נזלת

נזלת היא הפרשה רירית שתפקידה העיקרי לספק הגנה מפני זיהומים. הנזלת מופרשת מתאי גביע הנמצאים ברירית האף, והפרשתה מתגברת במקרים של צינון, אלרגיה או חשיפה לגורמים מזהמים אחרים.

ברגע שחודרים אל האף פתוגנים שונים, כמו נגיפים רספירטוריים (של מערכת הנשימה) שגורמים לצינון או חיידקים מסוגים שונים, נוצרת תגובה של מערכת החיסון שמובילה לייצור הנזלת שתפקידה להילחם בגורמים המזהמים.

הנזלת עושה זאת באמצעות תאי חיסון ונוגדנים המצויים בה, ובדרך כלל מצליחה להילחם בפתוגנים האלה בצורה יעילה מאוד.

במקרה של זיהום חיידקי, הנזלת תופיע בצבע צהוב-ירוק בגלל היווצרות המוגלה האופיינית לזיהומים מסוג זה. לעומת זאת, זיהום נגיפי הגורם לצינון, מוביל לנזלת שקופה ודלילה יותר, וכך קורה גם במהלך המפגש עם האלרגנים השונים.

נזלת אלרגית

אחת מבעיות מערכת הנשימה המציקות והנפוצות בעולם היא נזלת אלרגית ממנה סובלים לפחות פעם בחייהם כ-30% מהאוכלוסיה. נזלת אלרגית מופיעה כתוצאה מחשיפה אל אלרגן שנמצא בסביבה הטבעית, ובמקרים של אלרגיה לקרדית אבק הבית, אבקני פרחים שנפוצים באביב, אלרגיה לעובש, פרוות בעלי חיים וכו'.

במקרי אלרגיה, הנזלת המופרשת תהיה דלילה ושקופה מאוד, ובנוסף לנזלת עלולים להתפתח גירודים, רגישות בעיניים ומקרי התעטשות מרובים. עיקר מקרי ההופעה של הנזלת האלרגית מתרחשים בעונות המעבר כאשר מסתובבים באוויר אלרגנים רבים, אך קיימים מקרים רבים של נזלת כרונית שמופיעה בלי קשר לעונות השנה.

הגורמים לנזלת

כאמור, מקורה של הנזלת הוא מפגש של רירית האף עם אלרגנים שונים שגורמים להפעלה אגרסיבית של מערכת החיסון ברירית האף. מערכת החיסון פועלת "בטעות", מכיוון שלא מדובר בפתוגן אמיתי כמו וירוס רספירטורי, אלא בחומר לא מוכר שלא אמור לגרום כלל לנזק.

מגע הרירית עם האלרגן, גורם לשחרור נוגדנים מסוג IgE שתפקידם לחסל את הפתוגן או במקרה זה את האלרגן. לאחר שחרור הנוגדנים, משתחררים גם חומרים שמאפיינים תגובה אלרגית, כמו היסטמין שגורם לייצור מוגבר של ריר ולתחושת הגודש האופיינית. הריר הרב מוביל כאמור לנזלת ולסימפטומים הנוספים הלא נעימים.

כמובן שלא כל האנשים סובלים מנזלת אלרגית – קיים מרכיב תורשתי חזק וכן חשיפה לגורמי סיכון העלולים להגביר את הסיכויים להיווצרות הנזלת. לדוגמא, עישון או חשיפה לעישון או מגורים באזור עירוני, בו האוויר רווי בחומרים מסוכנים עלולים להגביר את הסיכון לנזלת אלרגית.

אלרגנים הגורמים לנזלת

האלרגנים הנפוצים ביותר הגורמים לנזלת הם קרדית אבק הבית ואבקני פרחים. קרדית אבק הבית הוא מיקרואורגניזמים קטנים שיושבים בין גרגרי האבק, והפרשותיהם גורמים לתגובה האלרגית.

אלרגיה לאבק מופיעה לכל אורך השנה, ולסובלים ממנה רצוי מאוד להקפיד על נקיון ולהימנע משימוש במוצרים מושכי אבק כמו שטיחים, וילונות וכו'. אבקני פרחים גורמים לנזלת אלרגית בעיקר בתקופת עונות המעבר, שבה האוויר מתמלא אבקנים שגורמים לתגובה אלרגית.

בנוסף, קיימים אנשים הסובלים מאלרגיה לפרוות של בעלי חיים, אלרגיה לאבקת עץ אורן, אלרגיה לאלכוהול או לחומרים נוספים כמו במקרים של אלרגיה ללטקס.

טיפול בנזלת אלרגית

הדבר החשוב ביותר לסובלים מנזלת אלרגית הוא כמובן לאבחן מהו האלרגן ממנו סובלים ולנסות להימנע כמה שיותר מחשיפה אליו. הטיפול המומלץ לסובלים מנזלת אלרגית הוא שימוש בתרסיסים המכילים אנטי היסטמינים (למשל, אבמיס). חשוב לציין שאנטי היסטמינים גרמו בעבר לטשטוש ועייפות, אך טיפול בתרופות מהדור החדש באופן מתון לא אמור לגרום לתופעות לוואי מסוג זה.

במידה וטיפול זה לא עוזר, ניתן לעבור לטיפול מאסיבי יותר הכולל תרסיסים המכילים סטרואידים. בכל מקרה, בדרך כלל אין צורך בטיפול סיסטמי על ידי כדורים, והסימפטומים הלא נעימים מפסיקים ברגע שהחשיפה לאלרגן נפסקת גם כן.

אתר המרכז לאלרגיות הוקם במטרה להעניק לגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לאלרגיות- מידע על אבחון, טיפול והתמודדות עם כל סוגי האלרגיות.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן