אלרגיה לכלור

אלרגיה לכלוררוב האנשים נחשפים לכלור על בסיס יומי. זהו חומר חיטוי נפוץ, המשמש גם לייצור מוצרי נייר, פלסטיק וחומרי הדברה.

הכלור נפוץ בעיקר במי ברז, מי בריכה וחומרי ניקוי כגון אקונומיקה וחומרי ניקוי ביתי אחרים כולל מלביני כביסה וחומרים לחיטוי משטחים.

התגובה האלרגית לכלור עשויה להתבטא בתסמינים דוגמת אסטמה או נזלת אלרגית. חלק מהאנשים הסובלים מהאלרגיה צריכים להיות תחת פיקוח רפואי הדוק או להקפיד על צורות שונות של טיפול במידת הצורך.

תסמינים של אלרגיה לכלור

עם כל כך הרבה הזדמנויות לחשיפה, יש להישמר מפני תגובה שלילית או פיתוח אלרגיה לכלור. ברוב המקרים, אדם יכול לדעת אם הוא סובל מאלרגיה לכלור כאשר הוא חווה את התסמינים הבאים:

  • קשיי נשימה ושאיפה
  • לחץ וכאבים בחזה
  • שיעול ממושך או בלתי נשלט
  • קשיים או חוסר יכולת לדבר
  • חרדה או פאניקה
  • תסמינים דמויי התקף אסטמה.

תסמינים אלו הם סימני אזהרה חמורים מאוד. אם אדם חווה אותם, עליו לקבל טיפול מיידי. יש לעדכן את הרופא בחומרים המדויקים אליהם בוצעה החשיפה. סוג הטיפול תלוי בסוג החשיפה לחומר האלרגני.

תסמינים קלים של אלרגיה לכלור. תסמינים אחרים וחמורים פחות כוללים גירוי בעיניים, עיניים אדומות, דומעות ומגרדות, עור יבש, קשה ומגרד, פריחה אדומה מגרדת, כאבי ראש ובחילות.

תגובה אלרגית לכלור אינה מתרחשת ברגע החשיפה. התסמינים יופיעו מספר שעות לאחר המגע. התגובה האלרגית מתרחשת כתוצאה מפעילות תאית, אשר אורכת זמן.

טיפול באלרגיה לכלור

לעיתים, למרות המאמצים להימנע מהאלרגיה לכלור, אדם עלול למצוא את עצמו עדיין סובל מהתסמינים. במקרה כזה, עליו להיבדק אצל אלרגולוג לאבחון אפשרי לאלרגיה לכלור.

בהתאם לחומרת התסמינים, הרופא עשוי להמליץ על טיפול בהיסטמינים או להורות על שימוש במוצרים להקלת האלרגיה. המוצרים הנפוצים לטיפול באלרגיה הם נדריל, תחליב קלמין, קרם הידרוקורטיזון, משחות ריפוי שונות ורטיות שיבולת שועל לקניה בחנות או בהרכבה בתוצרת ביתית.

הרופא עשוי לטפל גם בעור ובתסמיני הנזלת. בהתחשב בטיפול, יתכן שיהיה צורך להימנע בעתיד מכלור. גם האסטמה צריכה להיות מטופלת והרופאים יכולים להמליץ על שני משאפים לטיפול קצר או ארוך טווח. שילוב של טיפול עם משאפי אסטמה וטיפול בהיסטמין עשוי לטפל באופן יעיל באלרגיה.

הקלה על אלרגיה לכלור

הדרך הטובה ביותר להימנע מתסמיני האלרגיה היא להימנע מכלור. לפעמים הדבר אינו אפשרי, אך ניתן, לפחות, לצמצם את החשיפה באמצעות השקעה במסנני מים ביתיים, רכישת אקונומיקה ללא כלור, חומרי ניקוי טבעיים כגון חומץ אשר משמש להלבנה וחיטוי בגדים.

מומלץ להתקלח לפני הכניסה לבריכה על מנת לשטוף את כל מה שעלול לעורר תגובה אלרגית לכלור. יש לחבוש כובע ים ומשקפיים, למרוח קרם גוף לפני ולאחר הטבילה במים, על מנת לשמור על העור מפני ספיגת כמות כלור גדולה ולמזער את הגירוי בעור מאוחר יותר.

מיד לאחר היציאה מהבריכה, יש להתקלח באופן יסודי במים קרים. בבית יש להתקלח עם מים וסבון לחות. אם חדר כלור לשיער, יש לחפוף אותו היטב ולאחר הרחצה למרוח קרם לחות.

אלרגיה לכלור
אתר המרכז לאלרגיות הוקם במטרה להעניק לגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לאלרגיות- מידע על אבחון, טיפול והתמודדות עם כל סוגי האלרגיות.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן