ריצוף הגורם לאלרגיה

ריצוף ואלרגיהכיום ניתן למצוא בין כותלי הבית מגוון חומרים רעילים, כימיקלים ואלרגנים. על פי האקדמיה לאלרגיה, אסתמה ואימונולוגיה, למעלה ממחצית האוכלוסייה סובלת מצורה כלשהי של אלרגיה, והאלרגנים הנפוצים ביותר נמצאים דווקא בבית.

אך באמצעות הקפדה על בחירה מחושבת וזהירה של הריצוף והריפוד, כמו גם הקפדה על הרגלי ניקיון קבועים, יתכן שניתן יהיה לחסל את המקור העיקרי של בעיות ולאפשר לבני המשפחה לנשום באופן קל הרבה יותר.

אלרגנים נפוצים

האלרגנים הנפוצים ומעוררי האסתמה נמצאים כמעט בכל הבית, והם כוללים קרדית אבק, עובש וקשקשי חיות מחמד. צמצום המקומות בהם עשויים אלרגנים אלו "להתיישב" ו"להסתתר" משפר את איכות האוויר בבית ומפחית תסמינים דוגמת עיניים מגרדות ודומעות, ומחלות רבות של דרכי הנשימה והסינוסים.

  • ניתן למצוא את קרדית האבק או מרכיביה בכל סוג של בד בבית, כולל שטיחים ווילונות. קרדית אבק היא חרק מיקרוסקופי קטן מכדי להיראות בעין רגילה, אך הוא בלתי נמנע, ומצוי בכל מקום.
  • עובש יכול לגדול על כל משטח נושא לחות, כולל ריצוף ביתי בחלקים בהם תדירות הלחות גבוהה, כמו חדרי אמבטיה ומטבחים.
  • חיות המחמד בבית, כגון חתולים, כלבים, אוגרים או ציפורים, משילות קשקשים המכילים פתיתי עור ופרווה, ומהווים גורם נוסף התורם לאלרגיות. הם מזילים ריר, עושים את צרכיהם בתוך הבית וגוררים "צעצועים" או חפצים שונים מהחצר לתוך הבית.

בנוסף לגורמי אלרגיה טבעיים דוגמת אבק ועובש, גם ריצוף מכיל תרכובות אורגניות אשר עלולות לעורר אלרגיות בקרב אנשים מסוימים. חשיפה למרכיבי החומרים של הריצוף או הפרקטים עלולים לעורר התקפי אסתמה ותסמינים הכוללים כאבי ראש, גירוי בעיניים, שיעול, עייפות בלתי מוסברת ומצוקה נשימתית.

לכן, לפני בחירת כל סוג ריצוף לבית, יש לאתר יצרנים של חומרי ריצוף טבעיים או נטולי חומרים אלרגניים, ולבקש את רצף הפרקט להשתמש בדבקים נטולי רעלים.

ריצוף קורק (Cork)

ריצוף קורק הוא בחירה מצוינת מבחינות רבות. קורק הוא חומר טבעי המפחית את צמיחת העובש, הטחב, החיידקים והאלרגנים האחרים. המשטח הקשה מקל על יכולת הניקוי עם מטלית אבק, ולמרות שמדובר בחומר נקבובי, הגימור שלו מונע "כיסים" בהם יכולים האלרגנים להתאסף.

רצפת פרקט

זהו אחד הסוגים היפים והנחשקים ביותר של ריצוף. פרקט הוא בחירה מצוינת עבור אנשים הרגישים לאלרגנים. המשטח הקשה והחלק אינו מאפשר מקום מסתור לקרדית האבק, הוא מתנקה בקלות ומותיר את משטח הריצוף נקי משיער.

רצפת למינציה

ריצוף זה עשוי להיות בחירה טובה להפחתת אלרגנים, אך יכולת מניעת האלרגנים תלויה בייצור. ציפויי ריצוף מיוצרים בדרך כלל באמצעות הדבקת שכבות עץ. הדבקים הכרוכים בתהליך הייצור עשויים להכיל עומס פורמלדהיד ורעלים מסוכנים אחרים אשר עלולים לגרום להתפרצות מיידית של אלרגיה, או לגרום לאלרגיה לאורך זמן.

יש לבדוק תמיד את מרכיבי המוצר או לוודא עם היצרן את המרכיבים. עם זאת, ריצוף למינציה יהיה בדרך כלל הבחירה הטובה ביותר. זהו משטח קשה, ממש כמו עץ קשה, קל לניקוי ואינו מהווה מקום מחסה להסתרת אבק וקשקשים.

רצפת במבוק

במבוק הוא בחירה מצוינת עבור אנשים הסובלים מאלרגיות, בשל מספר סיבות. הוא מכיל את כל התכונות של ריצוף משטח קשה, ואינו מאפשר מקום מסתור לקרדית אבק או קשקשים. הוא עמיד במים וסופג פחות לחות מעץ קלסי.

יש להקפיד לבדוק את מרכיבי הריצוף טרם הרכישה, על מנת לוודא כי תהליך הייצור ודבקי ההתקנה אינם מכילים רעלנים.

רצפת אבן

לא כל ריצוף אבן ידידותי לאלרגנים. ככלל, אבן חלקה אינה מאפשרת משכן נוח לאלרגנים. לעומת זאת, אבן נקבובית מטבעה וקשה יותר, תכיל יותר אלרגנים. שיש וגרניט מלוטשים מאוד הם בחירה מצוינת, אך אבן טבעית למראה, בעלת גימור מחוספס ומשטח אחיד, עלולה לספק כיסי עובש ואלרגנים אחרים.

שטיחים

שטיחים עלולים להיות סיוט עבור אנשים הסובלים מאלרגיה. הם מהווים סביבה מושלמת לקרדית אבק וקשקשים, ונוטים לשמור על רמת לחות גבוהה, מה שהופך את המצב למושלם עבור צמיחת עובש וטחב בשטיח עצמו, בריפודים או קירות סמוכים.

אם אדם חפץ מאוד בהנחת שטיחים על הרצפה, יש להקפיד על ניקיונם לעיתים קרובות עם שואב אבק באיכות טובה, ולבחור שטיחים המיוצרים מחומרים עמידים לעובש, טחב ורעלנים. אם השטיח נרטב, יש לייבשו באופן מיידי על מנת למנוע ולעכב צמיחת עובש וטחב.

אז איזה ריצוף לבחור?

לכל כיסוי רצפה קיימים יתרונות וחסרונות כאשר מדובר במזעור האלרגנים בבית. גם את בחירת הריפוד יש לשקול היטב לצד הריצוף עצמו, אך השיטה הטובה ביותר לעכב את צמיחת האלרגנים בבית, היא להבטיח כי הרצפה אטומה מפני רטיבות, ולשמור על ניקיון מפני לחות ואבק באופן תדיר.

ריצוף ואלרגיה
אתר המרכז לאלרגיות הוקם במטרה להעניק לגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לאלרגיות- מידע על אבחון, טיפול והתמודדות עם כל סוגי האלרגיות.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן