קוצר נשימה

קוצר נשימה ואלרגיהתסמין אלרגני כמו קוצר נשימה עלול להעיב על איכות החיים ואף להוות סיכון ממשי לחיים. האדם חייב להיות מודע למגוון האלרגיות מהן הוא סובל, ולדעת לטפל בהן בעת בו הן מופיעות. תסמיני אלרגיה אלו הינם שכיחים, וישנה הערכה הגורסת כי מבין כלל האוכלוסייה כ 10%-15% מהם יסבלו בשלב זה או אחר מקוצר נשימה על רקע אלרגני.

גורמים אפשריים

הגורמים לתסמיני קוצר נשימה הם אותם גורמים אלרגניים אשר משפיעים על כל דרכי הנשימה. האלרגן אשר נמצא בסביבה, נכנס לדרכי הנשימה, וגורם לתגובה אלרגית, אשר בגינה מוצרים דרכי הנשימה, מיוצרת ליחה רבה יותר ויורגש גודש. הגורמים לכך הינה רגישות יתר לאלרגנים אלה, מערכת חיסון חלשה אשר אינה עומדת בפני פלישת הנוגדנים, ונוכחות נוגדני אלרגיה.

במקרים בהם קוצר הנשימה נגרם מאלרגיות סביבתיות, קוצר הנשימה ייתן את אותותיו באופן מידי. בדרך כלל, הוא גם יחלוף כאשר הגורם האלרגני לא יימצא יותר בסביבת האדם. אולם, במקרים בהם קוצר הנשימה ייגרם מאלרגיה למזון הוא עלול להופיע רק לאחר מספר ימים, ולכן יהיה קשה לאבחון, ואף לטיפול.

דרכי ביטוי ומאפיינים

קוצר הנשימה יכול להיות ביטוי סובייקטיבי בו האדם מתלונן כי קשה לו לנשום, או אובייקטיבי כאשר הרופא או הצוות הקליני מבחין כי האדם משתמש באיברים נוספים ומסייעים בכדי לנשום.

האדם ישתמש בשרירי עזר בכדי להקל על עצמו את פעולת הנשימה, כמו למשל שימוש בנחיריים ובשרירי הצוואר. האדם אשר ירגיש קוצר נשימה, ירצה לשבת, ולא לשכב על מנת שיוכל להגדיל את נפח בית החזה ולגרום לנשימה ושאיפה קלים יותר, עד כמה שאפשר.

בדרך כלל קוצר נשימה הינו תסמין נוסף מבין מגוון תסמינים נלווים. אלרגיה אשר מקורה באלרגן סביבתי כמו אובך או פריחה תתבטא גם בעיניים אדומות, נזלות ועוד. אך לרוב, קוצר הנשימה הינו התסמין המפריע ביותר לחולים אלה.

אילו אלרגיות יכולות להיות?

כאשר מאבחנים אלרגיה, יש לשים לב אם קוצר הנשימה נגרם מאסתמה ידועה או סימפטום אלרגי, המתבסס על שאיפת אלרגן. אנשים החולים באסתמה, יהיו רגישים יותר לאלרגיות מסוג זה, ויפתחו באופן מהיר יותר סימפטומים של קוצר נשימה וצפצופים. אולם, לפעמים, הטיפול בהם יהיה שונה, וכך גם המעקב אחר מצבם.

האלרגיות הנפוצות ביותר אשר גורמות לקוצר נשימה, הן אותן אלרגיות אשר חושפות את האדם לאלרגן אשר נמצא בסביבה ובאוויר, כמו קדחת השחת או אלרגיה לפרוות חיות (במיוחד חתולים וכלבים), צמיחת פרחים או עצים מסוימים ועוד.

פרוות החיות, למשל, עמוסה בשתן וברוק החיה, והם אלה הגורמים לתסמיני האלרגיה. עם זאת, גם אלרגיה למזון עלולה להתבטא בתסמינים של קוצר נשימה. כאשר יופיע תסמין זה, האלרגיה תיחשב למסוכנת ומאיימת חיים. אלרגיה למזון יכולה לכלול גם אלרגיה לחומר משמר, אשר כולל סולפיטים וידוע כגורם אלרגני.

סיכונים וטיפולים

ישנם מקרים בהם תסמינים המופיעים כקוצר נשימה עלולים להסתבך ולגרום לבצקת בדרכי הנשימה. במקרה זה, תסמינים אלה יחייבו טיפול רפואי מהיר ומידי, ועלולים להוות סיכון חיים ממשי. במקרים קיצוניים, המוח עלול לסבול מחוסר החמצן אשר נובע מבעיות נשימה. האדם ייראה כ"מחליף צבעים", מבולבל, ולפעמים אף חוסר החמצן עלול להוביל אותו לעילפון.

מכיוון שאין טיפול אשר יכול לרפא את האלרגיה, הטיפול המומלץ ביותר הינו מניעה. אם ידוע לאדם האלרגן אליו הוא רגיש, עליו להימנע במידת האפשר מחשיפה אליו. במידה ואפשרות זו לא קיימת, כאשר מופיע קוצר נשימה, יש לטפל באופן מידי, באמצעות סטרואידים.

קוצר נשימה ואלרגיה
אתר המרכז לאלרגיות הוקם במטרה להעניק לגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לאלרגיות- מידע על אבחון, טיפול והתמודדות עם כל סוגי האלרגיות.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן