אלרגיה לסטרואידים

אלרגיה לסטרואידיםסטרואידים הם מרכיבים מרכזיים במגוון רחב ביותר של תרופות המשמשות בעיקר לטיפול במצבי דלקת שנגרמת כתוצאה ממחלה אוטואימונית או כתוצאה מתגובה אלרגית. בין היתר ישנן תרופות שמכילות סטרואידים הניתנות בשאיפה, במצבים מסוימים ישנו צורך להזריק את הסטרואידים, בנוסף, הסטרואידים הם מרכיבים חשובים במגוון רחב של טיפות עיניים, בתרסיסים, במשחות שונות שמיועדות למריחה על העור ועוד.

בין היתר משתמשים כיום בסטרואידים לטיפול באסטמה, אטופיק דרמטיטיס, תגובות אלרגיות למזון או לאלרגנים סביבתיים שונים, זאבת אדמנתית מערכתית, דלקת מפרקים שגרונית ועוד. לפיכך, מעניין לגלות שהסטרואידים עצמם שמשמשים לטיפול באלרגיה, עלולים לעורר במטופל תגובה אלרגית.

מה היא השכיחות של אלרגיה לסטרואידים?

ראשית, יש לציין כי התגובה האלרגית החריפה לסטרואידים נחשבת לנדירה ביותר ולחריגה מאוד. עם זאת, תגובות אלרגיות קלות לסטרואידים שנמצאים במשחות למריחה על העור מתרחשות בקרב שישה אחוז מהמטופלים ואילו תגובות אלרגיות קלות לסטרואידים שניתנים בהזרקה או בשאיפה מתרחשות בקרוב לאחוז אחד מהמטופלים.

מה הם הגורמים לאלרגיה לסטרואידים?

בדומה לתגובות אלרגיות אחרות, האלרגיה לסטרואידים יכולה להיות מתווכת על ידי נוגדני IgE או על ידי תאי T, שני מרכיבים חשובים ומרכזיים של מערכת החיסון שמזהים את הסטרואידים כגורם זר שיש להילחם בו בטעות. כמו כן, יש לציין כי לא אחת האלרגיה לא מתעוררת בעקבות החשיפה לסטרואידים כי אם בעקבות החשיפה לאחד מהמרכיבים של התרופה שמכילה סטרואידים כמו למשל סוגים שונים של חומרי שימור שמשמשים להארכת חיי המדף של התרופות השונות.

מה הם התסמינים של אלרגיה לסטרואידים?

התסמינים של אלרגיה לסטרואידים משתנים בין הסוגים השונים של הסטרואידים. באופן עקרוני, נהוג לחלק את סוגי התסמינים בהתאם לסוג הסטרואידים לשתי קבוצות מרכזיות להלן:

  • תסמינים של אלרגיה לסטרואידים בשימוש מקומי – בדרך כלל התגובה האלרגית תבוא לידי ביטוי בהחמרת המצב הקיים. כמו כן, אם למשל מדובר על סטרואידים שניתנים בשאיפה, ייתכן כי התגובה האלרגית תבוא לידי ביטוי בגירוי של עור הפנים.
  • תסמינים של אלרגיה לסטרואידים בשימוש מערכתי – בניגוד לתסמינים שעלולים להתעורר בעקבות שימוש בסטרואידים לשימוש מקומי, התסמינים שעשויים להתעורר בעקבות שימוש בסטרואידים לשימוש מערכתי עלולים להיות מסכני חיים. בין היתר מדובר על בצקות משמעותיות, שוק אנפילקטי, ירידה של לחץ הדם, קשיי נשימה ועוד.

כיצד מאבחנים אלרגיה לסטרואידים?

האבחון של אלרגיה לסטרואידים נחשב למאתגר ביותר ולמעשה פעמים רבות האבחון מתפספס. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שרוב התגובות האלרגיות מתאימות למצב של החמרה במצב הקיים ולפיכך לא פשוט לקשר את ההחמרה לשימוש בסטרואידים.

כאשר מתעורר החשד כי האדם אלרגי לסוג מסוים של סטרואידים, ניתן לבצע בדיקות אבחון באמצעות מדבקות עור או באמצעות החדרה ישירה של הסטרואיד הרלוונטי לעור על מנת לבחון את התגובה. כמו כן, מאחר וקיימות תגובות צולבות רבות לסטרואידים, מומלץ לבצע את הבדיקה עבור מספר סוגים של סטרואידים וזאת על מנת לשלול קיום של אלרגיה לסוגים נוספים.

כיצד מטפלים באלרגיה לסטרואידים?

הטיפול הטוב ביותר לאלרגיה לסטרואידים הוא להפסיק את השימוש בסטרואידים אליהם אלרגי המטופל בסוג אחר של סטרואידים שאליהם אינו אלרגי. כמו כן, במקרים חמורים ביותר בהם מתפתחת תגובה חריפה שבאה לידי ביטוי בשוק אנפילקטי, יש להגיש למטופל טיפול במתכונת חירום כיוון שבמקרים החריגים שמתפתחת תגובה אנפילקטית, קיימת סכנת חיים.

במקרים האלו יש לשמור על נתיבי האוויר של המטופל פתוחים, להזריק לו אפינפרין ובמקרה הצורך לתת למטופל חמצן, לבצע פיום של הקנה, לתת לו עירוי נוזלים ולאשפז אותו למעקב.

אתר המרכז לאלרגיות הוקם במטרה להעניק לגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לאלרגיות- מידע על אבחון, טיפול והתמודדות עם כל סוגי האלרגיות.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן