סינגולייר

סינגולייר היא תרופה המשמשת לטיפול ומניעה של אסטמה, ומיועדת לטיפול החל מגיל שנה. שימוש בתרופה מאפשר את הפחתת הסימפטומים של אסטמה והיא טובה במיוחד למניעת התקפים. שימוש בסינגולייר מומלץ מאוד לילדים, מפני שהתרופה מאפשרת למנוע את התכווצות הסמפונות בזמן פעילות גופנית ובכך מונעת באופן משמעותי את היארעות ההתקפים.

מלבד הטיפול באסטמה אצל ילדים, סינגולייר משמשת גם לטיפול בנזלת אלרגית, ומאפשרת הקלה על הסימפטומים השונים שלה. השימוש בסינגולייר נגד נזלת אלרגית מתרחש בעיקר אצל מבוגרים, ומאפשר הקלה בעיקר בלילה וכתוצאה מכך משפר באופן משמעותי את המצב.

מנגנון הפעולה של התרופה

התקפי אסטמה מתחילים כתוצאה מכיווץ של הסמפונות שנגרם על רקע תגובה אלרגית. מנגנון יצירת הדלקת שמוביל בסופו של דבר לכיווץ הסמפונות ארוך ומורכב, אך חלק ממנו הוא מסלול הלויקטרינים, אותו חוסמת התרופה סינגולייר. התרופה סינגולייר, פועלת על מסלול הלויקטרינים הציסטינליים שגורם בסופו של דבר לכיווץ הסמפונות וליצירת ההתקף.

ללויקטרינים הציסטינלים תפקיד חשוב ביצירת התגובה הדלקתית המובילה להתקפי האסטמה, וחסימתם מפחיתה באופן משמעותי את תדירות ההתקפים. חשוב לציין שמדובר בשליטה על מסלול ארוך טווח – סינגולייר לא מטפלת בהתקפים כמו ונטולין, ולא משפיעה על כל מכלול התגובה הדלקתית כמו סטרואידים ולכן לא מחליפה תרופה אחרת, אלא מגיעה בנוסף.

סינגולייר לטיפול באסטמה

סינגולייר ניתנת במינונים שונים, בצורת אבקה (המיועדת לילדים קטנים מתחת לגיל שנה), טבליות לעיסה וכדורים. דרך הנטילה של סינגולייר פשוטה ביותר, ולא ידועות תופעות לוואי משמעותיות לאחר שימוש בתרופה.

סינגולייר מתאימה בעיקר כטיפול במקרי אסטמה קלים. במקרים הקשים, התוצאות לאחר שימוש בסינגולייר פחות טובות לעומת סטרואידים. לעומת זאת, בטיפול במקרים קלים השימוש בתרופה מספק תוצאות טובות, וניתן להימנע משימוש בסטרואידים או להפחית את מינונם.

במקרים קשים יותר, בהם לא מצליחים לשלוט בהתקפים, ניתן לשלב טיפול באמצעות סטרואידים במינון גבוה עם סינגולייר ובכך בסופו של דבר מקבלים שיפור משמעותי יותר במצב. כאמור, סינגולייר אינה תרופה המחליפה את השימוש בסטרואידים, אלא מספקת טיפול נוסף במקביל.

מחקרים שונים שבוצעו על ילדים ובני נוער הראו ששימוש בסינגולייר מצליח להפחית את שכיחות התקפי האסטמה ב-53%.

בנוסף, הצליחו להראות ששילוב של סטרואידים עם חוסמי לויקטרינים (כמו לדוגמא סינגולייר) מצליח להפחית עוד יותר את התקפי האסטמה והסימפטומים האחרים ועדיף על שילובים אחרים. בזכות השימוש בתרופה, איכות חייהם של ילדים רבים השתפרה באופן משמעותי, והסבל כתוצאה ממחלת האסטמה ירד.

סינגולייר לטיפול בילדים

אסתמה היא מחלה השכיחה מאוד אצל ילדים, ובדרך כלל נעלמת לקראת גיל ההתבגרות באופן ספונטאני. על מנת למנוע את התקפי האסתמה, משתמשים בעיקר בסטרואידים – תרופות בעלות תופעות לוואי קשות ביותר שאינן מומלצות לאורך טווח ובמיוחד לא אצל ילדים.

שימוש בסינגולייר, מצליח להפחית את הדלקת במנגנון חסימת הלויקטרינים ואינו גורם לתופעות לוואי חמורות כמו הסטרואידים. ולכן, ניתן להפחית את מינון הסטרואידים הניתן לסובלים מאסתמה ולהמשיך למנוע את התפתחות ההתקפים. ואכן, שימוש בסינגולייר בקרב ילדים שיפר באופן משמעותי את מצבם של ילדים רבים, הפחית את תדירות ההתקפים ואת מינון השימוש בסטרואידים.

כיום השימוש בסינגולייר נפוץ מאוד בקרב ילדים (וגם אצל מבוגרים), ומשפר באופן משמעותי ביותר את איכות חייהם ומקל מאוד על הסבל שגורמת להם מחלת האסתמה.

סינגולייר לטיפול במבוגרים

למרות שאסטמה אינה שכיחה בקרב מבוגרים, סינגולייר עדיין משמש מבוגרים רבים הסובלים מנזלת אלרגית. במקרים אלה, שימוש בסינגולייר מפחית את הסימפטומים ומשפר את ההרגשה הכללית, ובכך עוזר גם למבוגרים רבים בארץ ובעולם.

אתר המרכז לאלרגיות הוקם במטרה להעניק לגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לאלרגיות- מידע על אבחון, טיפול והתמודדות עם כל סוגי האלרגיות.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן