מהי אלרגיה צולבת?

מהי אלרגיה צולבת?אלרגיה צולבת היא תופעה הבאה לידי ביטוי ברגישות למספר אלרגניים שעל פניו לא תמיד ישנו קשר ביניהם. באופן עקרוני מבחינה בוטנית אין לקיווי, אננס ותפוח אדמה הרבה מן המשותף והדבר נכון גם עבור אגוזי לוז ותפוחים. עם זאת, במקרים רבים אנשים האלרגיים לתפוחים, סובלים במקביל גם מאלרגיה לאגוזי לוז וכן בקרב אנשים האלרגיים לקיווי, ניתן לאבחן גם אלרגיה לתפוחי אדמה ולאננס.

השימוש במונח על פניו אינו מקרי כלל וכלל, שכן למרות שמדובר על אלרגנים שאינם שייכים לאותה משפחה, הרי שהמבנה החלבוני שלהם דומה ולפיכך מערכת החיסון, האחראית לתגובה האלרגית, מזהה אותם כגורם אחד ונלחמת בהם ללא הבחנה. מעבר לכך, במקרים מסוימים אמנם מדובר על סוגי פירות שונים, אך הרגישות יכולה להופיע במקביל לאבקנים ולטקס למשל.

כיום ידוע גם על תגובה צולבת לחלב פרה וחלב סויה המופיעה בתינוקות רכים, תגובה צולבת בין סוגי תרופות שונים ועוד.

דוגמאות לאלרגיה צולבת

  • חסילונים, לובסטרים וסרטנים.
  • אגוזי קשיו, פיסטוקים, פקאנים, אגוזי לוז ואגוזי ברזיל.
  • בין שלושים לשמונים אחוז מהאנשים והילדים הסובלים מקדחת השחת, סובלים במקביל מאלרגיה לחומרי מזון שונים.
  • במקרים רבים קיימת אלרגיה צולבת לסוגים שונים של דגים, ללא הבחנה בין דגי מים מלוחים לדגי מים מתוקים.
  • אלרגיה צולבת לצדפות ולקרדית האבק נחשבת לנפוצה מאוד.
  • כשבעים אחוז מהאינדיבידואלים הסובלים מאלרגיה למזון כלשהו, סובלים בנוסף מאלרגיה לאלרגן שאינו מזון.

מה הם התסמינים של אלרגיה צולבת?

התסמינים של אלרגיה צולבת זהים לתסמינים של אלרגיה לאלרגן מסוג אחד בלבד, רק שבמקרה של אלרגיה צולבת, הסיכוי להתפתחות של התסמינים גבוה יותר. כמו כן, במקרים מסוימים מידת החומרה של התסמינים אינה זהה בין כל האלרגנים. כך לדוגמה אדם הסובל מאלרגיה צולבת לחסילונים ולסרטנים, יכול לסבול מתגובה אלרגית חמורה ביותר כאשר יבוא במגע עם סרטנים ומתגובה אלרגית קלה בלבד במידה ויבוא במגע עם חסילונים.

תגובה אלרגית שבאה לידי ביטוי במערכת העיכול יכולה לגרום לשלשול, דגדוג בחלל הפה, התנפחות של השפתיים, כאבי בטן, בעיות בליעה, בחילה, הקאה ועוד. אלרגיה שבאה לידי ביטוי בעור יכולה לגרום לפריחה, גרד בעור, תחושת עקצוץ, בצקת ועוד. תסמינים אלרגיים קלים הם למשל נזלת, חוסר ריכוז וכאבי ראש אך במקרים החמורים ביותר עלולים להופיע קשיי נשימה, ירידה של לחץ הדם ואף שוק אנפילקטי.

חשיבות הבירור הרפואי בנוגע לאלרגיה

מאחר וכיום ידוע כי אנשים רבים שסובלים מאלרגיה לאלרגן מסוים, עלולים לסבול מאלרגיה גם לאלרגנים אחרים, הרי שישנה חשיבות עליונה לבירור מקיף בנוגע לחומרים אליהם האדם האלרגי רגיש. על מנת לברר לאילו חומרים רגיש הנבדק, יש לעבור בדיקות אלרגיה מסוגים שונים ומאחר וכיום ידועים צירופים נפוצים מסוימים, ניתן ברוב המקרים לצמצם את כמות הבדיקות שיצטרך הנבדק לעבור.

הימנעות מהגורם האלרגני

בין אם מדובר על אלרגיה לאלרגן אחד ובין אם מדובר על אלרגיה צולבת למספר אלרגנים במקביל, הרי שהטיפול הטוב ביותר הוא המניעה, כלומר הפחתה של רמת החשיפה לאלרגנים. במקרים מסוימים עדיף להימנע מחשיפה לחומרים אלרגניים גם אם לא אובחנה עדיין רגישות אליהם.

כך לדוגמה מומחים רבים ממליצים לאנשים הסובלים מאלרגיה לסוג מסוים של דגים, להימנע מצריכה של כל סוגי הדגים וזאת משום שכפי שציינו, ישנה שכיחות גבוהה מאוד של אלרגיה צולבת למספר סוגים של דגים.

באופן דומה, אדם הרגיש לפירות ים מסוג אחד, יעשה בחכמה אם יימנע מצריכה של פירות ים אחרים, על מנת שלא לקחת את הסיכון.

אולי יעניין אותך:

נגיף קורונה – תשובות לשאלות נפוצות

אתר המרכז לאלרגיות הוקם במטרה להעניק לגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לאלרגיות- מידע על אבחון, טיפול והתמודדות עם כל סוגי האלרגיות.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן