אלרגיות המופיעות בהיריון

אלרגיות בהריוןאישה בהריון מתמודדת עם אלרגיות שונות הנובעות מהכרזת הגוף על יציאה למלחמת חורמה במה שהוא מזהה כפולשים שליליים. מהו הטיפול הרפואי המומלץ? כיצד מתמודדים עם האלרגיות? מאמר זה דן באלרגיות השונות המופיעות בהריון ושיטות הטיפול וההתמודדות המומלצות.

מהן האלרגיות המופיעות בהיריון?

האלרגיות השונות בזמן ההיריון כוללות אלרגיה לאבקת פרחים, אלרגיה לקשקשים של חיות מחמד, וקדחת השחת. אך האלרגיה הנפוצה ביותר בזמן הריון היא אלרגיה למזון. אלרגיה זו כוללת אלרגיות למזונות נפוצים כגון חלב, ביצים, סויה, בוטנים, אגוזים, חיטה, דגים ופירות ים. לעיתים, מה שנחשב לאלרגיה למזון הוא למעשה חוסר סובלנות לפריטי מזון מסוימים.

PUP – Papules Purticarial Puritic

PUP הוא תופעת בליטות אדומות ומגרדות על העור אשר מתפרצות בשליש האחרון של ההיריון. הפריחה עשויה להמשיך ולהשפיע על האישה למשך תקופה של עד מספר שבועות לאחר הלידה. אם אישה סובלת מסימני פריחה על הבטן, סביר להניח שהו PUP. מצב זה נראה כמו כוורות רבות, והוא מופיע במהלך ההיריון הראשון של האישה, או כאשר היא מצפה ללידת תאומים או שלישיה.

למרות המראה המפחיד של הפריחה, מצב זה אינו משפיע על העובר. הפריחה עלולה להתפשט אל הזרועות, החזה והרגליים. קרם לחות מאסיבי עשוי להקל על הגירוד, ותרופת הידרוקורטיזון, כמו גם דיפנהידרמין, עשויות להקל על אי הנוחות. יחד עם זאת, יש להתייעץ עם הרופא לפני נטילת תרופות ללא מרשם.

הגורמים לאלרגיות בזמן ההיריון

ה'ניו יורק טיימס' מדווח כי בשל תפקוד חיסוני חלש, נשים בהיריון מפתחות אלרגיה, כמו גם חוות התפרצות פתאומית של אלרגיות למזון.

במהלך ההיריון, המערכת החיסונית של אישה מדוכאת מעט ואינה מסוגלת להגן על הגוף באופן מיטבי, ובכך מעוררות התפתחויות של אלרגיות חדשות. בנוסף, רוב הנשים אשר סבלו מאלרגיות שונות בבגרותן, כגון אקזמה או אלרגיה עונתית, סובלות מהן שוב בתקופת ההיריון.

מהם התסמינים לאלרגיה בזמן ההיריון?

התסמינים של האלרגיה הקשורה לקדחת השחת כוללים גודש באף, התעטשויות, עיניים דומעות וגירוד. סוגים אחרים של אלרגיות בזמן ההיריון עלולים לגרום לכוורות, בליטות מגרדות בעור, נפיחות בפנים, גירוי עור, ואדמומיות על העור.

התסמינים של אלרגיה למזון מופיעים בתוך שעתיים מבליעת המזון וכוללים בדרך כלל כוורות, בחילות והקאות, כאבי בטן, סחרחורות וקשיי נשימה. תגובות אלרגיות מסכנות חיים כוללות נפיחות בגרון, לחץ דם מוגבר, כחלון עור ותחושת מחנק. כל התסמינים האלו דורשים טיפול רפואי מיידי.

אבחון לאלרגיות בזמן ההיריון

במקרים מסוימים ניתן לאבחן את האלרגיות בהתבססות על התסמינים וההיסטוריה הרפואית בלבד. אך במקרים אחרים נדרשת בדיקת אלרגיה המבוצעת באמצעות בדיקת עור. אם העור מגיב לבדיקה באמצעות פיתוח אדמומיות או גרוד כתגובה לאלרגן מסוים, הרופא קובע את האבחנה כאלרגיה לחומר זה.

טיפולים לאלרגיות בהריון

לעיתים קרובות, תופעות האלרגיות הקלות נעלמות מעצמן, אך רופאים ממליצים בדרך כלל על טיפול באנטי-היסטמינים על מנת להקל על הנפיחות, הגרוד, הפריחה, הגודש באף, נזלת וכאבי ראש.

תגובות אלגיות קשות, לעומת זאת, דורשות טיפול חירום מיידי. אם אישה חווה הלם אנפילקטי, הרופא ירשום זריקת אפינפרין למילוי ושימוש עצמי, אותה יש לקחת לכל מקום.

טיפות עיניים הן טיפול בטוח לתסמיני אלרגיה המתבטאים בעיניים דומעות. הן אינן פוגעות בעובר, ומהוות שיטה בטוחה לריפוי העיניים.

מומלץ להימנע ולהגביל ככל הניתן את החשיפה לאלרגנים. בימים בהם קיימת אבקה גבוהה באוויר, אם האישה יוצאת החוצה, עליה להרכיב משקפי שמש על מנת להגן מפני חדירת האבקה לעיניים. יש לכבס את הבגדים לאחר היציאה, להגיף את החלונות בבית ובמכונית ולהפסיק את פעולת מאווררי תקרה, אשר עלולים לעורר אבק ואלרגנים.

אלרגיות בהריון
אתר המרכז לאלרגיות הוקם במטרה להעניק לגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לאלרגיות- מידע על אבחון, טיפול והתמודדות עם כל סוגי האלרגיות.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן