אלרגיה לקינואה

אלרגיה לקינואהאדם יכול להיות אלרגי כמעט לכל דבר, ובכלל זה לקינואה. רק בגלל שאנשים אינם מדווחים על אלרגיה לדבר מסוים, אין זה אומר שהיא בלתי אפשרית או שאינה קיימת. זה רק אומר שהיא אינה נפוצה. אלרגיה יכולה להתקיים גם בדברים המוזרים ביותר.

קינואה היא מזון דגנים אשר משמשת כמרכיב במאכלים רבים. אם אדם סובל מאלרגיה לדגנים אחרים, עליו להשתמש בזהירות בקינואה על מנת לקבוע אם הוא עלול או לא לפתח תגובה אלרגית. למרות שקינואה אינה נחשבת למזון אלרגי מאוד, כל מזון חדש לגוף עלול לגרום לתגובה אלרגית. עם התפתחות תסמיני האלרגיה הנפוצים, יש לחדול מלאכול קינואה עד לקבלת הטיפול המתאים.

תגובה אלרגית

כל מוצרי המזון אשר מכילים חלבון, עלולים לגרום לתגובה בגוף, אם המערכת החיסונית אינה מתפקדת כראוי. אם אדם אלרגי לקינואה, הוא יכול לפתח דלקת בחלקים שונים של הגוף, אשר תגרום לתסמינים נפוצים הקשורים לאלרגיה למזון.

כל מזון חלבונים אשר מגרה את המערכת החיסונית, עלול לעורר תגובה אלרגית. לאחר אכילת קינואה, המערכת החיסונית עשויה לזהות בטעות חלבונים בדגנים כחומר שעלול להיות מסוכן והיא מגיבה אליו כאל חומר פוגעני. הגוף מגיב לטעות זאת באמצעות יצירת כימיקלים שונים, מתוך ניסיון להגן על עצמו ולהיפטר מהחלבונים. שחרור חומרים כימיים אלו הוא הגורם העיקרי לתסמיני האלרגיה.

תסמיני האלרגיה הנפוצים

תגובה אלרגית מתרחשת כאשר הגירוי לאלרגן נמצא בסביבה, וגורם לגוף לשחרר היסטמין ואוקוטריאנים. התגובה יכולה להיות מקומית או מערכתית, ורוב האלרגיות למזון גורמות לתסמינים דומים.

הכימיקלים הנוצרים גורמים לדלקת ריאות, דלקת סינוסים, תסמיני עור ותסמיני מערכת העיכול. אם הריאות מתנפחות, יתכנו תסמינים דמויי אסתמה, כולל קשיי נשימה, צפצופים, שיעול, קוצר נשימה ולחץ בחזה.

אם הסינוסים מתנפחים, התסמינים יתבטאו בגודש באף, כאבי ראש, לחץ בסינוסים ונזלת. תגובות עור עשויות לכלול גרד כללי או נפיחות, כוורות או אקזמה. תסמיני אלרגיה למזון במערכת העיכול כוללים שלשול, בחילות, הקאות וכאבי בטן.

תסמיני האלרגיה החמורים

אלרגיה חמורה עלולה להתעורר כאשר הגוף מגיב באופן שלילי ביותר לקינואה, ונכנס למצב של הלם. אם תגובה זו מתרחשת, יש לקבל טיפול רפואי דחוף היות והתגובה עלולה להיות קטלנית. חלק מהסימנים והתסמינים של תגובה קשה כזו כוללים את חוסר היכולת לשאוף ולנשוף, דופק מוגבר, ירידה בלחץ הדם, חיוורון ונפיחות בפנים.

טיפול באלרגיה לקינואה

ראשית, יש לבדוק היטב את מוצרי המזון הנצרכים או נרכשים ולברר אם הם מכילים חיטה, דגנים או גלוטן בזמן עיבודם, שכן, הסיכון לאלרגיה לקינואה מצטלב עם מרכיבים אלו. אדם שאובחן עם אלרגיה לקינואה, יצטרך להוציאה כליל מהתזונה.

תגובה אלרגית קלה מטופלת בכדורי אנטי היסטמין לבליעה, ואילו בעת תגובה אלרגית חמורה יש להזריק אפינפרין. בכל מקרה, חובה להתייעץ עם מומחה על מנת לאבחן את האלרגיה כראוי ולקבל את הטיפול המתאים בהתאם לרגישויות אחרות והיסטוריה רפואית כללית.

אתר המרכז לאלרגיות הוקם במטרה להעניק לגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לאלרגיות- מידע על אבחון, טיפול והתמודדות עם כל סוגי האלרגיות.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן