מהי אלרגיה לדשא

אלרגיה לדשאימי הקיץ החמים שעוברים עלינו עכשיו גורמים לכל מי שהולך ברחוב לרצות לחפש לו כר דשא מוצל עליו הוא יוכל לשכב ולהתקרר מעט. למען האמת, לא כל האנשים יכולים להתענג מרביצה ממושכת על הדשא, חלקם אפילו יכולים לסבול מכך ממש- מדובר כמובן על האנשים הסובלים מאלרגיה לדשא.

כיצד נוצרת אלרגיה?

אלרגיה היא למעשה הפעלה "לא נכונה" של מערכת החיסון של הגוף שגורמת לה להגיב בצורה מוגזמת כלפי חומרים שאינם אמורים להפעיל אותה באופן תקין. מערכת החיסון נועדה בכדי להגן עלינו מפני זיהומים, אולם לפעמים חלק מהתאים שלה מופעלים בתגובה לחומרים אחרים, כמו דשא, וגורמים לתגובה דלקתית מקומית או מפושטת.

אלרגיה לדשא – תסמינים

אלרגיה לדשא היא אחת האלרגיות הנפוצות ביותר שקיימות באופן כללי ונמצאת קרוב לראש רשימת האלרגיות שנגרמות מאבקנים של צמחים. האלרגיה לדשא היא לרוב עונתית– בתקופה בה הדשא פורח. תקופה זו מתרחשת בארץ בחודשי האביב ותחילת הקיץ. בעונות אלה, הסובלים מאלרגיה לדשא וודאי ירגישו את התסמינים במלוא העוצמה. לא כל אדם חייב לחוות את כל התסמינים ולא כל האנשים יחוו את התסמינים באותה עוצמה.

הסימפטומים המאפיינים את האלרגיה לדשא קשורים בחדירה של האבקנים לדרכי הנשימה, לעיניים ומגע שלהם עם העור. התסמינים הנפוצים ביותר הם:

  • גירוי של האף, הגרון והעיניים – מתבטא בדרך כלל בעיניים דומעות ואדומות, התעטשויות, גודש באף, נזלת מרובה או "אף דולף", בעיות נשימה החל מצפצופים קלים ועד לקוצר נשימה דמוי התקף אסטמה שיכול להיות מסכן חיים. לעיתים יכולה להופיע דלקת עיניים אלרגית שתתבטא, בנוסף לכאבים ועיניים אדומות ודומעות, בעיגולים כהים מתחת לעיניים שנובעים מזרימת הדם המוגברת לאזור הדלקתי.
  • גירוי עורי – נגרם כתוצאה ממגע ישיר של הדשא עם העור או מאבקנים שעפים באוויר ובאים במגע עם העור. הגירוי העורי מתבטא באדמומיות, גירוד, פריחה ונפיחות. תסמינים אלו יכולים להופיע בכל מקום בגוף, אך נפוץ ביותר שהם מופיעים על הזרועות, הידיים והאצבעות. יש המכנים תופעות אלה כ"קדחת השחת של העור". אם אדם אלרגי בצורה קשה לדשא והדשא בא במגע עם עור פצוע, יכולה להתרחש תגובה אלרגית קשה המכונה אנפילקסיס. תגובה קשה זו יכולה להסתיים לעיתים במוות.
  • תסמינים נוספים – אנשים מסוימים נוטים להתלונן על תחושות של חולשה, בחילה ועייפות לאחר שהם באים במגע עם דשא.

טיפול

האבחנה של אלרגיה לדשא נעשית על ידי רופא מומחה לאלרגיות שמבצע תבחין אלרגנים על עורו של הנבדק- הרופא מחדיר באמצעות מחט אל מתחת לעורו של הנבדק מספר חומרים החשודים כגורמי האלרגיה. אזור שסביבו התפתחה אדמומיות ונפיחות הוא אזור לתוכו הוזרק החומר מעורר האלרגיה. כך מבצעים אבחנה.

ישנם אנשים רבים שישיבה עם עור חשוף על הדשא גורמת להם לגירודים. רובם לא סובלים מאלרגיה לדשא, אלא פשוט מגירוי זמני על-ידי חומרים שמופרשים מעלי הדשא. גירודים אלה חולפים לרוב לאחר מספר דקות.

הטיפול באלרגיה לדשא מבוסס ברובו על חומרים בשם אנטי- היסטמינים. חומרים אלה פועלים כדי לסתור את התגובה החיסונית המוגזמת של הגוף כנגד הדשא ועוזרים למתן את התגובה. האנטי היסטמינים יכולים להינתן במספר צורות: הצורות הנפוצות ביותר הן כדורים לבליעה או תרסיס לאף. כדי להקל על הגירוי בעיניים, ניתן לטפטף טיפות מרגיעות כמו סטילה, או טיפות מסוג אחר לפי המלצת הרופא במידה והתפתחה ממש דלקת.

באלרגיה לדשא שהיא חמורה מאוד, מומלץ להתרחק ממקומות שבהם יש הרבה דשא כמו פארקים וגנים ציבוריים, כמובן שרצוי שלא לשבת על הדשא עצמו.

אלרגיה לדשא
אתר המרכז לאלרגיות הוקם במטרה להעניק לגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לאלרגיות- מידע על אבחון, טיפול והתמודדות עם כל סוגי האלרגיות.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן