אלרגיה בפנים

המקום הבולט ביותר שנחשב למוקד תשומת הלב של גופנו, הוא הפנים. אלרגיה בפנים יכולה להיות דבר רע מאוד מבחינה אסתטית, להוריד את הביטחון העצמי וכמובן לפגוע באיכות החיים. האלרגיה של עור הפנים נגרמת בדומה לסוגי האלרגיה האחרים – תגובה אלרגית המתבטאת בגרד ופריחה הנגרמת לאחר חשיפה לאלרגן.

אחד הגורמים העיקריים לאלרגיה בפנים הוא איפור, ונשים רבות סובלות מתגובה אלרגית לאחר שימוש בתכשיר קוסמטיקה חדש. בנוסף, אלרגיה בפנים יכולה להיות גם כביטוי לאלרגיה סיסטמית, כמו לדוגמא אלרגיה לאלכוהול או אלרגיה למזון, ואז הטיפול יהיה שונה לחלוטין.

אלרגיה לאיפור ולתכשירי קוסמטיקה

על מנת לשמור על פנים רעננות ויפות, אנשים רבים (ובעיקר נשים) מקפידים לטפח אותם באמצעים קוסמטיים שונים ולהתאפר. תכשירים כמו מי פנים, קרם לחות, קרמים לניקוי, צבעי איפור, מייק אפ, קרם הגנה מהשמש וכו' עלולים במקרים מסויימים לגרום לתגובה אלרגית קשה שתתבטא בפריחה, גרד עז, אדמומיות, אקזמה ונפיחות.

כמו כן, טיפולים קוסמטיים וניתוחים אסתטיים העושים שימוש בחומר הסיליקון עלולים לגרום לתגובה אלרגית שמתבטאת בנפיחות, נוקשות, עיוות של הפנים ועוד.

בגזרת הגברים, שימוש בקצף גילוח ואפטר שייב המכילים אלרגנים עלול גם כן לגרום לאותן התוצאות. הרגישות הזו נגרמת לאחר תגובה אלרגית לאחד מהחומרים הנמצאים בשימוש, ומובילה בסופו של דבר להופעת האלרגיה בפנים.

אלרגיה בפנים – תסמינים

האלרגיה בפנים מתפתחת בהדרגה, וככל שמשתמשים בתכשיר המכיל את האלרגן זמן רב יותר, כך התגובה מתגברת. עם תחילת החשיפה, האלרגיה יכולה להתבטא רק בתחושת גירוד קלה, יובש בעור ואדמומיות.

לאחר תקופה מסויימת, התגובה האלרגית עלולה להחריף ואז תתחיל להופיע פריחה או אקזמה, האדמומיות תתגבר, עלולים להופיע קמטים וצלקות כתוצאה מהגרד העז. חשוב לציין שהתגובה האלרגית יכולה להתפתח לאורך השנים, וקיימים מקרים רבים של הופעת אלרגיה לאחר שנים של שימוש באותו התכשיר הקוסמטי

הגורמים לאלרגיה בפנים

קיימים חומרים שונים הנמצאים בשימוש במוצרי קוסמטיקה, שחלקם ידועים כאלרגנים. רוב מוצרי הקוסמטיקה והטיפוח מכילים מאות חומרים כימיים, שכל אחד מהם יכול לגרום לתגובה אלרגית בעור הפנים, ובגלל החידוש הרב בנושא קשה לדעת איזה חומר באופן ספציפי גורם לתגובה.

בנוסף, עור יבש חשוף יותר למפגש עם האלרגנים, ובכך נחשב לפגיע יותר והסבירות להתפתחות תגובה אלרגית תהיה גבוהה יותר. לסיכום ניתן להגיד, כי עור הפנים נחשב לרגיש ביותר, ולכן מפגש עם חומרים רבים עלול לעורר את האלרגיה ואת הופעת הפריחה הלא נעימה.

איך ניתן להימנע מאלרגיה בפנים?

על מנת להימנע מהתפתחות הפריחה הלא יפה על הפנים, ניתן להקפיד על מספר כללים פשוטים שיעזרו להפחית את הסיכויים להופעת התגובה האלרגית בפנים. באופן כללי, עדיף לא להחליף תכשירים קוסמטיים באופן תדיר, ולהשתמש באותם תכשירים לאורך זמן.

אם כבר סבלתם בעבר מאלרגיה בפנים, הישתדלו להשתמש אך ורק בתכשירים היפואלרגנים, המכילים חומרים שאינם עלולים לגרום לאלרגיה. בנוסף, רצוי תמיד להשתמש במוצרים המכילים מעט חומרים כימיים, שכן ריבוי חומרים כאלה עלול להגביר את הסיכוי להתפתחות תגובה אלרגית.

כמו כן, שמירה על עור פנים בריא ולח עוזרת מאוד למנוע את הופעת התגובה האלרגית. אם אתם רגישים לאלרגיה, כדאי מאוד להקפיד על שימוש בקרמים שונים המעשירים את העור ומונעים ממנו להתייבש ובכך להיות חשוף יותר לאלרגנים השונים.

טיפול באלרגיה בפנים

אם התחילה אצלכם אלרגיה בפנים, חשוב לזכור שאסור להזניח אותה וכדאי מאוד לטפל בה באופן מיידי. הזנחה של הנושא עלולה להוביל להחרפת המצב, החמרת הגרד ובכך להפחית את הסיכויים להשיג החלמה מלאה ונטולת צלקות.

ראשית, יש להפסיק באופן מיידי את השימוש בתכשיר הקוסמטי החדש, שכנראה גרם לבעיה. לאחר מכן, ניתן לטפל בפריחה באמצעות אנטי היסטמינים אשר נמצאים במשחות, שיעזרו להוריד את התגובה האלרגית. לאורך כל התקופה חשוב לשמור על כך שהעור לא יהיה יבש, ולהשתדל להמעיט בשימוש בחומרים שעלולים להתגלות כאלרגנים.

אתר המרכז לאלרגיות הוקם במטרה להעניק לגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לאלרגיות- מידע על אבחון, טיפול והתמודדות עם כל סוגי האלרגיות.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן