שיעול יבש

שיעול יבש הוא שיעול שמאופיין בכך שאינו מכיל ליחה או נוזלים אחרים. שיעול יבש מאפיין בדרך כלל מצבים שאינם קשורים למחלות זיהומיות של מערכת הנשימה, ואינו מכיל חיידקים. שיעול יבש קשור פעמים רבות לאלרגיה, חסימת נתיב האוויר על ידי חומרים כימיים או אבק או תופעה של ריפלוקס.

תפקידו של השיעול

השיעול הוא אחד הכלים החשובים של הגוף בהגנה על הריאות ומערכת הנשימה. השיעול מספק לגוף את היכולת להוציא החוצה גופיפים זרים שמפריעים לו, כמו ליחה, חיידקים, חומרים כימיים וכו'. בזכות רפלקס השיעול, הגוף מצליח לנקות את החסימות השונות של נתיב האוויר ולשמור אותו נקי ופתוח.

שיעול יכול להיות "רטוב", כאשר הוא נגרם בגלל תהליכים מייצרים ליחה ו"יבש" כאשר אינו מערב ייצור ליחה. עם זאת, קיימים מקרים רבים של שיעול יבש שהופך לרטוב, כלומר הריאות מתחילות לייצר ליחה שמגיעה בסופו של דבר לשיעול.

הגורמים לשיעול יבש

שיעול יבש עלול להיגרם על ידי מגוון רחב של גורמים, והוא בעצם סימפטום נפוץ מאוד של מצבים רפואיים רבים. השיעול היבש עלול להיגרם כתוצאה מטראומה, ממחלות ממאירות, חסימת נתיב האוויר, אלרגיה ולעתים אף על ידי זיהום או דלקת.

שאיפת חומרים שונים, כמו עשן או אבק עלולה להגביר את תחושת השיעול היבש בגלל גירוי של מערכת הנשימה. כמו כן, מצבים של אלרגיה או מחלות קלות כמו דלקת גרון ויראלית, עלולים גם כן להביא לשיעול יבש. וכן, במצבים נדירים, שיעול יבש יכול להיות סימן למצב מסכן חיים, כמו סרטן הריאה או אי ספיקת לב.

שיעול יבש – משך ההתקף

שיעול יבש עשוי להיות חד פעמי, או להימשך עד מספר שבועות, וזאת כתלות בגורם שהביא לתחושת השיעול. לדוגמא, במצב של שאיפת עשן, ייגרם שיעול שנמשך זמן קצר, ובמקרה הרע מספר שעות. במקרים של אלרגיה או אסתמה, השיעול היבש יהיה שיעול כרוני ויימשך תקופה ארוכה יותר. כמו כן, במקרים של צינון, השיעול יימשך לאורך תקופת הצינון, וייפסק לאחר שהגוף יתרפא מהמחלה.

שיעול יבש כתוצאה מאלרגיה

אחד הגורמים הנפוצים לשיעול יבש היא אלרגיה – מפגש של מערכת הנשימה עם אלרגן חיצוני, שמוביל לגירוי קנה הנשימה והלוע ובסופו של דבר לשיעול יבש. תפקיד השיעול במקרי האלרגיה הוא להיפטר מהאלרגן שמפריע למערכת הנשימה.

בגלל שלא מדובר במצב זיהומי, אין ייצור עודף של ליחה ולכן השיעול נשמר יבש. אלרגנים נפוצים הגורמים לשיעול יבש הם קרדית האבק, אבקת עץ אורן, פרוות בעלי חיים, אבקני פרחים בעונות המעבר, דשא וכו'. בנוסף, שאיפה של חומרים זרים כמו עשן, או שהייה ממושכת באזור בעל זיהום אוויר עלול גם כן להוביל לתחושת השיעול היבש.

במידה ולא נפטרים מהאלרגן, השיעול היבש יימשך לאורך זמן ולא ייפסק. שיעול יבש על רקע אלרגיה יפסיק רק כאשר האלרגן המדובר יסולק מהסביבה, ויפסיק לגרות את מערכת הנשימה.

טיפול

שיעול יבש הוא תופעה לא נעימה שמורידה באופן משמעותי את איכות החיים. הטיפול בשיעול יבש צריך להתחיל בזיהוי הגורם לשיעול וסילוקו. לדוגמא, במקרה של שיעול על רקע אלרגיה לאבק, הטיפול יתחיל בניקוי הסביבה הקרובה מאבק וסילוק שטיחים וחפצים אחרים הצוברים אבק.

בנוסף, כדאי להקפיד על שתיה מרובה שתפקידה למהול את החלקיקים הגורמים לשיעול ולהקל על הגרון המגורה. במהלך הלילה, כדאי להרים את הראש בעזרת כרית נוספת וכן חשוב מאוד להפסיק עישון וחשיפה לחומרים מגרים אחרים. אם המצב מחמיר, ניתן לטפל בעזרת תרופות או על ידי רפואה משלימה, ובכך להקל על הסימפטומים של השיעול היבש.

אולי יעניין אותך גם:

נכנסים לבידוד קורונה וסובלים מאלרגיות? כך תתכוננו נכון לבידוד חף מאלרגיות

נגיף קורונה
אתר המרכז לאלרגיות הוקם במטרה להעניק לגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לאלרגיות- מידע על אבחון, טיפול והתמודדות עם כל סוגי האלרגיות.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן