אלרגיה למלון

אלרגיה למלוןאלרגיה למלון מתפתחת כתוצאה מתגובת המערכת החיסונית בגוף למלון עצמו או לכל מזון המכיל מלון. כשאדם אוכל מלון, הגוף שלו מייצר באופן אוטומטי נוגדנים הידועים בשם אימונוגלובולין והיסטמינים, חומרים האחראים על מגוון נרחב של תגובות אלרגיות המתעוררות בקרב אנשים שסובלים מאלרגיה למלון.

הגורמים לאלרגיה למלון

אלרגיה זו היא בדרך כלל תוצאה של מצב המכונה 'תסמונת אלרגיה אוראלית'. מחקרים מצאו כי חלבונים רבים הנמצאים בפירות כגון מלונים, הם מאפיינים של פריחת צמחים הקשורים לקדחת השחת.

חלבונים אלו נמצאו כגורמים לתגובות אלרגיות זהות לתגובות המתפתחות בקדחת השחת. בעיה זו נוטה להיות דומיננטית בקרב אנשים שכבר אובחנו כסובלים מאלרגיה לאבקת צמחים. יחד עם זאת, אין זה תמיד המקרה, היות וכל אדם עשוי לפתח אלרגיה למלון או כל סוג אחר של פירות, ללא אלרגיה לאבקה.

תסמינים הקשורים לאלרגיה למלון

בדומה לכל אלרגיה אחרת למזון, אנשים הסובלים מאלרגיה למלון נוטים לחוות תסמין אחד או יותר הניתן לזיהוי בקלות. חלק סובלים מעיניים דומעות ואף מגרד, הנחשבים לתסמינים מטרידים אך נסבלים.

אחרים חווים התעטשויות אינסופיות, חסימת מעברי האף והגרון, הנחשבים לתסמינים מאוד לא נעימים. במקרים הגרועים ביותר, אדם עלול להיכנס להלם אנפילקטי וללא טיפול חרום הוא עלול למות.

טיפול באלרגיה למלון

קיימות שיטות שונות לטיפול באלרגיה זו. הטיפול המומלץ הנפוץ ביותר הוא הימנעות מאכילת מלונים או כל מוצרי מזון המכילים מלונים. סוג הטיפול מבוסס על חומרת התגובה האלרגית. תגובה מתונה עשויה לחלוף ללא כל טיפול, או שניתן לטפל בתסמינים קלים עם היסטמין ללא מרשם, המגיעים בצורת תרסיסים וכדורים. על מנת להקל על עיניים דומעות או צורבות, מומלץ להשתמש בטיפות עיניים. במקרה של תגובה אלרגית חמורה, יש צורך בסטרואידים לבליעה או נשיפה דרך האף.

מעט מאוד אנשים חווים תגובה אלרגית חמורה למלונים. יחד עם זאת, יש לנקוט באמצעי זהירות מיוחדים על מנת להבטיח הימנעות ממלונים בכל צורה. במקרה של אכילה מקרית ותגובה חמורה, יתכן שיהיה צורך באמצעים קיצוניים. התגובה החמורה הנפוצה ביותר היא אנפילקסיס, במהלכה הגרון עלול להתנפח ונגרם קוצר נשימה המוביל להלם. הטיפול הטוב ביותר לכך הוא מנת אפינפרין ולאחריה פניה לסיוע חרום רפואי.

מניעת תגובה אלרגית

אלרגיה למלון היא הרבה פחות נפוצה מרוב האלרגיות האחרות למזון. הסימנים והתסמינים של אלרגיה זו זהים ביותר לתסמיני אלרגיה למזונות אחרים, ועלולים להיות חמורים דיים על מנת לגרום למוות.

בדומה לרוב הצורות של אלרגיה, הימנעות היא שיטת הטיפול הטובה ביותר. כלומר, יש להימנע ממלונים או פירות הקשורים במלונים כדרך הטובה ביותר האפשרית להימנע מתגובה אלרגית.

רוב המסעדות מגישות מלונים בסלטי פירות, וקיימת אף האפשרות של זיהום צולב מהסכו"ם, משטחי חיתוך וצלחות הגשה, כך שההימנעות מאכילת מלון שלא ביודעין, עשויה להיות קשה ביותר ולכן יש להקפיד יותר על אמצעי זהירות בעת אכילה בחוץ, לשאול את המלצר לגבי כל המרכיבים ואופן ההכנה, וליתר בטחון, לשאת ערכת טיפול חרום לכל מקום.

אתר המרכז לאלרגיות הוקם במטרה להעניק לגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לאלרגיות- מידע על אבחון, טיפול והתמודדות עם כל סוגי האלרגיות.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן