אלרגיה בעור

אלרגיה היא תגובה מוגזמת של מערכת החיסון אל מול מפגש עם אלרגן – חומר שהגוף מזהה באופן שגוי כזר.

העור הוא אחד האיברים הנפוצים בו מתבטאת התגובה האלרגית, עליה נמנים תופעות פריחה, אקזמה, אסטמה של העור ועוד סוגים רבים של אלרגיה.

אלרגיה בעור – תסמינים

תפקידו העיקרי של העור הוא להגן על גופינו מפני העולם החיצוני, ולכן, הוא נפגש באופן יום-יומי עם חומרים שונים כמו אבק, מתכות, חומרים כימיים, חומרי ניקוי ועוד. המפגש עם חומרים אלה לרוב לא גורם לתגובה כלשהי, מפני שהעור מכיר אותם ויודע שהם אינם מזיקים.

אצל אנשים הסובלים מתופעות של אלרגיה, מפגש עם חומרים מסוימים עלול לעורר את מערכת החיסון ולגרום להתפתחות תגובה אלרגית, המתבטאת בעיקר כפריחה, גרד, אדמומיות ועוקצניות.

האלרגיה גורמת אמנם לתחושה לא נעימה ולא יפה מבחינה אסתטית, אך חשוב לציין שאלרגיה של העור בדרך כלל גורמת לתגובה מקומית בלבד, ונדיר שהיא תהפוך לסיסטמית ותוביל לסיבוכים כמו שוק אנפילקטי.

הגורמים לאלרגיה בעור

כאמור, אלרגיה של העור נגרמת על ידי מפגש של אלרגן שמקורו בסביבה עם רקמת העור. קיימים מספר חומרים נפוצים שעלולים להוביל להתפתחות התגובה האלרגית. כל מגע עם חומר הגורם לאלרגיה עלול להוביל להתפתחות פריחה, פצעים וגרד, ועל כן אנשים הסובלים מאלרגיה לחומר מסוים צריכים להימנע ככל הניתן ממגע עם החומר המדובר.

אלרגיה לתכשיטים

קיימים אנשים רבים האלרגיים לתכשיטים, ולאחר ענידת טבעת או עגילים סובלים מפריחה באזור וגירוד. החומר שגורם לתגובה האלרגית הוא בדרך כלל ניקל, הנמצא בעיקר בתכשיטים פשוטים ובכפתורים, אך גם מגע עם מתכות מסוגים אחרים עלול לעורר פריחה. גם זהב עלול לגרום לתגובה, אך בשכיחות נמוכה יותר.

אלרגיה לבשמים וקוסמטיקה

אנשים רבים מפתחים אלרגיה למרכיבים שונים, כמו אלרגיה לבושם ובמוצרי קוסמטיקה אחרים. חומרים כמו Balsam of Peru, Fragrance Mix או Quaternium 15 הם מרכיבים נפוצים בבשמים רבים ובקרמים שונים, העלולים לגרום לתגובה אלרגית לאחר השימוש בהם. אנשים הסובלים מאלרגיה לחומרים אלה ואחרים יסבלו מתופעות אלרגיות שונות מספר ימים לאחר השימוש.

אלרגיה לתרופות

לאחר שימוש בתרופות הניתנות כמשחות או חשיפה לאנטיביוטיקה או פורמלין, עלולה להופיע אצל חלק מהאנשים תגובה אלרגית. אלרגיה לאנטיביוטיקה ולתרופות, ביניהן אלרגיה לפניצילין, מתבטאת באופן מקומי לפי האזור החשוף ומתבטאת גם כן על ידי הסימנים הידועים.

טיפול באלרגיה בעור

כאמור, אלרגיה של העור גורמת לתגובה מקומית בלבד, ובדרך כלל לא מביאה לנזקים חמורים. על מנת לטפל באלרגיה של העור ניתן להשתמש במשחות המכילות אנטי היסטמינים, שתפקידם להפחית את התגובה האלרגית ולהוביל להורדת הסימפטומים. ברוב המקרים אין צורך להשתמש במשחות חזקות יותר המכילות סטרואידים.

אם אתם יודעים שאתם סובלים מאלרגיה של העור, חשוב מאוד להקפיד על מניעה מהחשיפה אל האנטיגן. כדאי מאוד להשתמש בתכשירים קוסמטיים היפו-אלרגנים, שיפחיתו את התגובה האלרגית ויוכלו לשמש אתכם. כיום, ניתן לרכוש תכשירים היפו-אלרגנים מכל הסוגים שימנעו מקרים של אלרגיה לדאודורנט, שמפו קרם לחות וכו'.

אם אתם אלרגים לתכשיטים, הקפידו להשתמש בתכשיטים שלא מכילים ניקל ובמקרים חמורים גם הימנעו מענידת טבעות זהב. כמו כן, מומלץ מאוד ליידע את בן הזוג בנושא.

חשוב לזכור שהתגובה האלרגית מתגברת כאשר העור יבש ומגבירה את תחושת הגרד ואת הפריחה. ולכן כדאי מאוד למנוע את ההתייבשות על ידי מריחת קרמים שמנוניים והיפואלרגנים, שימוש בכפפות (בעיקר בזמן חשיפה לחומרי ניקוי) ובסבון המכיל קרם לחות.

באופן כללי, אלרגיה של העור היא תופעה נפוצה ולא קשה, ולאחר שמבינים את מקור האלרגיה ניתן בקלות רבה לסגל אורח חיים שמונע את החשיפה לאלרגן ואת התגובה האלרגית הלא נעימה.

ראו גם:
טיפול בלידוקאין מוטען כנגד גירודים

אתר המרכז לאלרגיות הוקם במטרה להעניק לגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לאלרגיות- מידע על אבחון, טיפול והתמודדות עם כל סוגי האלרגיות.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן