אלרגיה לדגים

אלרגיה לדגים הינה בעלת מאפיינים דומים לאלרגיות מזון דומות. אלרגיה זו מתרחשת בזמן אכילת הדגים או זמן קצר לאחר החשיפה אליהם. בדרך כלל האלרגיה תתגלה בגיל מאוחר יחסית ותישאר למשך כל החיים.

מכיוון שהדגים ידועים כאלרגניים, ההמלצה היא לא לחשוף תינוקות לדגים, אלא מגיל שנה בלבד. הארצות בהן אלרגיה לדגים היא הנפוצה ביתר הן מדינות אשר חשיפת הפעוטות לדגים נעשית בגיל צעיר, כמו למשל ספרד ויפן.

בדרך כלל האבחון הדפיניטיבי לאלרגיה תהיה באמצעות תבחין עור. האלרגיה לדגים, מבין האלרגיות למזון נחשבת למסוכנת ביותר, מכיוון שהיא עלולה לגרום למוות באופן מיידי ומהיר.

אחוז האנשים אשר אלרגיים לדגים לא ממש ידוע, אולם נראה כי הם מהווים שיעור ניכר מבין כלל סוגי האלרגיה למזון. עם זאת ידוע כי אלרגיה זו היא תלוית מקום גיאוגרפי ותרבות. האלרגיה לדגים לא בהכרח כוללת את כל סוגי הדגים. ישנם דגים אשר נחשבים לפחות אלרגניים, כמו למשל דג הטונה.

עם זאת, יש תגובה צולבת רבה בתוך הקבוצה הכוללת דגים, רכיכות (כמו שרימפס) וסרטנים. ישנם אנשים אשר יהיו אלרגיים לדג אחד או לכל הקבוצה כולה. ההמלצה היא להימנע מכל מגע, אכילה או הרחה של כל סוגי הדגים ומאכלי הים השונים.

תסמיני האלרגיה

תסמיני האלרגיה, בדומה לאלרגיות מזון אחרות, יכולים להתבטא בדרגות חומרה שונות. התסמינים הראשונים יכולים להתבטא לאחר חשיפה לכמות דגים קטנה ומינימלית. במקרים מסוימים, האלרגיה תפרוץ אף לאחר הרחה בלבד או חשיפה לאדי הבישול.

התסמינים הראשונים יכללו עקצוץ בפה או בחך, פריחה, דמעות בעיניים, נזלת וצפצופים בדרכי נשימה. כמו כן, פעמים רבות, התסמינים יכולים להיות איטיים יותר ולהופיע במערכת העיכול, בדמות הקאות ושלשולים. אלרגיה לדגים עלולה להוות סיכון לחיים, כאשר היא מובילה לשוק אנפילקטי עד מוות.

מכיוון שדגים הינו מזון אשר ממהר להתקלקל, תסמינים דומים לאלרגיה יכולים להופיע בעת אכילת דגים ששהו בתנאים לא מתאימים, כמו טמפרטורות גבוהות. מקור התסמינים הללו נובע מההיסטמין ולכן הם נקראים "הרעלת היסטמין".

תסמינים נוספים לאלרגיה מדגים יכולים להופיע בעור, כמו פריחה מקומית או מפושטת (סרפדת), דופק מואץ וחום. מכיוון שתסמינים אלה מופיעים מיד לאחר האכילה או אפילו במהלך האכילה, האדם בדרך כלל יהיה מודע לקשר שבין המזון והתסמינים. לכן, ברוב המקרים, אלרגיה לדגים היא קלה לאבחון.

הטיפול באלרגיה לדגים

הטיפול היעיל ביותר באלרגיה לדגים היא מניעת האכילה. מדבקת הפירוט אשר מוצמדת למזונות המוכנים השונים אמורה להקל על סינון המזונות אשר מכילים את האלרגן האסור. כמו באלרגיה למזונות אחרים, גם באלרגיה לדגים, כדאי להימנע מאכילה במקומות אשר לא ידוע טיב האוכל, כמו מסעדות או אכילה במקומות זרים.

במקרים של חשיפה, חלק מהטיפול יהיה אצל האדם האלרגי – מזרק אדרנלין ותכשירים אנטי היסטמינים אחרים לטיפול מהיר ומידי במקרים דחופים. עם זאת, חשוב ליידע את הסביבה בדבר אלרגיה זו, ובמקרה חשיפה והופעת התקף אלרגי חריף, יש לפנות את האדם במהירות לבית החולים הקרוב.

מכיוון שהדגים הם בעלי ערך תזונתי גבוה ומכילים וויטמינים רבים, מעבר למניעה, מומלץ להיוועץ עם תזונאית אשר תדע להמליץ על מזונות אחרים אשר יכולים להשלים את החסר אשר נובע מחסר הדגים בתזונה. בדרך כלל יינתנו תוספות של אומגה 3 שהינו מרכיב חשוב והכרחי.

נשים אשר ידועות כאלרגיות לדגים, כדאי לקחת זאת בחשבון בזמן תקופת ההיריון ובחישוב הדיאטה המומלצת להן. מרכיבי הדגים חשובים להתפתחות השכלית והפיסית של העוברים והפעוטות, ומצב של אלרגיה בהיריון ימנע את האפשרות של האישה לצרוך דגים.

אתר המרכז לאלרגיות הוקם במטרה להעניק לגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לאלרגיות- מידע על אבחון, טיפול והתמודדות עם כל סוגי האלרגיות.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן