אלרגיה ילדים

אלרגיה אצל ילדים היא שכיחה ביותר, בשל מגוון מקורות. חלק מסיבות אלה הן גנטיות או זיהומים סביבתיים ומזונות חדשים.

בשנים האחרונות חלה עליה בשכיחותה בקרב ילדים. האלרגיה באה לידי ביטוי במערכות רבות כמו דרכי הנשימה, העור ומערכת העיכול.

חלק מאלרגיות אלה קשות ועלולות אף להוביל לשוק אנפילקטי ומוות. חשוב לאבחן את מקור האלרגיות באמצעות תבחיני עור, מבחני תגר ובדיקות דם, ולטפל בהן באופן מכוון.

אלרגיה יכולה להתבטא בתסמיני אלרגיה נשימתיים אשר יבואו לידי ביטוי באסטמה, נזלת כרונית ודלקות עיניים או דמעת, בעיות עור הכוללות אקזמה או פריחה גופנית אחרת.

אבחון אלרגיה מדויק יוכל לכוון הן את ההורים והן את הילדים להימנע משהייה לצד האלרגן וייתן להם אפשרות לנטרלו כמעט לחלוטין.

תסמיני האלרגיה השונים מורידים את איכות חיי הילדים ומקשים על פעילותם היומיומית, לכן במקרים חמורים יתנו זכויות לסובלים מאלרגיה קשה, אשר יאפשרו להם ולהוריהם להתמודד עם הקושי שבתופעות האלרגיה.

אלרגיה ממזון אצל ילדים

אלרגיה למזון או לאלרגניים אוניברסאליים, שכיחה אצל ילדים. חלק מאלרגנים אלה הם שומשום, מוצרי חלב ובוטנים. חשיפה מוקדמת למגוון מזונות אלרגניים, עלולה להתפתח לכדי אלרגיה.

אלרגיה ממזון נחשבת למסוכנת ביותר ועלולה להוביל במקרים קיצוניים אף למוות. ישנם אלרגניים במזון אשר תסמיני האלרגיה אליהם ישככו עם הזמן, וישנם כאלה אשר יישארו עם הילד למשך כל חייו (כמו למשל אלרגיה לשומשום).

חשיפת הילדים למזונות עשירים בצבעי מאכל, חומרי טעם וחומרים משמרים אחרים מכבידים על מערכת העיכול, אשר לא בשלה, ומהווים נטל על הכבד. עומס זה מכביד גם על מערכת החיסון ומעורר תגובות אלרגיות כנגד אלרגן זה או אחר. אלרגיה למזון הינה תלוית תרבות ומקום גיאוגרפי. עובדה זו מהווה נושא למחקרים רבים אשר מנסים לבודד את המרכיבים ולגלות את מקורה.

אלרגיה סביבתית אצל ילדים

חשיפה למתכות רבות, אשר נמצאות מסביב הילדים יכולה לחשוף את הגוף ומערכת החיסון לפיתוח תסמיני אלרגיה שונים. דוגמאות לכך הן, זיהום האוויר, מתכות רעילות הנמצאות בתרסיסים השונים ועוד. אלרגיות סביבתית מתבטאות באסטמה אצל ילדים, נזלת וקשיי נשימה, אשר מקשים מאד על הילדים.

אלרגיות סביבתיות יכולות להתפרץ נגד קרדית אבק הבית, עונות השנה ופריחות עצים שונים, סבונים ודטרגנטים אחרים. ההימנעות מאלרגניים אלה היא הקשה ביותר, מכיוון שהם נמצאים בסביבת החיים הטבעית.

על סמך נתוני האלרגיה, יש הגורסים כי אי חשיפת התינוק למגוון האלרגניים היא הסיבה להתפתחות האלרגיה. שיעורי האלרגיה גבוהים יותר בעלם המערבי מאשר במדינות מתפתחות. כמו כן, האלרגיה נפוצה יותר במשפחת בעלות מספר ילדים מועט או אצל ילדים אשר לא שהו במעונות יום. נתונים אלה מדגישים כי גוף הילד מפתח סבילות דווקא לפתוגנים שהוא מכיר. כאשר מתאחרת החשיפה או לא נעשית, הגוף לא יידע להתגונן.

טיפול באלרגיה ילדים

הטיפול באלרגיה ילדים צריך להיות מכוון מטרה. כאשר הילד נכנס למצוקת נשימה או מצב חירום אחר, הוא חייב לקבל טיפול רפואי דחוף. בטיפול זה, קרוב לוודאי, שייעשה שימוש בסטרואידים, תרופות אנטיהיסטמיניות, ובמקרים קיצוניים אף באדרנלין.

כאשר האלרגיה מתפרצת לעיתים קרובות, יצויד הילד בהדרכת הוריו בתרופות אשר יטפלו בחומרת התסמינים. לפעמים אפשר למצוא את הפתרון הטיפולי ברפואה המשלימה אשר מציעה מגוון טיפולים, כמו למשל רפלקסולוגיה, חדר מלח, דיקור, הומאופתיה או איזון תזונתי זה או אחר. כמו כן, גישות אלו ימליצו על מתן חיזוקים למערכת החיסון בדמות וויטמינים ומעשירים טבעיים אחרים.

יש הרואים באלרגיה אצל ילדים סימפטום אשר מושפע ממצב רוחו ומצבו הרגשי של הילד. האלרגיה, על פי נקודת מבט זו, היא אמצעי הביטוי החיצוני של הנפש ומהווה מחלה של גוף-נפש. במצב רגשי של מחלה אחרת, עייפות, רוגז או דיכאון, מערכת החיסון לא מצליחה להתגבר על האלרגניים התוקפים אותה.

אולי יעניין אותך גם:

נגיף קורונה – תשובות לשאלות נפוצות

אתר המרכז לאלרגיות הוקם במטרה להעניק לגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לאלרגיות- מידע על אבחון, טיפול והתמודדות עם כל סוגי האלרגיות.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן