחות סביב העיניים, נפיחות בלשון או בגרון ותתרחש חסימה של דרכי הנשימה. לכן חשוב להגיע לטיפול רפואי באופן מיידי.

תסמיני בעיות עיכול

הקאות תכופות המלווות בנפיחות הפה או הלשון עלולות להיות סימן של אלרגיה אם הן מתרחשות מיד לאחר אכילת טונה. תסמינים אחרים במערכת העיכול כוללים כאבי בטן עזים, שלשולים וקשיי בליעה. שלשולים והקאות הן הדרך של הגוף להיפטר מהמזון הפוגע והתגובה עלולה להתפתח בתוך דקות ולהימשך עד מספר שעות לאחר אכילת הטונה.

תסמיני אנפילקסיס

אנפילקסיס היא תגובה אלרגית מסכנת חיים אשר משפיעה על כל הגוף. תגובה זו עלולה לגרום לקשיי נשימה ונפיחות הרקמות כגון השפתיים, הגרון, הלשון או המפרקים.

אנפילקסיס מתפתחת במהירות ועלולה לשוב גם מספר שעות לאחר שהתסמינים האחרים חולפים. היא עלולה להיות קטלני ולכן יש לקבל טיפול רפואי באופן מיידי, גם אם המטופל מתחיל לחוש טוב יותר.

אבחון של אלרגיה לטונה

אם קיים חשד לאלרגיה לטונה, אך לא ניתן לזהותה באופן ברור, הצעד הראשון הוא לבצע בדיקת אלרגיה. בדרך כלל יאבחן הרופא את האלרגיה לטונה באמצעות בדיקת עור, כלומר, מריחת כמות קטנה של טונה או שמן טונה על העור, והמתנה לתסמינים שיופיעו, או באמצעות אכילת פיסת טונה ואבחון התסמינים. כמובן שיש לבצע בדיקה זו רק תחת פיקוח רפואי על מנת שניתן יהיה לטפל באופן מיידי בתגובות שיופיעו.

אם עדיין לא אושרה האבחנה באמצעות בדיקות פשוטות אלו, ניתן לבצע בדיקת דם אשר דגימתה נשלחת למעבדה, מתוך מטרה לאתר את החומר המדויק אליו רגיש האדם.

טיפול באלרגיה לטונה

הטיפול משתנה בין טיפול של הימנעות, טיפול כללי וטיפול חירום. באופן כללי, יש להימנע ממגע עם טונה. אם מתרחשת תגובה אנפילקטית, יש להזריק אדרנלין באופן מיידי ולגשת לחדר מיון. אנטיהיסטמינים מרחיבי סימפונות מיועדים לטיפול בתסמינים שאינם חמורים, והם יעילים לטיפול בנזלת אלרגית ובעיות עור הנגרמות מאלרגיה.

במצבים רבים ניתן למנוע תגובות אלרגיות, ובמיוחד את תסמיני האסתמה. טיפול מניעה ביתי מהווה חלק משמעותי מהטיפול של שליטה באלרגיה באמצעות הימנעות ממנה.

בקרב אנשים שאצלם מתבטאים התסמינים בעיקר באמצעות תגובות אסתמה, מומלץ להשתמש בתרופות אסתמה באופן יומיומי ולבצע בדיקה למקור האלרגנים אחת לשנה.

תופעה: יותר מ-3.5% מבני הנוער בישראל סובלים מאלרגיה למזון
אתר המרכז לאלרגיות הוקם במטרה להעניק לגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לאלרגיות- מידע על אבחון, טיפול והתמודדות עם כל סוגי האלרגיות.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן