אלרגיה בעונת הסתיו

אלרגיה בסתיולאחר הקיץ הארוך, החם ושובר השיאים המאפיין את הארץ, מבוגרים וילדים מבקשים הפוגה מהחום המעיק, עם בוא הסתיו, באמצעות בילוי נעים בחוץ בטמפרטורות הקרירות. אך עבור אנשים הסובלים מאלרגיית סתיו, בילוי בחוץ כמעט אינו אפשרי.

חום הקיץ גורם להצטברות כמויות מוגברות של עובש ואבקת פרחים, הנישאות באוויר עם רוחות הסתיו. אלרגיות סתיו עלולות להיות מתישות כמו אלרגיות האביב. פריחת צמח בודד עשויה לייצר מיליארד גרגרי אבקה לכל העונה.

הגורמים לאלרגיה בסתיו

הפריחה היא גירוי האלרגיה הנפוץ ביותר בסתיו. למרות שהעשב מצהיב, והפריחה מתחילה בדרך כלל לשחרר אבקה רק באוגוסט, ולהימשך עד ספטמבר ואוקטובר, רוב האנשים שאינם אלרגיים לפריחת האביב, אלרגיים לפריחה בסתיו.

במהלך עונת סתיו אחת, צמח פריחה אחד עשוי לייצר מיליארד דגנים של אבקה, שאינה נופלת אל הקרקע, אלא צפה על הרוח, ונישאת מאות קילומטרים באוויר, כך שהיא משפיעה על אנשים אלרגיים, ללא קשר למקום מגוריהם.

עובש הוא גורם גירוי נוסף. הוא צומח במרתפים, בחדרי אמבטיה או באזורים לחים בבית, אך נבגי העובש אוהבים גם כתמים רטובים בחוץ, וערימות של עלים לחים מצינת הסתיו בחצר מהווים אזור רבייה אידיאלי לעובש.

וכמובן, יש לזכור את קרדית האבק המתעוררת לחיים באוויר עם רוח הסתיו הראשונה, וגורמת לעיטושים, צפצופי נשימה ונזלת. זמן החזרה לבית הספר מעורר גם אלרגיות בקרב ילדים, היות וקרדית האבק והעובש נפוצים גם בבתי ספר שהיו סגורים בתקופת הקיץ וצברו לחות וטחב.

תסמינים של אלרגיה לסתיו

התסמינים הנפוצים הם:

  • נזלת
  • עיניים דומעות
  • התעטשות
  • שיעול
  • צפצופי נשימה
  • גרודים באף ובעיניים
  • עיגולים כהים מתחת לעיניים.

על מנת להתמודד עם התסמינים, מומלץ להישאר בבית עם דלתות וחלונות סגורים, כאשר אבקת הפרחים נמצאת בשיאה, בדרך כלל בבקרים. ניתן לבדוק את ספירת אבק הפרחים באזור המגורים. בזמן הטיפול בגינה מומלץ לחבוש מסכה על מנת למנוע נשימת נבגי עובש.

לפני הפעלת החימום בבית בפעם הראשונה, מומלץ לנקות את פתחי החימום ולהחליף את המסנן. תאי עובש ואלרגנים אחרים עשויים להילכד בפתחי האוורור במהלך הקיץ ולמלא את האוויר עם הפעלת התנור או המזגן.

אלרגיות נפוצות בעונת הסתיו

אלרגיית הסתיו קשורה לאלרגיה לאבקת פרחים, כמו גם לנזלת אלרגית או קדחת השחת, אשר תסמיניהן מתלקחים בדרך כלל בסתיו. בדומה לכל האלרגיות, קדחת השחת נובעת מפגם במערכת החיסונית. במקום לתקוף חומרים זרים מזיקים כגון חיידקים ווירוסים, המערכת החיסונית מנסה לנטרל את "הפולשים" אשר בדרך כלל אינם מזיקים, כגון גרגרי אבקת עשב שממלאים את האוויר.

אדם הסובל מקדחת השחת, עלול לחוות מפל תגובות ביוכימיות גם עם שאיפת החלקיקים הזעירים ביותר של אבקה, וכתוצאה מכך משתחרר ההיסטמין, חלבון שגורם לתסמינים המוכרים. בנוסף להתעטשויות, גודש באף ועייפות, היסטמין עלול לגרום לשיעול, נזלת, גרודים בעיניים, באף ובגרון, הופעת עיגולים שחורים מתחת לעיניים והתקפי אסטמה.

אלרגיה בסתיו
אתר המרכז לאלרגיות הוקם במטרה להעניק לגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לאלרגיות- מידע על אבחון, טיפול והתמודדות עם כל סוגי האלרגיות.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן