מחלת ריאות חסימתית – COPD

COPD היא מחלת ריאות חסימתית (Chronic Obstructive Pulmonary Disease) השכיחה מאוד בקרב מעשנים. בארץ מדברים על כ-10% מהמבוגרים שסובלים מ- COPD בדרגות חומרה שונות.

אמנם רובם מעשנים, אך עם זאת המחלה עלולה להיגרם גם על ידי חשיפה ממושכת לאלרגן או חשיפה לחומר רעיל במקום העבודה.

קיימים ביטויים רבים של COPD, ולכן אצל כל מבוגר הסובל משיעול כרוני קשה, יש לחשוד ב- COPD ולבדוק את הנושא לעומק.

חולי COPD מפתחים חסימה בדרכי הנשימה שגורמת למצב המכונה נפחת – האוויר נשאר כלוא בריאות והחזה מקבל צורה של "חזה חביתי". במבחן נשיפה, התוצאות לא טובות והחולים לא מצליחים להוציא מריאותיהם אוויר בצורה טובה.

כתוצאה מכך, אין מספיק מקום להכניס את האוויר ומתפתח קוצר נשימה קשה. סוג נוסף של COPD הוא ברונכיטיס כרוני הנגרם גם כן מעישון, ובו מתקיימת דלקת כרונית של הסימפונות שגורמת לחסימה נשימתית קשה.

COPD כתוצאה מאלרגיה

למרות שהמקור העיקרי של המחלה הוא עישון, COPD עלולה להיגרם כתוצאה מחשיפה ממושכת לאלרגן או לחומר מסוכן אחר. מקרים כמו אלה נקראים COPD תעסוקתי, בגלל שהחשיפה מתבצעת לרוב במקום העבודה ולכן חייבים להפסיק באופן מיידי את החשיפה לאלרגן, על מנת לאפשר את שיפור המצב.

במקרים של COPD תעסוקתי, פעמים רבות המצב הוא הפיך לעומת COPD שמקורו בעישון, ולכן אבחנת המרכיב האלרגי במחלה עשוייה להציל חיים.

ההבדל בין אסטמה ו-COPD

אסטמה היא מחלה חסימתית נפוצה מאוד שמופיעה על בסיס אלרגי בעיקר אצל ילדים. תגובה אלרגית קשה גורמת להיצרות דרכי הנשימה ומובילה לחסימה האופיינית שגורמת לקוצר נשימה קשה.

בעזרת טיפול במשאפים ניתן להתגבר באסטמה באופן מהיר על היצרות דרכי הנשימה ולפתוח את נתיב האוויר, אך לא כך במקרי COPD. כאשר היא מופיעה אצל מבוגרים, ניתן לבלבל בקלות בין אסטמה ובין COPD בגלל הסימפטומים הדומים ולכן חשוב להקפיד על אבחנה נכונה.

האם אלרגיה יכולה להחריף COPD?

כאמור, COPD הוא מצב בו מתקיימת היצרות של דרכי הנשימה ונגרמת בעיה חסימתית. במקרי אלרגיה שונים, גם כן, נגרמת היצרות של דרכי הנשימה, ושילוב של אלרגיה ו-COPD עלול להיות קטלני. אנשים הסובלים מ-COPD צריכים להיות מודעים לאלרגיות שלהם ולהקפיד להמעיט בחשיפה אל האלרגנים השונים שעלולים להחמיר את מחלתם הקשה.

לדוגמא, אנשים הסובלים מאלרגיה עונתית ומפתחים נזלת חמורה וגודש רב, סובלים באופן כללי מקשיי נשימה ושיעול רב. חולי COPD שיפתחו תגובה כזו ייסבלו הרבה יותר, תפקוד הריאות שלהם (הלקוי בכל מקרה) יתדרדר באופן משמעותי ומצבם יחמיר. ולכן, יש לשים חשיבות עליונה לאלרגיה במקרי COPD ולנקוט בכל אמצעי הזהירות האפשריים.

באופן כללי, כמעט כל סוגי האלרגנים שגורמים לתגובה סיסטמית או לתגובה של מערכת הנשימה עלולים להוביל לסיבוכים במקרים של מחלת ריאות. חשיפה לתרופות אליהן קיימת באבקות שונות, אבקנים, קרדית האבק וכו', העלולים להוביל לתגובה אלרגית שבסיומה תפקוד הריאות ייפגם עוד יותר והאדם החולה יהיה בבעיה רצינית.

במקרים של אלרגיה כרונית או עונתית כמו שאופיינית לעונת האביב, רצוי לטפל בהקדם על מנת למנוע את הירידה בתפקוד הריאה ולשפר את מצבו של החולה.

טיפול – אלרגיה אצל חולי COPD

כמו במקרי אלרגיה אחרים, גם אצל חולי COPD ההמלצה העיקרית היא להימנע ככל שניתן מחשיפה אל האלרגן המדובר. לאחר חשיפה, ניתן להשתמש בתרופות מסוג אנטי היסטמינים שיפחיתו את התגובה האלרגית או בסטרואידים במקרים קשים יותר.

אתר המרכז לאלרגיות הוקם במטרה להעניק לגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לאלרגיות- מידע על אבחון, טיפול והתמודדות עם כל סוגי האלרגיות.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן