אסטמה ילדים

אסטמה היא אחת ממחלות דרכי הנשימה הנפוצות אצל ילדים, וגורמת להתקפים הכוללים היצרות דרכי הנשימה, שיעול וצפצופים.

למחלה קשר גנטי וסביבתי, ובדרך כלל תוקפת בעיקר ילדים ועוברת מעצמה בשלב מוקדם של החיים.

מחלת האסטמה נגרמת בשל תהליך דלקתי-אלרגי הגורם להיצרות הסמפונות ומוביל להתקפים הקשורים למחלה.

כבר ידוע שמגורים באזורים מזוהמים, או בבית שבו מעשנים מגבירה את הסיכוי לאסטמה ולכן חשוב להקפיד לא לעשן ליד ילדים ולהשתדל לחשוף אותם כמה שפחות לזיהום אוויר ולאלרגנים אחרים.

הגורמים לאסטמה אצל הילדים

מחלת האסתמה נגרמת בעיקר על ידי גורמים גנטיים ואלרגנים הנישאים באוויר. בדרך כלל ילדים להורים שסבלו בעברם מאסתמה או הסובלים ממחלות אלרגיות אחרות יהיו רגישים לאסתמה ועלולים לחלות במחלה בתקופת הילדות. הגורמים הגנטיים האלה גורמים לרגישות לאלרגנים הנישאים באוויר או לחומרים אחרים המגרים את יצירת ההתקפים.

במידה וקיימת הגנטיקה המתאימה שגורמת לרגישות לאלרגיה ולאסתמה, קיימים גורמים רבים העלולים לעורר את ההתקפים. אחד הגורמים העיקריים והחשובים המובילים למחלת האסטמה הוא כאמור חשיפה לאלרגנים, כמו קרדית אבק הבית, פרוות חתולים, אבקני פרחים בעונות המעבר, כיסוח דשא וכו'.

בנוסף, גורמים ויראליים שונים עלולים לעורר גם כן התקפי אסטמה, שפעמים רבות מגיעים כאשר הילדים מצוננים. מלבד גורמים אלה, גם מאמץ, שינויים חדים במזג האוויר ושימוש בתרופות מסוימות עשוי לעורר את ההתקפים. כמו כן, חשוב לזכור ששהייה בסביבת מעשנים מגבירה באופן משמעותי את הסיכון להתקפי אסטמה.

אסטמה כתוצאה מאלרגיה

במקרים רבים, הגורם המשמעותי ביותר להתקפי האסטמה הוא אלרגיה אצל ילדים. מדובר בחשיפה לאלרגנים הנשאפים על ידי מערכת הנשימה, וגורמים בסופו של דבר להתקפים. התקפי האסטמה לא מופיעים מיד לאחר החשיפה לאלרגן, אלא מספר ימים עד שבועות לאחר מכן, כתלות במהירותה של התגובה האלרגית.

ילדים הסובלים מאסטמה, עלולים לסבול גם ממחלות אלרגיות אחרות הקשורות לגיל הילדות, כמו אטופיק דרמטיטיס, פריחה נזלת אלרגית וכו'. זיהוי האלרגן הגורם להתקפים והימנעות מהחשיפה אליו יכולה להקל באופן משמעותי על הסימפטומים ולהפחית בצורה דרמטית את ההתקפים.

טיפול באסטמה אצל ילדים

מטרת הטיפול באסטמה היא מצד אחד להפחית את תדירות ההתקפים ובכל להקל על חייו של החולה, ומצד שני לאפשר תפקוד תקין של מערכת הנשימה. במיוחד אצל ילדים, אחת המטרות החשובות של הטיפול היא לאפשר להם שיגרה יום-יומית תקינה, ולמנוע ככל שניתן את ההתקפים הנוצרים בעיקר בזמן מאמץ, צחוק ממושך או לחילופים בזמן בכי.

כמו כן, טיפול יעיל במחלת האסתמה אצל הילדים מצמצם את הביקור אצל הרופא ואת האשפוזים בבית החולים בגלל היארעות של התקפים קשים.

הטיפול באסטמה מתמקד בטיפול סביבתי ובטיפול תרופתי, ועל מנת להשיג תוצאות חשוב מאוד לשלב בין שני סוגי הטיפול.

הטיפול הסביבתי

מטרת הטיפול הסביבתי היא לזהות את האלרגן המזיק ולהימנע מהחשיפה אליו, וכמו כן להפסיק עישון בסביבת הילדים. בסביבתם של ילדים הסובלים מאסתמה כדאי להקפיד על הפסקת השימוש בחפצים הצוברים אבק, כמו וילונות, שטיחים, ספות ולהקפיד על ניקיון והיגיינה.

קרדית אבק הבית היא אחד הגורמים המובילים לאלרגיה ולאסטמה אצל ילדים, ולכן יש להקפיד להימנע מהחשיפה אליה. כמו כן, כדאי מאוד להפחית את החשיפה לבעלי חיים, ובזמן עונות המעבר לסגור את החלונות בבית על מנת למנוע כניסת אבקני פרחים.

הטיפול התרופתי

טיפול תרופתי משמש למניעת ההתקפים וכן בזמן ההתקפים עצמם על ידי להקל עליהם. ילדים רבים עוברים טיפול יום-יומי באינהלציה, במשאפים על ידי תרופות המרחיבות את הסמפונות, כמו ונטולין או בריקלין, או באמצעות סינגולייר, תרופה המיועדת להתקפי אסטמה קלים.

במקרים חמורים יותר, ניתן גם להשתמש בתרופות אנטי-דלקתיות או בסטרואידים. בזכות הטיפול התרופתי ניתן כאמור לשפר באופן משמעותי את שגרת החיים, ולמנוע כמעט לגמרי את היארעות ההתקפים במהלך היום-יום.

אתר המרכז לאלרגיות הוקם במטרה להעניק לגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לאלרגיות- מידע על אבחון, טיפול והתמודדות עם כל סוגי האלרגיות.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן