אלרגיה לגזר

אלרגיה לגזרגזר עלול לגרום לתגובות אלרגיות בקרב חלק מהאנשים. למרות שאלרגיה זו אינה נפוצה, היא אפשרית לעיתים לאחר אכילת גזר. במקרים מסוימים, האלרגיה נגרמת כתוצאה מאלרגיה לאבקת עץ הליבנה, המכילה חלבון זהה.

הגורמים האמיתיים לאלרגיה לגזר

קבוצות מסוימות של אנשים נוטות יותר לפתח אלרגיה זו. האלרגיה מתפתחת בדרך כלל בקרב אנשים הסובלים מאלרגיה עונתית כגון קדחת השחת.

אנשים הסובלים מאסטמה או אקזמה מפתחים תסמונת אלרגיה אוראלית לעיתים קרובות יותר מאשר אנשים שאינם מושפעים מהפרעות אלו. אלרגיה זו מועברת בדרך כלל מדור לדור, כך שאם ההורים סבלו מהאלרגיה, רוב הסיכויים שגם הילדים יפתחו אלרגיה לגזר.

כשאדם הסובל מאלרגיות עונתיות או אלרגיות לאבקת פרחים וצמחים אוכל גזר, המערכת החיסונית שלו עשויה לחשוב כי החלבון בגזר הוא בעצם אבקת עץ ליבנה, ומייצרת תגובה אלרגית. תגובה זו אינה אלרגיה למזון, אלא נחשבת לתסמונת אלרגיה אוראלית החולפת במהירות.

תסמיני אלרגיה לגזר

אלרגיות לירקות טריים כגון גזר, מסווגות בדרך כלל כתסמונת אלרגיה אוראלית, המייצרת תגובה אלרגית הגורמת לעקצוץ הפה עם האכילה. תסמינים מתונים כוללים עקצוץ, צריבה או גרוד בשפתיים או בפה. לעיתים מתרחשת אף נפיחות השפתיים וקשיי נשימה. תסמינים חמורים יותר כוללים עיטושים, צפצופי נשימה או עיניים דומעות או מגרדות.

תגובות מתונות כוללות עקצוץ של השפות ופה או גרד, צריבה של השפות ופה. תגובות חמורות יותר יכולות לכלול התעטשויות, עיניים דומעות, צפצופים, נפיחות של השפות ופה, ואפילו קשיי נשימה. לעיתים נדירות, אנשים עלולים לסבול מפריחות או כוורות בעור, או לחוות תגובה אנפילקטית, שהיא מצב מסכן חיים המשפיע על נשימה ודורש טיפול רפואי מיידי.

דרכי התמודדות

אחת השיטות להתמודדות עם אלרגיה זו ועם התסמינים הנגרמים בעת אכילת גזר היא הימנעות מוחלטת. היות והימנעות גורמת להחמצת חומרים מזינים חיוניים מהם הגוף מפיק תועלת, מומלץ לאכול גזר מבושל. תהליך הבישול משנה את החלבון במזון, כך שלא נגרמת תגובה אלרגית בקרב רוב האנשים.

צריכת בנדריל או היסטמין היא פתרון אחר לטיפול באלרגיה לגזר. אם ילד סובל מאלרגיות למזון, יש ליידע את המטפלים והמורים שלו, שיפקחו עליו לאיתור סימנים לתופעות אלרגיות.

המשך אכילת גזר לאחר תגובה אלרגית עשוי להגביר את הסיכון לפתח תגובה רצינית בעתיד. יש להתייעץ עם הרופא בחשד לאלרגיה זו. הרופא ימליץ על בדיקה על מנת לבדוק אם קיימות אלרגיות אחרות למזון.

אנשים רבים שאינם אלרגיים לגזר, עשויים לסבול מאלרגיה לסלרי, אגסים, תפוחים, קיווי, משמשים, אפרסקים, אגוזים או שקדים. במקרים חמורים, הרופא ירשום זריקת אפינפרין לנשיאה בכל עת. הזריקה מכילה מינון נמוך של אפינפרין, שיכול להציל את החיים במקרה של תגובה רצינית, ומאפשרת זמן לפנות לטיפול רפואי.

יש לצרוך היסטמין לבליעה עם מתרחשת תגובה מתונה לאחר אכילת גזר, כגון גרוד בשפתיים, אך יש לפנות לטיפול רפואי מיידי אם אדם חווה צפצופי נשימה, קשיי נשימה או נפיחות בפנים.

אלרגיה לגזר
אתר המרכז לאלרגיות הוקם במטרה להעניק לגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לאלרגיות- מידע על אבחון, טיפול והתמודדות עם כל סוגי האלרגיות.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן