אלרגיה לשמש

אלרגיה לשמש הינה אלרגיה אשר שכיחה יותר ממה שנוטים לחשוב, אולם משפיעה מאד על איכות החיים, במיוחד בארץ רבת שמש כמו ישראל. תסמיני אלרגיה זו מתבטאים בגרד ממושך במקרה של חשיפה. פעמים רבות הגרד מופיע בתחילת העונה לאחר החשיפה הראשונית, ומתמתן במהלך העונה והחשיפות החוזרות.

תגובה אלרגית זו מתפתחת בצורה לא ברורה ומגורמים לא ידועים, אולם ידוע כי מערכת החסון לא מגיבה באופן תקין לאור השמש. לרוב, היא תהיה נפוצה יותר אצל אנשים הגרים בחלק הצפוני של כדור הארץ ונחשפים פחות לאורה של השמש.

אלרגיה זו נקראת גם Polymorphous light eruption. על פי מספרי הסטטיסטיקה, יש האומרים כי 10% מהאוכלוסייה סובלים מכך, ללא הבדל של צבע עור או מוצא.

תסמיני האלרגיה יכולים להופיע בדרגות חומרה משתנות. הם יכולים להיות קלים כמו, פריחה או גרד מקומי ועלולים להיות חמורים יותר ולהופיע על אזורי גוף נרחבים יותר כמו גפיים נפוחות, עד כדי היווצרות שלפוחיות נפוחות.

בדרך כלל יהיה קשר בין אורך זמן בו נחשף האדם ולחומרת הבעיה אשר התפתחה. ככל שזמן החשיפה יהיה ארוך יותר, חומרת התסמינים תהיה משמעותית יותר.

טיפול באלרגיה לשמש

כמו בסוגי אלרגיות אחרים, הטיפול הטוב ביותר יהיה המניעה. מניעת החשיפה לקרינה השמש נותנת את התוצאות הטובות ביותר, אולם מכיוון שמניעה זו היא לפעמים לא ריאלית, יש צורך בטיפולים נוספים לאנשים הסובלים מאלרגיה זו. עם זאת, רצוי להפחית את רמת החשיפה באמצעות צלונים למיניהם, בגדים ארוכים, כובעים רחבים, משקפי שמש והימנעות מחשיפה בשעות החמות במיוחד.

כמו כן, יש להשתמש בקרמי הגנה מהסוג האוטם במיוחד, למרות מגבלותיו. מכיוון שהאלרגיה ותסמיניה עלולים להחריף עם לקיחת תכשירים או תרופות מסוימות, יש לקרוא את העלונים המצורפים ולנסות להימנע מתרכובות אשר נראות על פניו כלא מתאימות.

הטיפולים יהיו בדרך כלל נוגדי אלרגיה, כמו משחות וכדורים אנטי היסטמינים, אשר אמורים להוריד את רמת הפריחה והגרד. בדרך כלל יעילות תרופות אלו נחשבת לקטנה, ובמקרים חמורים של גרד, ייעשה ניסיון לטיפול בסטרואידים.

במקרה של חשיפה או ידיעה על חשיפה, ההמלצה היא לקחת כדור כמו לורסטין כשעתיים לפני היציאה לשמש. לפעמים מוצע טיפול בחשיפה לקרניים אולטרה סגולות, המהווה מעין טיפול מניעתי, אשר חושף את הגוף לרמות הולכות וגדלות של קרינה עד כדי חיסון כללי.

במקרים מסוימים, יעדיפו המטופלים לפנות לרפואה המשלימה או ההומאופתית לבירור הצעותיהם לטיפול בבעיה זו. הרפואה הסינית, תראה בבעיה זו, פעמים רבות, עודף של אנרגיה בגוף ותנסה ל"קרר" אותו.

אבחון אלרגיה לשמש

בדרך כלל אבחון אלרגיה לשמש ייעשה על פי סיפור המקרה אותו מציג המטופל. התסמינים האופייניים יופיעו לרוב באופן מידי לאחר החשיפה, ולכן יקלו על האבחון והבנת הקשר בין האלרגיה לתסמינים.

יש לברר בתהליך האבחון, האם החשיפה לשמש היא זו הגורמת לאלרגיה או שימוש בחומרים כימיים אחרים כמו למשל קרם שיזוף. לפעמים יימצא כי האלרגיה קורית בשילוב בין התכשירים השונים ואור השמש, כמו למשל לקיחת תרופות מסוימות, זפת ועוד.

את האבחון של האלרגיה מבצע רופא אלרגולוג. אלרגיה זו, פעמים רבות, מופיעה לפני גיל 30, ושכיחה יותר אצל נשים מאשר אצל גברים. יש לברר את מהלך האלרגיה, האם הוא כרוני או תקופתי. בבירור ההתבטאות הקלינית, יבוא לידי ביטוי אבחון זה.

כמו כן, ישנן מחלות כרוניות כמו לופוס או אפילו בעיות בבלוטת התריס, אשר מחמירות בחשיפה לשמש. כחלק מהאבחון, יש לשלול את קיומן של מחלות אלו ואחרות.

ראו גם:
אלרגיה לחול ים
אלרגיה לקרם הגנה

אתר המרכז לאלרגיות הוקם במטרה להעניק לגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לאלרגיות- מידע על אבחון, טיפול והתמודדות עם כל סוגי האלרגיות.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן