אלרגיות בתקופת הקיץ

אלרגיות בתקופת הקיץלפני שנפתח בדברים ברצוננו לדייק מעט את השאלה המופיעה כאן בכותרת. באופן עקרוני ישנן תופעות אלרגיות השכיחות יותר בעונת הקיץ, אך אין זו עונת הקיץ שמגבירה את הרגישות האלרגית.

הרגישות לחומרים אלרגנים שונים קיימת באופן שקט בכל עונה שהיא, ואילו כאשר האדם האלרגי נחשף לאלרגן אליו הוא רגיש, מתפתחת התגובה האלרגית. מאחר וישנם סוגים שונים של אלרגנים שהחשיפה אליהם מתרחשת בעיקר במהלך הקיץ, הרי שנהוג להתייחס לתופעות האלרגיות הקשורות לאלרגנים אלו כ"אלרגיות עונתיות" או "אלרגיות קיציות".

בהקשר זה יש לציין כי ישנן גם כמובן אלרגיות מסוימות המרימות את ראשן בעיקר במהלך עונת הסתיו וכן ישנן גם כאלו המורגשות בעיקר במהלך החורף הקר והגשום. עם זאת, במאמר זה נתמקד אך ורק באלרגיות המורגשות יותר במהלך הקיץ.

אלרגיה לפירות הקיץ

בעוד שרוב האוכלוסייה מצפה בכיליון עיניים לבואם של פירות הקיץ המופלאים כמו לדוגמה האבטיח והמלון, הרי שישנם לא מעט אנשים וילדים, שלא מגלים סימני התרגשות מיוחדים לקראת בואם. מדוע כך הם פני הדברים? כיוון שישנם כאלה שאלרגיים לסוגים שונים של פירות קיץ. אלרגיה לפירות לא נחשבת לחמורה במיוחד: תסמיני האלרגיה מבצבצים זמן קצר לאחר אכילת הפרי ובדרך כלל באים לידי ביטוי בהתנפחות של השפתיים ותסמינים קלים בעור בלבד.

חשוב לציין כי באופן כללי אלרגיה לפירות נחשבת לנדירה יחסית וכי אלרגיה חמורה לפירות נחשבת לנדירה במיוחד. עם זאת, רבים מאתנו עוד זוכרים את המקרה המפורסם שהתרחש בשנת 2007, עת ילד בן שלוש כמעט הלך לעולמו לאחר שנגס באפרסק עסיסי ובעקבות זאת סבל מבצקת חמורה בדרכי הנשימה.

אלרגיה לקרם הגנה

אחד המוצרים הייחודיים לקיץ הוא קרם ההגנה המספק לנו הגנה מפני קרינת השמש כל אימת שאנו יוצאים לטייל בחודשי הקיץ או בכל פעם שבה אנו מפנקים את עצמינו בביקור בחוף הים או בבריכה. לרוע המזל, ישנם לא מעט אנשים בקרב הציבור הרחב שסובלים מאלרגיה לקרם ההגנה. למעשה, ברוב המוחלט של המקרים מדובר ברגישות לחומרי הבישום המוספים לקרם ההגנה. אי לכך, כאשר מאובחנת אלרגיה לחומר בישום מסוים, ניתן למנוע את התגובה האלרגית על ידי בחירה בקרם הגנה שלא מכיל את האלרגן אליו רגיש המטופל.

עקיצות חרקים

אלרגיה נוספת הקיימת במהלך כל השונה כולה אך נוטה להרים את ראשה בעיקר במהלך הקיץ היא אלרגיה לעקיצות של חרקים כשבכלל זה יש להזכיר גם אלרגיה לעקיצות יתושים. במהלך הקיץ אנחנו נוטים לצאת יותר מהבית ומבלים הרבה יותר זמן בחיק הטבע. בהתאם לכך, אנחנו נחשפים בצורה משמעותית יותר לעקיצות של חרקים מסוגים שונים כשבין היתר מדובר ביתושים, עכבישים ודבורים.

שוב, יש להבין כי הרגישות האלרגית קיימת במשך כל השנה ובמהלך כל העונות, אך במהלך הקיץ הסיכוי לחשיפה לעקיצות חרקים גבוה יותר.

אלרגיה לצמחים

לסיום, חשוב להזכיר כי ישנם ילדים כמו גם מבוגרים לא מעטים שסובלים מאלרגיה לסוגים שונים של צמחים. מבחינת אלרגיות הקיץ רלוונטית במיוחד אלרגיה לדשא, אך בנוסף ישנן גם אלרגיות הספציפיות לסוגים שונים עצים כמו לדוגמה אלרגיה לעצי ברוש או אלרגיה לעצי אלון. כמו כן, יש לציין כי במקרים רבים מאוד האלרגיה שהחלה להרים את ראש בתקופת האביב, תמשיך לגרום לסבל ולפגיעה באיכות החיים של הסובל ממנה עמוק לתוך הקיץ.

זיהוי הגורמים האלרגנים (והימנעות מחשיפה אליהם) ושימוש בתרופות שונות שמטרתן למנוע את התגובה האלרגית יסייעו להתמודד עם התגובות האלרגיות האופייניות בעיקר לחודשי הקיץ.

אתר המרכז לאלרגיות הוקם במטרה להעניק לגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לאלרגיות- מידע על אבחון, טיפול והתמודדות עם כל סוגי האלרגיות.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן