אלרגיה אביבית

אלרגיה אביביתהאביב הוא הזמן בשנה אשר נחשב בדרך כלל לאלרגיות עונתיות. העצים מתחילים ללבלב ומפזרים אבקה באוויר והאבקה נאגרת על הדשא ועל פרוות חיות מחמד.

הסובלים מאלרגיה, מתחילים לסבול מההשפעות השנתיות שלהם, המאופיינות במשיכות אף והתעטשויות. האלרגיה עלולה להתחיל בכל מקום ובזמנים שונים של האביב, תלוי באזור המגורים.

מה גורם לאלרגיה אביבית?

הגורם העיקרי לאלרגיה אביבית הוא אבקה. גרגרים זעירים אשר משתחררים לאוויר על ידי עצים, עשבים וחומרי דישון. כאשר גרגרי האבקה חודרים לאפו של אדם אלרגי, הם גורמים למתח במערכת החיסונית.

המערכת החיסונית מזהה בטעות את האבקה כפולשים זרים, ומשחררת נוגדנים, חומרים אשר בדרך כלל מזהים ותוקפים חיידקים, וירוסים ואורגניזמים שגורמים למחלות אחרות. הנוגדנים תוקפים את האלרגנים, המובילים לשחרור חומרים כימיים שנקראים היסטמינים לתוך הדם. ההיסטמינים מעוררים נזלת, עיניים מגורות ותסמיני אלרגיה אחרים.

אבקה עשויה להגיע עד מרחק קילומטרים. היא מתפשטת וגורמת לנתיב אומללות לסובלים מאלרגיה. ככל שהאבקה באוויר מוגברת, כך היא תוקפת יותר אנשים המושפעים מאלרגיות. ניתן לברר את מידת האבקה היומית באזור המגורים באמצעות צפייה בתחזית מזג האוויר המקומי, או באתרי אינטרנט מתאימים.

תסמיני האלרגיה נוטים להיות גבוהים במיוחד בימים קלילים, בהם הרוח נושאת את האבקה באוויר. ימים גשומים, לעומת זאת, גורמים לירידה בכמות האבקה המתפזרת באוויר בשל הגשם השוטף אותה. אם התסמינים אינם משתפרים תוך עשרה ימים, יש להתייעץ עם הרופא לגבי הטיפול.

השפעת האלרגיה על חלקים בגוף

השפעות האלרגיה האביבית מתבטאות בדרך כלל במאפיינים הבאים:

טיפול והתמודדות באלרגיה אביבית

קיימות מספר דרכים להתמודד עם התופעה, החל מטיפול תרופתי ועד להרגלים ביתיים. ההגנה הטובה ביותר מפני אלרגיה אביבית היא הימנעות מהחומרים האלרגניים. היות ולא תמיד אפשרי להישאר בבית סגור, מומלץ לנקוט בפעולות הבאות:

  • איטום החלונות ככל הניתן, במיוחד בימים יבשים, או בימים המאופיינים ברוחות סוערות, בהם תנודות האבקה באוויר גבוהות.
  • נהיגה עם חלונות סגורים והפעלת מיזוג אויר.
  • בידוד החצר והגינה מצמחים פוגעניים, וכיסוח קבוע של הדשא.
  • שמירת חיות המחמד בחוץ, היות והם עשויים להוביל אבקה על פרוותם. אם הדבר אינו אפשרי, יש לפחות להרחיקן מחדר השינה.
  • החלפת בגדים לאחר השהייה בחוץ.
  • להתקלח או לשטוף את הידיים לאחר השהייה בחוץ.
  • לייבש בגדים במייבש כביסה ולהימנע מתלייתם בחוץ.

בהתאם לחומרת האלרגיה, תרופות אשר נמכרות ללא מרשם עשויות להקל על חלק מהתסמינים. אם התסמינים גרועים או מטרידים, הרופא עשוי לרשום תרופות לבליעה, תרסיסי אף או זריקות נגד אלרגיה. יש להתייעץ עם הרופא לגבי שאלות בנוגע לאלרגיה האביבית, והטיפול הרפואי המומלץ.

היבטים חשובים לגבי אלרגיית האביב

האלרגיה אינה מופיעה באותו זמן – המיתוס הנפוץ הוא שאנשים הסובלים מאלרגיה אביבית, יסבלו מהתסמינים במהלך חודשים קבועים. אך העובדה הנכונה היא כי אבקת עצים מופיעה בכל עת בין סוף מרץ עד תחילת יוני, ואילו אלרגנים של פריחת הדשא והעשבים יופיעו בין אמצע מאי לאמצע יולי.

האם זו יכולה להיות התקררות? לעיתים, תסמיני הצטננות עשויים להיות בעצם אלרגיה אביבית. הטעות הנפוצה של אנשים היא שהם חושבים שמדובר בהתקררות פשוטה, אך תסמיני האלרגיה עשויים להימשך חודשים. אם אדם מתקשה להבחין בין השניים, עליו לזכור כי אלרגיה אביבית אינה מלווה בחום או נזלת ירקרקה.

הגיל אינו משנה – לפחות 25% מהאנשים סובלים מאלרגיה אביבית. אנשים יכולים לפתח את התסמינים באופן פתאומי בכל גיל. ילדים רבים סובלים מהתופעה ואחרים מקבלים אותה כבוגרים.

ראו גם:
חיסון תת לשוני נגד אלרגיה

אלרגיה אביבית
אתר המרכז לאלרגיות הוקם במטרה להעניק לגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לאלרגיות- מידע על אבחון, טיפול והתמודדות עם כל סוגי האלרגיות.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן