אלרגיה לדבש – על הדבש ועל העוקץ

אלרגיה לדבשהדבש, אותו נוזל סמיך זהוב ומתוק שכולנו כל כך אוהבים, יכול לפעמים להיות מלכודת מוות אם מדובר באדם שאלרגי לדבש.

נהוג לשייך לדבש סגולות רפואיות רבות כמו יכולת לרפא זיהומים, כיבים בפה, פצעים ולחזק את המערכת החיסונית. קיימת תעשייה שלמה של רפואה טבעית ורפואה משלימה המתבססת על דבש ומוצרי דבורה נוספים הקשורים לתהליך ייצור הדבש, ומאות אנשים ישבעו כי הסגולות הרפואיות שנהוג לייחס לדבש הן ממשיות ולא קשורות רק לתרופות סבתא.

כיצד נוצרת תגובה אלרגית?

תגובה אלרגית מוגדרת כתגובה מוגזמת ובלתי פרופורציונאלית של תאי מערכת החיסון כנגד חומר שאינו אמור לעורר תגובה חיסונית. מערכת החיסון נועדה כדי לשמור עלינו מפני זיהומים ומחלות, ובמידה וגורם זר שהוא בעל פוטנציאל לגרום לנזק חודר לגוף, מערכת החיסון מזהה אותו ותוקפת אותו.

באנשים מסוימים, מסיבה שאיננה ברורה עדיין לחלוטין, מערכת החיסון מאבדת את הסבילות שלה כלפי חומרים שונים אשר אינם אמורים להזיק לנו. איבוד סבילות זה גורם לכך שבכל פעם שגופנו נחשף לאחד מאותם חומרים, הוא מגיב בתגובה אלרגית. במהלך התגובה האלרגית, חומרים בשם היסטמינים משתחררים מתאים השייכים למערכת החיסון ונקראים "תאי מאסט". ההיסטמינים הם האחראיים למגוון התסמינים שחווים הסובלים מאלרגיה. הם גורמים להתפתחות של תגובה דלקתית במקומות בהם הם משתחררים.

התסמינים של התגובה האלרגית תלויים באתר החדירה של גורם מעורר אלרגיה שקרוי אלרגן. אם החדירה הייתה דרך מערכת הנשימה, כמו לדוגמא באלרגיה לאבקנים של פרחים או צמחים, התסמינים יהיו שיעול, דמע, נזלת וקוצר נשימה. אם החדירה הייתה דרך מערכת העיכול התסמינים יהיו גזים, הקאות, שלשולים וכאבי בטן. חדירה דרך העור תתבטא בדרך כלל בפריחה.

אלרגיה לדבש

דבש הוא אחת מתרופות הסבתא הנפוצות ביותר שקיימות בעולם, אם נאסוף את הידע של כל ה"סבתות" בעולם, סביר להניח שלא נמצא בעיה שדבש לא יכול לפתור. יש המאמינים כי דבש, במיוחד אם שותים אותו בתה, יכול להקל על התסמינים של התגובה האלרגית.

כל זה טוב ויפה, אולם יש קבוצה קטנה של אנשים ברחבי העולם שדווקא מגיבים לדבש בתגובה אלרגית. חשוב לציין שעצם היותו של אדם אלרגי לדבש, לא הופכת אותו לאלרגי לעקיצות דבורים (שהן כמובן אלה שמייצרות את הדבש).

סימפטומים

הסימפטומים הנפוצים ביותר של אלרגיה לדבש משתנים בין אנשים שונים ובדרך כלל כוללים: "אף דולף", נפיחות של השפתיים או הלשון שיכולה במצבים קיצוניים לגרום אפילו לחנק, עיניים דומעות, תחושת גרד בגרון ועיטושים. לעיתים נדירות יותר אפשר גם לראות דלקות עוריות, כאבי ראש, פריחה וגודש רב באף ובגרון.

טיפול

הטיפול המקובל ביותר להתקף אלרגי בתגובה לדבש הוא הטיפול הכללי המקובל באלרגיה- נטילה של חומרים בשם אנטי היסטמינים. חומרים אלה פועלים כדי למנוע את השפעותיו של החומר היסטמין אותו הזכרנו קודם לכן, ובכך להפחית את עוצמת התגובה האלרגית. האנטי היסטמין הנפוץ ביותר לשימוש במצבים אלו הוא diphenhydramine שמכונה גם "בנדריל". חומר זה אמור להקל על תסמיני האלרגיה בתוך כ-15 דקות. במידה והתסמינים נמשכים למעלה משעה, יש לשקול פנייה לרופא.

דרכי מניעה

גם למניעה יש תפקיד חשוב מאוד בכל הקשור לאלרגית. מי שאובחן כבעל אלרגיה לדבש, יעשה טוב אם ימנע מצריכה של דבר בצורתו הטהורה או מצריכתו בכל מוצר אחר המכיל או עשוי להכיל דבש ותוצריו. אנשים מסוימים מוצאים שנטילה של diphenhydramine לפני אכילת דבש מקלה על האלרגיה שלהם או אפילו מונעת אותה לחלוטין. בכל אופן, מומלץ להתייעץ עם רופא על הטיפול המועדף בשבילכם.

אלרגיה לדבש
אתר המרכז לאלרגיות הוקם במטרה להעניק לגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לאלרגיות- מידע על אבחון, טיפול והתמודדות עם כל סוגי האלרגיות.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן