צפצופי נשימה

צפצופי נשימהצפצופי נשימה הם קול שריקה המתבצע בזמן הנשימה, והם עשויים להוות תסמין למחלת אי ספיקת לב או תסמין לאלרגיה. אם הצפצופים מלווים בקשיי נשימה חמורים, נחשבת התופעה למצב חירום רפואי.

האלרגיה מתבטאת בתסמינים דמויי אסתמה כגון קוצר נשימה, מועקה בחזה וצפצופי נשימה, המבוצעים על ידי הסמפונות. מצב זה עלול להוביל לבעיה רפואית רצינית המצריכה בדיקת רופא.

כיצד מתבררים הגורמים לצפצופי נשימה?

על מנת לקבוע את הגורם המדויק לצפצופי הנשימה, הרופא ישאל שאלות אודות התסמינים ומה מעורר אותם. לדוגמה, אם לא קיימת היסטוריה של מחלות ריאה והצפצופים מופיעים לאחר אכילת מזון מסוים, או שהם מופיעים בעונה מסוימת של השנה, ניתן לחשוד באלרגיה למזון.

בהמשך, יקשיב הרופא לריאות בעזרת סטטוסקופ על מנת לשמוע את סוג הצפצופים וכמותם. אם זו הפעם הראשונה בה מבוצעת ההערכה, הרופא יבקש בדיקות נשימה ויזמין צילום חזה.

יתכן שיהיה צורך בבדיקות דם ובדיקות אחרות, בהתאם לממצאי הראיון עם המטופל. אם מתעורר חשד לאלרגיות הקשורות לצפצופי הנשימה, קיים מגוון רחב של בדיקות אחרות בהן ישתמש הרופא על מנת לאמת את האלרגיות, כולל בדיקות עור או בדיקות דם.

מהם התסמינים של צפצופי נשימה?

התסמינים כוללים צליל שריקה ונשימה מאומצת, במיוחד בעת הנשיפה. לעיתים מלווה התופעה בתחושת הידוק בחזה. מצד שני, צפצופים הנשמעים במהלך שאיפה, נגרמים בדרך כלל באמצעות היצרות קנה הנשימה או מיתרי הקול.

תסמינים נוספים הם צפצופי נשימה המלווים בחום גבוה מ-38 מעלות; נשימה קשה עד כדי תחושת מחנק, המעידה על תגובה אלרגית חמורה אשר מצריכה טיפול חירום מיידי; צפצופי נשימה המתרחשים בתדירות גבוהה ומלווים בשיעול בעל ליחה ירקרקה אפורה או לבנה.

אלרגיות קשורות

מספר האלרגיות הקשורות לתסמינים של צפצופי נשימה הן:

פריחת אבקת עצים

אבקה הנושבת מעצים ועשבים היא גורם שכיח להופעת תגובות אלרגיות המתבטאות בצפצופי נשימה. פריחת העצים והצמחים נמצאת בשיאה בתקופת האביב והקיץ, כאשר הצמחים שבים לחיים.

במהלך תקופה זו רוח נושאת את אבקת הפרחים, לעיתים במרחקים גדולים, והחלקיקים הזעירים הנישאים באוויר מזינים את מעברי האף. המערכת החיסונית מנסה להדוף את הפולשים באמצעות שחרור היסטמיטן, הגורם לדלקת בדרכי הנשימה, קוצר נשימה וצפצופי נשימה.

קרדית אבק

קרדית אבק ומקקים נחשבים לאלרגנים הגורמים לצפצופי נשימה. קרדית אבק הן יצורים מיקרוסקופיים החיים בתאי עור אנושיים ונמצאים בדרך כלל באבק. הן שוכנות במצעים, ספות ושטיחים וגורמות לתגובות אלרגיות קשות בקרב אנשים שרגישים אליהן.

תוצרי לוואי של מקקים עלולים אף הם לגרום לתגובות אלרגיות המובילות לצפצופי נשימה. שטיפת המצעים על בסיס שבועי, הסרת שטיחים ושמירה על לחות נמוכה בבית מומלצים להתמודדות עם קרדית אבק. ניקיון יסודי של הבית ושמירה על היגיינת מוצרי המזון המונחים חשופים במטבח מומלצת להתמודדות עם מקקים.

נבגי עובש

אלרגיה לעובש עלולה לגרום לצפצופי נשימה. העובש נוטה לגדול במקום המאופיין באופן משמעותי ברטיבות ומים, כגון מתחת לכיור, במקלחת וסביב החלונות. עובש מצוי אף בצמחים מתפוררים או סביב יסודות הבית.

אלרגיה לעובש גורמת לתגובה אלרגית המאופיינת בתסמינים דמויי אסתמה. כל אדם הסובל מחשד לאלרגיה זו, צריך להיבדק על ידי רופא, היות והמצב עלול להיות חמור.

קשקשי בעלי חיים

קשקשים של חיות מחמד ביתיות עלולים לגרום לתגובה אלרגית המובילה לצפצופי נשימה. קשקשים הם הפרשה הנדבקת לשיער בעלי החיים או לפרוותם. החלבון בקשקשים הוא החומר הגורם לתופעה. אדם עם אלרגיה לפרוות בעלי חייך צריך להימנע מחשיפה אליהם.

מהם הטיפולים לצפצופי נשימה?

ראשית, יש להיבדק על ידי רופא על מנת לקבוע את הגורם לצפצופי הנשימה, ולאחר מכן לקבל טיפול המיועד לגורם הספציפי. במקרה של אסתמה, הרופא ימליץ על שיטות טיפול שונות על מנת להפחית את הדלקת ולפתוח את דרכי הנשימה. סוגי הטיפול יהיו: משאף סימפונות מהיר, שמרחיב את דרכי הנשימה המכווצת כאשר התסמינים הם נשימתיים.

בנוסף, יינתנו סטרואידים לשאיפה; גלולות אסתמה על מנת להפחית את הדלקת בדרכי הנשימה; גלולות היסטמין; או תרסיס אף אם אובחנה אלרגיה באף. במקרה חרום, הטיפול יבוצע באמצעות זריקת אפינפרין על מנת לפתוח דרך נשימה סתומה; חמצן; סטרואידים כגון פרדניזון, או מאוורר מכאני המסייע לנשימה.

צפצופי נשימה
אתר המרכז לאלרגיות הוקם במטרה להעניק לגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לאלרגיות- מידע על אבחון, טיפול והתמודדות עם כל סוגי האלרגיות.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן