אלרגיה עונתית

אלרגיה עונתיתאלרגיה עונתית היא תגובה אלרגית לגורם שמופיע בדרך כלל רק בחלק מהשנה, כמו באביב או בסתיו. סוג זה של אלרגיה מתייחס לאלרגיית אבקה, כגון עצים, עשבים וצמחים.

אלרגיית אביב

אלרגיות אלו הן תוצאה של אבקה מעצים, אשר עשויה להתחיל בכל עת מינואר עד אפריל, תלוי באקלים ובמיקום. עצים שידועים כגורמים לאלרגיות חמורות כוללים אלון, זית, ליבנה, אגוז, צפצפה, שקמה, אדר, ברוש ואגוז. באזורים מסוימים של העולם, מספר עשבים שוטים מכילים אף הן אבקות באביב.

אלרגיית סתיו

אבקת עשב היא הגורם העיקרי לאלרגיה עונתית בסוף הקיץ ובתחילת הסתיו. בהתאם לאזור, העשבים כוללים פריחה, לענה, דרדרים ועלי צמחים מסוימים. במספר אזורים בעולם, חלק מהעצים עלולים אף הם להכיל אבקה בסתיו.

כיצד גורמת אבקה לאלרגיה עונתית?

פריחות הן זעירות ומופיעות בצורת ביצת אבקה המשתחררת מצמחים פורחים, באמצעות הרוח או חרקים, למטרת האבקה צולבת של צמחים אחרים מאותו הסוג לשם רבייה. כאשר האבקה נישאת באוויר, היא עלולה לעוף אל העיניים, האף והריאות של אדם ומגדירה תגובה אלרגית.

פריחות המופצות באמצעות הרוח מהוות בדרך כלל את הגורם העיקרי לאלרגיות עונתיות. האבקה עשויה לעבור מרחקים ארוכים, להתרומם באוויר ולהשתנות מיום ליום ומאזור לאזור.

רמות האבקה נוטות להיות גבוהות ביותר בשעות הבוקר המוקדמות ועד אמצע הבוקר, בין השעות חמש לעשר בבוקר. הימנעות מאבקה עלולה להיות קשה, אך תיאורטית היא אפשרית.

מהם תסמיני אלרגיות עונתיות?

תסמיני האלרגיות כוללים גירויים באף, התעטשות, נזלת בלתי פוסקת, עיניים דומעות, עיגולים שחורים מתחת לעיניים, גרוד, כוורות עור, אסתמה אלרגית וגודש באף.

לא כל האנשים חווים את אותם התסמינים של האלרגיה, ובקרב חלק מהאנשים, רק תסמין אחד יהיה דומיננטי. לעיתים קשה להבדיל בין אלרגיות עונתיות לבין הצטננות, ורק מומחה לאלרגיה מבחין בהבדל.

אבחון אלרגיה עונתית

בדיקת אלרגיה קובעת אם קיימת אלרגיה עונתית, ואת סוג האבקה אליה אלרגיה הנבדק. בדרך כלל כרוכה הבדיקה בבדיקת עור או בדיקת דם. בדיקות אלו מועילות בקביעת הזמנים בשנה בהם עלול הנבדק להיתקל בתופעות אלרגיה, וקבלת החלטה אם יש צורך בזריקות אלרגיה.

טיפול באלרגיה

למרבה המזל, תרופות רבות זמינות לשליטה בתסמינים ומניעת אלרגיה. התרופות הנפוצות כוללות אנטי היסטמינים כגון:

קלריטין – תרופה זמינה ללא מרשם ובמגוון גרסאות גנריות, כולל בצורת סירופ.

זירטק – תרופה זמינה לדלפק בצורת סירופ וכדורי מציצה.

אלגרה – עד לאחרונה, תרופה זו הייתה זמינה רק כגלולה. כיום היא זמינה גם בצורת סירופ.

קלרינקס – תרופה זו זמינה כסירופ או כגלולה.

בנוסף לאנטיהיסטמינים, סינגולייר היא תרופה בה ניתן להשתמש נגד אלרגית עונתיות. היא זמינה כאבקה אותה ניתן לפזר על המזון או ככדור מציצה. קיימים אף תרסיסים סטרואידים לאף, היעילים בשליטה על תסמיני האלרגיה. התרופות עלולות לגרום לישנוניות ואין להשתמש בהן על בסיס קבוע או יומי.

אלרגיה עונתית
אתר המרכז לאלרגיות הוקם במטרה להעניק לגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לאלרגיות- מידע על אבחון, טיפול והתמודדות עם כל סוגי האלרגיות.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן