מדוע אלרגיים לא היו צפויים להתחסן בחיסון לקורונה?

מאת מערכת האתר | 22.1.2021

חיסון הקורונה הינו חיסון חדש בטכנולוגיה חדשה ולא מוכרת בשוק החיסונים, אשר נכנס לשוק במהירות רבה מאוד ביחס לחיסוניםמדוע אלרגיים לא היו צפויים להתחסן בחיסון לקורונה? אחרים שפותחו בעבר, ובשל כך הביא לחששות רבים בקרב הציבור בנוגע לתופעות הלוואי האפשריות כולל בקרב אנשים עם תגובות אלרגיות.

לאחר תחילת מבצע החיסונים החלו להתקבל דיווחים שונים על תגובות אלרגיות שונות בקרב מחוסנים זמן קצר לאחר שקיבלו את החיסון מה שמעורר שאלות רבות האם אנשים בעלי אלרגיות צריכים להתחסן לקורונה או לא.

קצת על תגובות אלרגיות

אלרגיה היא תגובה של מערכת החיסון של הגוף כתוצאה מחשיפה לחומרים שונים אשר הגוף מזהה אותם כמסוכנים ומזיקים לו. אלרגיה יכולה להיות למשהו שבא במגע עם העור כמו קרם, מתכות, שמן, יתושים, שמפו, למשהו שנמצא באוויר ואנו שואפים אותו כמו אבקנים של פרחים או אבק, למשהו שאוכלים כמו בוטנים, אגוזים, מוצרי חלב, וכדומה לתרופות כמו פנצילין או לחומרים המוזרקים לעיתים במסגרת בדיקות ובירורים רפואיים. אלרגיה יכולה להיות גם לעקיצות של חרקים כמו דבורים או צרעות ולמעשה לכל דבר.
תגובה אלרגית יכולה להיות קלה יחסית ובאה לידי ביטוי במגוון תסמינים, מנזלת שקופה, גירוי בעיניים, פריחה בעור, התעטשות וכדומה ויכולה להיות קשה וחמורה ולבוא לידי ביטוי בקשיי נשימה, נפיחות באזורים שונים בגוף כולל אזור הגרון והשפתיים, פריחה ותחושת גרד קיצוניים בעור, סחרחורות ואף אובדן הכרה.

האם חיסונים אחרים מעוררם תגובה אלרגית?

ישנם עדויות על תגובות אלרגיות לחיסוני הילדות השונים כולל חיסוני שפעת, אמנם לא נפוצות אך קיימות.. התגובה האלרגית לרוב אינה לאנטיגן שבחיסון אלא לאחד מהמרכיבים האחרים כמו חומר השימור או האדג'ובנט שהוא חומר שמוסף לחיסון אשר מטרתו לגרות ולהפעיל את מערכת החיסון.

אנשים אלרגיים לביצים למשל יכולים לפתח תגובה אלרגית לחיסון השפעת אשר מגודל על ביצים, לכן ילדים האלרגיים למזונות לרוב יקבלו את החיסונים שלהם במרפאת אלרגיה ולא בטיפת חלב כדי להיות תחת פיקוח, בקרה והשגחה במקרה ואכן תהיה תגובה אלרגית קשה אשר תצטרך טיפול רפואי.

האם ניתן לצפות טרם קבלת חיסון הקורונה האם תהיה תגובה אלרגית?

ישנם אנשים בעלי היסטוריה של תגובה אלרגית חמורה – אנפילקסיס אידיופטי, במידה והגורם האלרגני ידוע והוא אחד מרכיבי החיסון אכן גדל הסיכוי לתגובה אלרגית חמורה. במחקרים שנעשו לא נמצאו תגובות אלרגיות מסכנות חיים, אך לא ניתן לדעת בוודאות כיצד כל אדם יגיב לחיסון והאם יפתח תגובה אלרגית או תגובה אלרגית חמורה כתוצאה מקבלת החיסון.

מהן התוויות חיסון הקורונה לאלרגיים?

משום שמדובר בחיסון חדש, לא כל כך מוכר, ולצד כך קיים לחץ לחסן את מקסימום האנשים, נכון להיום הנחיות משרד הבריאות מתייחסות לכך שאדם אשר חווה תגובה אלרגית חמורה תוך מקסימום שעה ממועד קבלת המנה הראשונה של חיסון הקורונה לא יקבל מנה נוספת, כמו כן אנשים שפיתחו אלרגיה לאחד מהרכיבים שלו גם כן מנועים מלקבל את החיסון בשלב זה. בנוסף אנשים בעלי תגובה אלרגית חמורה ומיידית שגורם האלרגיה אינו ידוע גם כן מופיעים ברשימת המנועים מלהתחסן בחיסון הקורונה נכון לעכשיו.

אנשים אשר פיתחו תוך 4 שעות ממועד קבלת מנת החיסון הראשונה תגובה אלרגית בעור לרבות פריחה ואודם בפנים, קוצר נשימה או שיעול, שינוי בדופק ולחץ הדם או שסבלו מבחילות, שלשולים והקאות צריכים להיוועץ עם רופא לגבי קבלת המנה השנייה של החיסון. במידה והוחלט שהם יכולים להתחסן, המנה השנייה תינתן במקום בו יש רופא והם ישוחררו לאחר השגחה של שעה.

מדוע אלרגיים לא היו צפויים להתחסן בחיסון לקורונה?
אתר המרכז לאלרגיות הוקם במטרה להעניק לגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לאלרגיות- מידע על אבחון, טיפול והתמודדות עם כל סוגי האלרגיות.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן