אלרגיה – תסמינים

תסמיני האלרגיה הם רבים ויכולים להקיף ולערב את כל מערכות הגוף. התסמינים יכולים להופיע בדרגות חומרה שונות החל מפריחה עורית ממוקדת ועד שוק אנפילקטי ואף מוות במקרים קיצוניים.

התגובה לאלרגן יכולה להיות מהירה ומידית וקלה לאבחון, או מאוחרת כמספר שעות או אף ימים מרגע החשיפה. התסמינים יכולים להופיע גם לאחר חשיפה למינון קטן של אלרגן.

התסמינים השונים יכולים להוביל לירידה באיכות החיים ולסבל של האלרגיים. על פי רוב, כאשר התסמינים יופיעו באופן מידי מרגע החשיפה לאלרגן, הם יהיו קלים יותר לאבחון האלרגיה.

חלק מתסמיני האלרגיה יוכלו לעבור, גם ללא טיפול פולשני. הרחקת האדם האלרגי ממקור האלרגיה ומניעת החשיפה לאלרגן, יוכלו להקל על חומרת התסמינים ולהיטיב את ההתמודדות.

תסמינים המעידים על אלרגיה

התסמינים יכולים להתבטא במגוון מערכות הגוף, על פי סוג האלרגן, חומרת אלרגיה, מינון החשיפה ותגובה אישית.

נזלת אלרגית

מקורו של תסמין זה יהיה לרוב מאלרגיה סביבתית כלשהי, כמו אלרגיה לאבק, לחתולים וכדומה. קדחת השחת למשל, גורמת לגודש באף, גירוד, התעטשויות ונזלת לאורך כל עונות השנה. תסמין זה יכול גם להופיע בשילוב עם אלרגיה בעיניים, העלולה להסתבך לדלקת בלחמית העין. אין סיכון בתסמין זה' אולם הוא מהווה פגיעה באיכות החיים וסבל כרוני.

אקזמה

מעבר לסבל שדלקת עורית או נגעים על פני העור יכולים לגרום, הנזק הקוסמטי גם הוא אינו שולי. האקזמה באה לידי ביטוי בגרד ואדמומית בעור. העור ייראה בעל קשקשים ושיכבה עבה.

פעמים רבות, תסמין זה ייחשב כאסתמה של העור והוא יכול לנבוע מחשיפה למספר אלרגנים בו זמנית. הוא מופיע באלרגיה ממגע כמו קירבה יתרה לבעלי חיים פרוותיים.

אורטיקריה

אורטיקריה הינה פריחה ממוקדת או מפושטת, אשר לרוב עוברת בגמר החשיפה לאלרגן. הסבל הנגרם ממנה נובע מגרד חריף. הטיפול באורטיקריה יכלול משחות אנטי היסטמיניות אשר ייקלו על הגרד באופן מיידי. בחשיפות חוזרות לאלרגן הספציפי, יכולה להיגרם אורטיקריה כרונית אשר תהווה אתגר טיפולי. אורטיקריה נפוצה במקרים של אלרגיה לכלבים, לחתולים, אלרגיה לגלוטן, מוצרי חלב ועוד.

מערכת העיכול

תסמינים כמו כאבי בטן, הקאות ושלשולים לצד עקצוצים בפה והתנפחות השפתיים והלשון, יכולים להיגרם באלרגיות ממזון. תסמיני אלרגיה למזון יהיו הקשים, המהירים והמסוכנים ביותר. חשיפה לאלרגן ממזון עלולה להוביל לשוק אנפילקטי ואף מוות.

מערכת הנשימה

תסמינים אלה ייכללו שיעול סטרידור, צפצופים בזמן נשימה וקושי בנשימה. תסמינים אלה עלולים להתפרץ בעקבות חשיפה לארס חרקים, במיוחד כאשר קיימת אלרגיה לדבורים. גם תסמינים אלה מתפתחים באופן מהיר מאד ועלולים להוות סיכון ממשי לחייו של האדם האלרגי.

הטיפול הרפואי במקרים אלה חייב להיות מהיר ומידי. מקרים נוספים של אלרגיה, שבהם תהיה מעורבת מערכת הנשימה הינם: אלרגיה אצל תינוקות, אלרגיה לניקל, לשומשום ועוד.

בצקות

פעמים רבות, הבצקות מופיעות בשילוב עם פריחה, אולם זה לא מתחייב מכך. בצקות שונות בגוף (אנגיואדמה) עלולות להוביל לבצקת בדרכי הנשימה, לחנק ומוות. בצקות אחרות יכולות להתפרץ בדרכי העיכול.

בצקות אלו יתבטאו בכאבי בטן עזים קשים לאבחון, אשר לרוב נגרמים במקרים של אלרגיה למוצרי חלב, או מוצרי מזון. במקרים קשים של בצקות, אופן הטיפול יהיה סטרואידים בבליעה או בהזרקה.

לעיתים, אנשים מתקשים להתמודד עם תסמיני האלרגיה, על סוגיה השונים: התסמינים פוגעים באיכות חייהם, אין בנמצא תרופה אשר מקלה על התסמינים ועוד. במקרים אלה, לאחר אבחון מקיף של רופא אלרגיה, ניתנות זכויות לסובלים מאלרגיה קשה המקנות להם סיוע כספי, שירותים רפואיים וכן יעוץ רפואי המקל על סבלם, תוך כדי מתן טיפים להתמודדות עם אלרגיה.

אתר המרכז לאלרגיות הוקם במטרה להעניק לגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לאלרגיות- מידע על אבחון, טיפול והתמודדות עם כל סוגי האלרגיות.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן