אנפילקסיס – שוק אנפילקטי

שוק אנפילקטיתגובה אלרגית היא תגובת הגוף לחומר מסויים שאינו מכיר. כתוצאה, מתפתחת שרשרת תגובות שבסופה תגובה מוגזמת כנגד האלרגן המדובר.

במקרים מסויימים התגובה יוצאת מכלל שליטה והופכת למוגזמת ביותר, ומערבת מערכות גוף רבות, ואז נקראת שוק אנפילקטי.

שוק אנפילקטי הוא תגובה אלרגית מוגזמת מאוד שעלולה לסכן את החיים, וגורמת בסופו של דבר לחסימת מערכת הנשימה. ללא טיפול מיידי, שוק אנפילקטי עלול לגרום לתוצאות בלתי הפיכות, ואף למוות.

הגורמים לשוק אנפליקטי

שוק אנפילקטי מתרחש במהלך מפגש של האלרגן עם נוגדנים הנמצאים בזרם הדם. נוגדנים אלה מזהים את האלרגן כזר (למרות שאינו אמור להיות מזוהה כך) ומתחילים בשרשרת תגובות של התגובה האלרגית. התגובות האלה מתווכות על ידי החומר היסטמין, שמגרה את תאי הגוף השונים לתגובה המהירה.

חשוב לציין ששוק אנפילקטי יכול להתקיים רק לאחר מפגש של האלרגן עם זרם הדם, כמו לדוגמא על ידי מזון או עקיצת דבורים. בגלל שהאלרגן מסתובב חופשי בזרם הדם, מתאפשרת התגובה המהירה שעלולה לגרום גם למוות.

האלרגנים העלולים לגרום לאנפילקסיס

כאמור, שוק אנפילקטי יכול להיגרם אך ורק מאלרגנים הבאים במגע עם זרם הדם. האלרגנים הנפוצים ביותר הגורמים לאנפילקסיס הם תרופות, מזון ועקיצת חרקים. קיימים אנשים רבים האלרגים לשימוש בתרופות מסויימות, ולאחר נטילת תרופה עלולים לחוות אלרגיה ואנפילקסיס.

האלרגיות הנפוצות לתרופות, הן אלרגיה לפניצילין, לתרופות משככות כאבים או תוספי מזון שונים. חשוב מאוד לאבחן את האלרגיה ולדווח עליה לרופא בכל ביקור ולפני קבלת מרשם לתרופה. מבחינת מוצרי המזון, המוצרים העיקריים הגורמים לאנפילקסיס הם סוגי האגוזים השונים: אלרגיה לאגוזים, בוטנים, שקדים וכו'. בנוסף, קיימים אנשים הסובלים מאלרגיה לדגים, ביצים ואף אלרגיה לעגבניות.

שוק אנפילקטי – תסמינים

לאחר החשיפה לאלרגן, השוק האנפילקטי מתבטא תוך דקות בנזלת חריפה ופריחה מפושטת על פני חלקים רבים בעור. לאחר מכן, נגרמת חסימה של דרכי הנשימה ונגרם קוצר נשימה, תחושת מחנק וחולשה כללית.

תוך דקות לחץ הדם יורד ונגרם איבוד הכרה מיידי, שללא טיפול מהיר יגרום לתוצאה בלתי הפיכה ולמוות. סימנים אלה מופיעים בהדרגה, אך במהירות ואין טעם להמתין עם הטיפול, אלא לבצע אותו באופן מיידי לאחר הסימנים הראשונים של השוק.

טיפול בשוק אנפילקטי

הטיפול בשוק אנפילקטי חיוני להצלת חיים, וצריך להתחיל בשטח ולהימשך בבית החולים. מיד לאחר שמבינים שמדובר בשוק אנפילקטי, יש להזריק אדרנלין ולטפל באופן מיידי באנטי היסטמינים. תפקיד האדרנלין להרחיב חזרה את דרכי הנשימה ולהעלות את לחץ הדם.

ללא טיפול מיידי באדרנלין, נתיב האוויר ייחסם ולחץ הדם יצנח. בנוסף לאדרנלין יש להשתמש באנטי היסטמינים, שתפקידם להפחית את התגובה האלרגית ולהפסיקה. כאמור, היסטמין הוא המתווך העיקרי של התגובה האלרגית, וחסימתו על ידי אנטי היסטמינים תגרום בסופו של דבר להפסקת השוק האנפילקטי.

המלצות לסובלים מאלרגיה

אם יש לכם אלרגיה למזון, לעקיצת דבורים או חרקים אחרים, עליכם להיות מודעים לנושא השוק האנפילקטי והשלכותיו. ראשית, יש לברר במרפאת אלרגיה מאילו אלרגנים עליכם להימנע, ולהקפיד על כך במהלך חיי היום יום. לדוגמא, לפני אכילת מוצר מזון כלשהו, עליכם להסתכל ברשימת הרכיבים והאלרגנים – גם חשיפה לאלרגן ברמה מזערית עלולה להוביל לשוק אנפילקטי.

אם אתם סובלים מאלרגיה לדבורים, הקפידו להסתובב עם בגדים ארוכים כאשר אתם מטיילים והתרחקו מאזורים שורצי דבורים. והחשוב מכל, בעזרת נשיאת מזרק אדרנלין, או בשמו המקובל "אפי-פן", תוכלו להציל את חייכם ולספק לעצמכם זמן יקר עד ההגעה לחדר המיון. לעולם אל תשאירו אותו בבית, והקפידו ליידע את הקרובים אליכם לגבי האלרגיה ולגבי המזרק.

אתר המרכז לאלרגיות הוקם במטרה להעניק לגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לאלרגיות- מידע על אבחון, טיפול והתמודדות עם כל סוגי האלרגיות.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן