מהי אלרגיה לחומוס?

מהי אלרגיה לחומוס?כשאדם מפתח תופעות לוואי לאחר אכילת חומוס, עליו להפסיק את האכילה ולהתייעץ עם רופא. אלרגיה לחומוס נמצאת בעליה בישראל לעומת המצב בארצות הברית, והתסמינים משתנים בחומרתם מאדם לאדם, אך מחייבים התייעצות רפואית אפילו אם הם קלים. האלרגיה מתרחשת כתוצאה מייצור מוגבר של היסטמין ברירית המעי הדק, הגורמת לנפיחות ודלקת.

מהם תסמיני אלרגיה לחומוס?

התסמינים כוללים אסטמה, נזלת, אדמומיות וגירוי העיניים, גרודים, כוורות ובעיות במערכת העיכול. למרות שתסמינים חמורים פחות נפוצים, אלרגיה לחומוס עלולה אף לגרום לתופעה הנקראת אנפילקסיס, שהיא תגובה אלרגית עוצמתית ומהירה העלולה להתבטא בקשיי נשימה.

אכילת חומוס במצב אלרגי גורמת לתסמיני עיכול, לב וכלי דם המשולבים עם תסמינים נשימתיים. בחילות, הקאות, שלשולים, כאבי בטן, התכווצויות נפיחות וגזים הם סימנים נפוצים של תגובה אלרגית.

תסמיני לב וכלי דם – כוללים סחרחורת, ירידה בלחץ הדם, וקצב לב שאינו סדיר. תסמינים אלו עשויים להיות סימן לאנפילקסיס ויש לדווח עליהם לרופא באופן מיידי.

תסמיני נשימה – בנוסף, עשויים להתפתח תסמיני גודש בסינוסים, הגורמים לכאבי ראש, נזלת, רגישות בפנים, הצטברות נזלת ולחץ בסינוסים. אם מתרחשים קשיי נשימה, יש לקבל טיפול רפואי דחוף.

אנפילקסיס – תסמיני אנפילקסיס עשויים להתרחש ברצף עז ומהיר, ולעיתים קרובות הם בלתי צפויים. הם מתבטאים בחסימת הגרון ודרכי הנשימה, ולהוביל לחנק. קוצר נשימה, לחץ בחזה, צפצופי נשימה, לחץ דם נמוך והלם עלולים להתרחש כתוצאה מכך.

אבחון וטיפול באלרגיה לחומוס

אם למבוגר או ילד יש היסטוריה של אלרגיות למזון, או שהוא חושד שתסמיני אלרגיה עשויים להתרחש כתוצאה מאכילת חומוס, יש לקשר אלרגיה זו לאלרגיות למזונות נפוצים אחרים. המקום הטוב ביותר להתחיל בו הוא ייעוץ רפואי.

אלרגיה לחומוס מאובחנת באמצעות בדיקת עור ובדיקת דם, בהתאם לצורך. הטיפול באלרגיה, לאחר האבחון, כולל הימנעות מחומוס וטיפול עם זריקות אפינפרין אם מתרחשות תופעות אלרגיות חמורות. הסובלים מהאלרגיה צריכים להגיע לחדר מיון אם הם סובלים מתסמיני אנפילקסיס. אנטיהיסטמינים משמשים להקלת גירוד.

בשל הסכנה המאפיינת תסמינים מורכבים ומהירים של אלרגיה לחומוס, מבוגרים, הורים, מטפלים, ויצרני תעשיית המזון חייבים להיות מוכנים באמצעות חינוך ותכנון לפעולה במצב חירום. ערכת טיפול למצב חירום מסופקת למטופל במידת הצורך לאחר התייעצות עם מומחה אלרגיה.

הימנעות היא הטיפול הטוב ביותר באלרגיה לחומוס, והסובל מהאלרגיה חייב לדעת מה הוא מכניס לפה טרם האכילה.

הקלת אלרגיה לחומוס בשיטה טבעית

אנשים רבים מוצאים הקלה מתסמיני האלרגיה באמצעות הימנעות או תרופות מסורתיות רבות הזמינות לסיוע.

יחד עם זאת, מספר הולך וגדל של אנשים הסובלים מאלרגיה לחומוס מוצאים הקלה טובה ביותר באמצעות נקיטה בשיטות טבעיות, הכוללות מגוון נרחב של טיפולים טבעיים מבוססי מחקרים המוכיחים את יעילותם, לעיתים קרובות ללא תופעות לוואי רבות ומטרידות המיוחסות לטיפולים המסורתיים.

תוספים צמחיים שהוכחו כמועילים כוללים סרפד מיובש בהקפאה, ותערובות צמחים המיוצרות על ידי הומיאופתים. קיימות אף מספר עדויות מדעיות המוכיחות שקוורצטין עשוי לשלוט על שחרור היסטמין וכימיקלים אחרים האחראים להתרחשות התגובה האלרגית.

שימוש במוצרים טבעיים מציע שיטה נוחה ביותר להתמודד עם אלרגיה לחומוס, וקיימים סוגי טיפולים רבים אותם ניתן לנסות בבטחה. על מנת למצוא את השיטה המתאימה ביותר, יש להתייעץ עם נטורופת, הומיאופת או מטפל טבעי, ולהרכיב תכנית טיפול אישית בהתאם לחומרת התסמינים.

אתר המרכז לאלרגיות הוקם במטרה להעניק לגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לאלרגיות- מידע על אבחון, טיפול והתמודדות עם כל סוגי האלרגיות.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן