אלרגיה למים

אלרגיה למים, או אורטיקריה אקווגנית, היא כה נדירה, עד כי בספרות המחקרית מדווח על סטטיסטיקה של חולה אחד על כל 230 מיליון איש אשר סובל מאלרגיה זו בכל העולם.

אלרגיה זו מהווה סכנת מוות ופוגעת באופן קשה באיכות החיים. האנשים האלרגיים אינם יכולים לשאת על גופם ולו טיפת מים אחת.

ההשלכות לכך יהיו הימנעות ממקלחות או מזיעה, ובמקרים חמורים במיוחד הימנעות משתיית מים או מיצים. הימנעויות בסיסיות אלו לא מאפשרות לאדם הסובל לחיות באופן תקין בחיי היום יום.

אלרגיה למים – תסמינים

שתיית המים או אפילו מגע על העור יכולים לגרום לשלפוחיות ונפיחות בגרון שעלולות לגרום לסיכון חיים. בנוסף לתסמינים אלה, המגע עם המים עלול לגרום לנגעים עוריים, כמו אקזמות, או פצעים שיכאבו ויגרדו. הנגעים הללו שכיחים לרוב מאחורי הברכיים והזרועות.

האורטיקריה עצמה נפסקת בזמן הימנעות המגע עם המים, אולם האלרגיה עצמה נשארת למשך כל החיים ללא מרפא גם אם חומרת התסמינים מתמתנת.

הסיבות לאלרגיה למים

עקב נדירותה של תופעה זו, מחקרים מועטים מתייחסים לנושא זה. לא נמצאו סיבות תורשתיות או גנטיות למצב זה, אולם הסיבה הגלויה להתפתחות אלרגיה למים היא כנראה שהייה ארוכה במים ובריכות בזמן של מעל שמונה שעות ביום. מחקר שנעשה בתחום העלה קשר בין כמות השהייה בבריכה או במים ושכיחות הופעת האלרגיה. אלרגיה למים מתווספת לאלרגיות נוספות המנכללות תחת מסגרת של "האלרגיות המוזרות ביותר".

ראו גם:
אלרגיה לכלור

אתר המרכז לאלרגיות הוקם במטרה להעניק לגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לאלרגיות- מידע על אבחון, טיפול והתמודדות עם כל סוגי האלרגיות.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן