אלרגיה לאלומיניום

אלרגיה לאלומיניוםאלומיניום, בצורתו הרגילה, אינו מזיק לעור או לכל איבר אחר בגוף. זהו חומר המתרחש באופן טבעי כחלק מקרום כדור הארץ ומשמש בדרך כלל למוצרים רבים, החל מפחיות משקאות ועד לרכיבי מעבורות חלל. אך רכיבים מסוימים של אלומיניום, כגון אלו המומסים במים, והמשמשים בדרך כלל לרכיבי מוצרי קוסמטיקה או ייצור תכשיטים, עלולים להיות רעילים, כשהם נוכחים במינונים גבוהים.

תגובה אלרגית לאלומיניום נחשבת לתגובה נדירה, אך כלוריד אלומיניום עלול לגרום לתגובה אלרגית המתאפיינת בגירוי עור, כולל פריחה, בקרב חלק מהאנשים, חומר זה הוא החומר הפעיל הנפוץ ביותר במוצרים קוסמטיים, חומרי סתימות שיניים ותכשיטים שאינם עשויים כסף או זהב טהור.

מהם הגורמים לאלרגיה לאלומיניום?

מדענים סבורים כי הגורם לאלרגיה זו נעוץ בסוגי תרכובות האלומיניום המשמשים לחיסונים, טיפולים רפואיים ומוצרי קוסמטיקה שונים, אשר נוכחותם עלולה לגרום לתגובה חיסונית ודלקתית בכל הגוף, בקרב אנשים רגישים. גורמים שכיחים אחרים הקשורים לאלרגיה לאלומיניום הם התרכובות המצויות בחומרי קוסמטיקה שונים המכילים פרופילן גליקול, פרבנים ולנולין.

תסמיני אלרגיה לאלומיניום

היות ותרכובות אלומיניום בחומרים שונים יוצרות תגובה כימית המתרחשת עם זיעה, אדם מפתח גושים החוסמים את בלוטות הזיעה, וגורמים לגירוי באזורים רגישים. מצב זה עלול לגרום לתגובות אלרגיות כגון דלקת עור, אקנה או גירוד. אם מצב זה מתרחש, יש להפסיק את השימוש במוצר ולפנות לרופא עור שימליץ טיפול.

במילים אחרות, התגובה האלרגית לנוכחות חומרים המכילים אלומיניום עלולה לגרום לתגובה אלרגית המתבטאת בתסמיני פריחה מגרדת אדומה הנוצרת כתוצאה ממגע עם תכשיטים המכילים אלומיניום.

תסמינים אפשריים אחרים של רגישות זו כוללים כאבי ראש, בעיות זיכרון, התכווצויות שרירים, כאבי גוף או כאבי פרקים, עייפות, חרדה, נדודי שינה, עצבנות ודיכאון. אלרגיה לאלומיניום עשויה אף לתרום להתפתחות אסטמה, מחלות אוטואימוניות מרובות, כגון דלקת מפרקים שגרונית, תסמונת מעי רגיז ותסמונת עייפות כרונית.

דרכי אבחון

מומלץ לבצע בדיקות לאלרגיה זו עם התרחשות אחד או חלק מהתסמינים, על מנת לאתר את שורש הבעיה. דלקת עור אלרגית ניתנת לקביעה באמצעות בדיקת עור או בדיקת דם פרטנית המגלה אלרגיה או רגישות פנימית לאלומיניום. בדיקה זו אינה מודדת את כמות האלומיניום בדם, אך אם המערכת החיסונית מגיבה לחומר, אפילו כמות קטנה של אלומיניום עלולה לגרום לתגובה אלרגית.

טיפול באלרגיה לאלומיניום

אם תוצאות הבדיקה הן חיוביות לרגישות לאלומיניום או לחומרים המכילים אלומיניום, הטיפול לטווח הארוך כולל ניקוי רעלים או הסרת מתכות בגוף, כולל שימוש במוצרי קוסמטיקה, סתימות שיניים המכילות אלומיניום ותכשיטים. בהתרחשות תסמינים חמורים, הטיפול המיידי לאלרגיה זו כולל סטרואידים מקומיים למריחה על העור, או מתן סטרואידים לבליעה או דרך הפה.

עם קביעת האבחנה, הטיפול המומלץ העיקרי הוא הימנעות מחשיפה לחומרים המכילים אלומיניום, ומומחה עור או מומחה לאלרגיה יכול להמליץ על שימוש בתכשירים חלופיים. תכשיטים עשויים כסף וזהב טהור אינם מכילים חומרים רעילים ולכן מותרים לשימוש גם בקרב אנשים רגישים.

אתר המרכז לאלרגיות הוקם במטרה להעניק לגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לאלרגיות- מידע על אבחון, טיפול והתמודדות עם כל סוגי האלרגיות.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן