מהי אלרגיה לסיליקון?

אלרגיה לסיליקוןטיפולים אסתטיים הפכו עם השנים מקובלים בקרב כל שכבות האוכלוסייה. אנשים הרוצים להראות טוב יותר, או כאלה המעוניינים לתקן פגמים וכן מי שהגיל נותן בו אותותיו והוא מעוניין להסתיר זאת, פונים לרופאים פלסטיים ומבקשים לשפר את מצבם.

קיימות שיטות רבות לטיפול. מניתוחים פלסטיים מורכבים ועד להסרת שיער או קילוף עור יבש. בחלק מהטיפולים נעשה שימוש בחומרים המוחדרים לגוף או משמשים כחלק מתהליך הטיפול. כאן עלולה להיווצר בעיה.

יש אנשים הרגישים לחומר מסוים והדבר עלול לעורר תגובות אלרגיות קלות או חמורות. במקרים קשים הדבר עלול להוות סכנה ממשית לחיי המטופל. לא תמיד התגובה האלרגית לחומר שבו השתמשו במהלך הטיפול תתרחש מיד. קיימים מצבים שבהם התגובה תהיה מאוחרת ועלולה להתעורר אפילו לאחר מספר שנים.

תכונות הסיליקון

סיליקון הוא חומר סינטטי המשמש ברפואה האסתטית למילוי קמטים, הגדלת שדיים, טיפול בחוסר סימטריה בגוף וכדומה. החומר הזה אינו מתפרק בגוף מאחר ואינו מזוהה על ידו. למעשה, מרבית הטיפולים הפלסטיים קשורים בדרך זו או אחרת עם החומר הזה.

הבעייתיות של הסיליקון בכל הקשור לאלרגיות באה ליד ביטוי בעיקר עקב העובדה שהתגובות האלרגיות המתעוררות כתוצאה מהמגע עמו אינן מתרחשות באופן מידי. לרוב, הן תופענה בהדרגתיות ובשל כך תגרומנה לבעיות ארוכות טווח.

זאת הסיבה שרבים מהרופאים ממליצים למטופלים ולמטופלות לבצע בדיקת אלרגיה לפני קבלת הטיפול. הקושי הרב לחזות מי ייפתח תגובה אלרגית לחומר בטווח הרחוק, מציב את הרופאים הפלסטיים ושאר המטפלים במצב של אי וודאות. האפשרות לחזות תגובה אלרגית מידית היא קלה יותר. די בביצוע בדיקת אלרגיה פשוטה ומיד מתקבלת תוצאה.

 תגובה אלרגית מידית

התגובות המידיות לחומר תופענה, לרוב, מיד עם המגע הראשוני של הגוף עמו. הן תבואנה לידי ביטוי באמצעות פריחה שצבעה אדום או גירודים מעצבנים. במקרי אלרגיה קשים במיוחד ייתכנו מצבים של קוצר נשימה ואפילו איבוד הכרה או עילפון.

הבעיה במצבים אלו היא האבחנה איזה חומר גרם לתגובה האלרגית. מאחר וכל חומר הגורם לתגובה אלרגית בגוף, מעורר את אותן התופעות, לא ניתן לקבוע בוודאות מהו הגורם המדויק שהביא לכך שהתגובה האלרגית תתעורר.

נניח, לדוגמה, שחומר ההרדמה או האלחוש שבו השתמש הרופא הוא הגורם לאלרגיה. ייתכן, אפילו, שכפפות הגומי הן המקור לבעיה. ואולי השימוש במשככי כאבים. מכאן ניתן להבין עד כמה קשה לזהות מהו החומר המעורר את התגובה האלרגית.

במצבים של תגובות אלרגיות מידיות, למרות שהן עלולות להיות מסוכנות, קיימת נחמה כלשהי בעובדה שהמטופל בלאו הכי נמצא תחת טיפול והשגחה של רופא וצוות מיומן המסוגלים לסייע לו באופן מידי.

תגובות אלרגיות מאוחרות

בניגוד לתגובות המידיות, האלרגיה המתפתחת עם הזמן היא בעייתית יותר. הסיבה לכך היא שהתגובות האלרגיות, במקרים אלה, מתפתחות בהדרגה ולאורך זמן ארוך למדי ולכן הטיפול בהם מורכב יותר.

תגובות אלרגיות מאוחרות לסיליקון תבואנה לידי ביטוי בנפיחות ביזור המטופל, נוקשות, פריחה וגירודים תמידיים. במצבים חמורים, הנפיחות גדולה כל כך עד שצורת האיבר המטופל מתעוותת. אם הסיליקון הוחדר לפנים, המצב גרוע עוד יותר שכן מראה פניו של האדם עלול להתעוות לחלוטין. כאן כבר נוצרת בעיה חמורה הדורשת טיפול מורכב ויסודי.

 מה השכיחות של אלרגיה לסיליקון?

יש הטוענים שרוב האנשים אינם אלרגיים לסיליקון. הסוברים כך עוסקים, לרוב, בניתוחים להגדלת השדיים, שבמהלכם מחדירים שתלים העשויים מסיליקון לתוך הגוף. סברתם באה כדי להרגיע את הנשים החוששות מכך שגופן יעורר תגובה אלרגית מאוחרת לחומר ועקב כך נמנעות מלבצע את הניתוחים הללו.

מאחר ואי אפשר לחזות תגובה אלרגית מאוחרת לסיליקון, סברה זו אינה ניתנת לבדיקה וודאית. על כן, מומלץ מאוד להתייעץ עם גורם אובייקטיבי המצוי בתחום ולקבל חוות דעת נקייה מאינטרסים.

אלרגיה לסיליקון
אתר המרכז לאלרגיות הוקם במטרה להעניק לגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לאלרגיות- מידע על אבחון, טיפול והתמודדות עם כל סוגי האלרגיות.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן