אלרגיה לארסן

אלרגיה לארסןארסן הוא מרכיב כימי אפור המתקיים במצב מתכתי בשלוש צורות: צהוב, שחור ואפור, עם אפור כמצב שולט, וגם בצורות יוניות. ארסן נחשב למתכת כבדה, ואלרגיה לארסן מתבטאת במספר תכונות רעילות המתרחשות כתוצאה מהרעלות מתכות כבדות אחרות.

מבחינה היסטורית, ארסן שימש כחומר מרפא, כמרכיב פיגמנט, כמרכיב בחומרי הדברה וכחומר רעיל קטלני להריגת חרקים המצטברים בעץ המשמש לבניין.

תסמיני אלרגיה לארסן

אנשים עלולים להיחשף לארסן באמצעות שאיפתו, אכילת מזונות מזוהמים, שתיית מים או משקאות אחרים המכילים ארסן, או כתוצאה של מגע ארסן עם העור.

החשיפה מתרחשת כתוצאה מכמויות ארסן הנמצאות באוויר, במים ובמזונות, ואנשים עשויים להיחשף לרמות גבוהות יותר של ארסן, אם הם מתגוררים בסמוך לאזורי תעשייה, המכילים בהווה או שהכילו בעבר, תרכובות ארסן. אזורים המאופיינים בריכוז גבוה של ארסן במי השתייה, קשורים אף הם עם חשיפה גדולה יותר.

תסמינים חמורים של אלרגיה לארסן

תסמינים חמורים או מיידיים של רמה רעילה של חשיפה לארסן עשויים לגרום לאלרגיה הכוללת את התרחישים הבאים:

 • הקאות.
 • כאבי בטן.
 • שלשולים.
 • שתן כהה.
 • התייבשות.
 • בעיות לב.
 • הרס תאי דם אדומים, במצב הנקרא המוליזה.
 • סחרחורות.
 • הזיות.
 • הלם.
 • מוות.

חשיפה ארוכת טווח לארסן ברמות רעילות עלולה להוביל לשינויים בגוון העור, כגון גוון כהה או שינוי גוון, אדמומיות, נפחות ובליטות עור זהות ליבלות (היפרקרטוזיס). רצונות לבנוניות עשויות להופיע בציפורניים, ועלולים להתפתח מומים עצביים מוטוריים. בנוסף, תפקודי הכבד עלולים להיפגע.

סיכוני החשיפה לארסן

ארסן וחלק מהתרכובות שלו, מובילים לתגובה אלרגית עם חלבונים, במיוחד בתהליך חמצון, ובכך מושבתים רוב תפקודי הגוף. אלרגיה לארסן מתרחשת כשהחומרים הנמצאים בו משולבים עם רעלים קטלניים ביותר למערכות ביולוגיות, למעט מספר מיני חיידקים. הוא נחשב אף למסרטן.

ניתן למצוא ארסן מזהם במספר מקורות מזון ומים כגון דגים, פירות, ירקות, ואורז, הנחשבים למזונות הנפוצים ביותר העלולים לגרום לאלרגיה לארסן. האלרגיה נוטה להתרחש כתוצאה מחשיפה תעשייתית, יין מזוהם או רכיבי תרופות שאינם מזוקקים כראוי.

אלרגיה לארסן: סיכון לסרטן

חשיפה ארוכת טווח לארסן קשורה גם להתפתחות סוגי סרטן מסוימים, וארסן הוגדר כמסרטן על ידי הסוכנות האירופאית להגנת הסביבה (EPA).

מחקרים על אנשים בחלקים של דרום מזרח אסיה ודרום אמריקה, שם קיימת רמת ארסן גבוהה במי השתייה, דיווחו על סיכון מוגבר לפתח סרטן שלפוחית השתן, הכליות, הריאות והעור. תרכובות ארסן אורגניות אינן רעילות כמו תרכובות אנאורגאניות, ואינן מקושרות לסרטן.

אבחון אלרגיה לארסן

ההיסטוריה הרפואית של המטופל חשובה ביותר שכן אלרגיה זו מתרחשת ברוב המקרים בתאונות תעשייתיות, כך שאנשים אחרים, כגון עמיתים לעבודה או בני משפחה עשויים להיחשף לרעילות הארסן מבלי להבין שהם נמצאים בסיכון.

אנשים שנחשפו לרמות רעילות של ארסן עשויים לנשום בכבדות והשתן שלהם מריח כמו שום, כרמז לאבחנה. רוב הרופאים החושדים באלרגיה לארסן, או באלרגיה לרעלני מתכת או מטלואידים אחרים, יבצעו בדיקות מעבדה כגון ספירת תאי דם ואלקטרוליטים בסרום כגון סידן ומגנזיום.

אם תוצאות הבדיקות מעידות על הרס תאי הדם, מבוצעים סוגי הקרנות ועירוי דם, בהתאם לחומרת הממצאים.

טיפול באלרגיה לארסן

חשיפה לרעילות ארסן עלולה לגרום למוות במהירות, וקיימות מספר שיטות בודדות בלבד להציל את חיי המטופל. ניתן להסיר ארסן ממחזור הדם, אך רק במקרים בהם הרעילות נקשרת לרקמות, ולכן קיים חלון זמן קצר בלבד על מנת שטיפול זה יעבוד. באופן זהה, ארסן גורם להרס מהיר של כדוריות דם אדומות, כך שעירויי דם עשויים לסייע למטופל.

בנוסף, אם ארסן נבדק בבדיקות מעבדה שהניבו תוצאות חיוביות, ניתן לנסות טיפול של השקיית הבטן או המעי, אך לא קיימים נתונים מדעיים טובים המצביעים על הצלחות טיפולים אלו. מומלץ להתייעץ עם נפרולוג ועם רופא מומחה בטיפול ברעלים, בהקדם האפשרי.

אלרגיה לארסן
אתר המרכז לאלרגיות הוקם במטרה להעניק לגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לאלרגיות- מידע על אבחון, טיפול והתמודדות עם כל סוגי האלרגיות.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן