שכיחות האלרגיה באוכלוסייה בישראל

25% מהישראלים סובלים מאלרגיות כ-25% מהציבור הישראלי סובל מאלרגיה וכ-50% עד 60% מהסובלים מאלרגיה אינה מודעים לה כלל, כ-15% סובלים מאלרגיה באופן יומיומי ומהופעת הסימפטומים לאורך תקופות ממושכות ולעיתים לאורך כל השנה, לדעת מומחים המגיפה הזו הולכת ומתרחבת.

בעולם המערבי ובישראל ישנה עלייה בשכיחות לאלרגיה, עובדה זו מוכחת כאשר רבים מן הסובלים מאלרגיה מבינים את עובדתה זו באופן מפתיע וללא כל הכנה מראש, כלומר הם אינם חשים זאת מראש ואינם מזהים סימנים מקדימים.

אלרגיה אינה מוגבלת בזמן ועלולה להופיע בכל גיל, זו אינה תופעה מולדת וניתן אף לפתח אלרגיה לגורם מסוים שלא היינו אלרגיים אליו עד לאתו הרגע כגון התפתחות רגישות לחלב ומזון מסוים בגיל מבוגר, התפתחות אלרגיה לחתול באופן פתאומי לאחר שנים או הופעת אלרגיה לצבע לשיער אצל מישהי אשר צובעת את השיער באופן תדיר ולאורך שנים. מרגע שהתפתחה אלרגיה קשה להחזיר את המצב לקדמותו.

מהי אלרגיה?

אלרגיה הינה תגובה חיסונית שאינה צפויה ואינה רצויה לגורמים ולחומרים שאינם מעוררי מחלות המכונים אלרגנים. בשפה המדעית אלרגיה מוגדרת כרגישות יתר מידתית הנגרמת מכשל במערכת החיסונית.

תפקידה של מערכת החיסון להבדיל בין גורמים חיוניים לגוף לכלה אשר פוגעים בו, לעיתים מערכת החיסון מפתחת נוגדנים לגורם טבעי, נפוץ ואף חיוני. המערכת החיסונית חשופה כל העת לאלרגנים חדשים משום שהסביבה אליה אנו חשופים משתנה כל הזמן.

הנטייה לפתח אלרגיה מושפעת מגורמים תורשתיים אולם במציאות הקיימת ניתן לפתח אלרגיה בקלות יחסית גם ללא סיבות גנטיות.

גורמים להתפתחות אלרגיה

הגורם הנפוץ להתפתחות אלרגיה בארץ הוא קרדית אבק הבית, האלרגיה אליו מתבטאת בנזלת כרונית והייצור המיקרוסקופי מתפתח בתנאי אבק ולחות בבגדים, ריהוט וחפצים אחרים הנמצאים בשימוש יומיומי. גורמים נוספים ידועים הם אבקנים של צמחים וחתולים.

בתנאי האקלים של הארץ עונת האלרגיות ארוכה ממדינות אחרות ומתמשכת מעבר לאביב גם לקיץ כך שאנשים לא מזהים כאשר הם סובלים מאלרגיה עונתית.

אלרגיה למזון

ישראל מתאפיינת במיוחד באלרגיה למזון והדבר נובע מגורמים גיאוגרפיים. לדוגמא, בארץ אלרגיה לשומשום שכיחה באופן מיוחד לעומת העולם הערבי ועובדה זו נובעת מצריכה רבה של טחינה וחומוס. גם רגישות לאורז גבוהה ביחס לעולם וזאת בשל שימוש נרחב באורז בעדות רבות לעומת מדינות אירופה, כך שיש פה השפעה תרבותית.

בדומה לכך במדינות סקנדינביה אלרגיה לדגים שכיחה וזאת בשל צריכה רבה של דגים ומאכלי ים. לעומת זאת בישראל הרגישות לבוטנים נמוכה יחסית וזאת בשל העדפת הבמבה על חמאת הבוטנים.

אלרגיות מיוחדות

לא כל האלרגיות מקורן באלרגנים, ישנן גם אלרגיות פסיכוסומטיות אשר מקורן בראשנו. הנפש משפיעה על הגוף וישנם אנשים הסובלים מתסמינים אלרגניים שלא כתוצאה מהמערכת החיסונית. רגישויות שונות כגון רגישות לקרינה סלולרית או לריחות מסוימים קשורות לנפש ומקורן הוא ממניעים רגשיים.

תסמינים ואבחון

מלבד תגובות חיצוניות כגון גירוד, גירוי או עיטוש טווח התסמינים של אלרגיה רחבים הרבה יותר ועלול להגיע עד להופעת אסטמה, כאבי בטן כרוניים ועוד. מקרי קיצון של אלרגיה אף עלול להוביל להתקף לב אולם זהו מקרה נדיר.

המודעות היא השלב הראשון באיתור האלרגיה, הבדיקה עצמה לאיתור הרגישות נמשכת 15 דקות בלבד והתשובות ניתנות בו במקום. מרגע שהתפתחה אלרגיה קיים קושי לשלוט בתסמינים רק על ידי הימנעות מחשיפה לאלרגן ומומלץ להיעזר בטיפול חיסוני כנגד הגורם האלרגי, טיפול באנטי היסטמינים הינו יעיל ומקל על הופעת הסימפטומים.

אתר המרכז לאלרגיות הוקם במטרה להעניק לגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לאלרגיות- מידע על אבחון, טיפול והתמודדות עם כל סוגי האלרגיות.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן