סוגי אלרגיות

אלרגיה הינה תגובה חיסונית של הגוף למרכיבים אשר באופן רגיל לא אמורים לגרום לתגובה מיוחדת כלשהי. על פי נתוני הסטטיסטיקה, כ- 15%-25% מהאוכלוסייה סובלת מתסמינים בדרגות חומרה שונות של אלרגיה מסוג מסוים.

לא ידועה הסיבה בגינה מערכת החיסון מתחילה להיות משופעלת, אולם נראה כי לכל אלרגיה ישנו מרכיב גנטי וסיפור משפחתי. האוכלוסייה אשר סובלת ביותר מאלרגיות מכל סוג, הינה חולי האסטמה אשר רגישים למגוון גדול של אלרגנים.

ישנה רשימה של אלרגנים בכל תחום, אשר ידועים כמחוללי אלרגיה אצל אנשים רבים. האלרגיה יכולה להיות ממוינת על פי סוג האלרגן והשתייכותו כמו למשל תרופות, מזון, סביבה ועוד.

מגוון התסמינים אשר יופיעו בעקבות האלרגיה יכולים להיות הספציפיים לכל סוג אלרגיה, ויקיפו מערכות גוף שונות, כמו למשל מערכת העיכול, עור, נשימה ומערכת עצבים מרכזית. ישנם אלרגיות אשר תסמיניהן יהוו סכנה לחיים ועלולים להיגמר במות החולה.

אלרגיות למזון

אלרגיות למזון ומיני מאכלים שונים יכולים להתבטא עקב מחסור באנזים, אשר גורמים לתגובת יתר של מערכת החיסון. האלרגנים הידועים במזון הם אלרגיה לחלב ומוצריו, אלרגיה לפול, בוטנים ושקדים, חיטה, דגים ואלרגיות לפירות מסוימים.

אלרגיה לדגים, בוטנים ופול הינם אלרגיות מדרגת חומרה גבוהה מאד, אשר עלולה להיות מסוכנת, לגרום לשוק אנפילקטי ומוות. אלרגיות אלה, על פי רוב, מתגלות עם החשיפה לאלרגן או שנים לאחריה.

בסוגי מזונות מסוימים, ההמלצה היא לא לחשוף תינוקות מגיל מסוים לאלרגנים ידועים כמו למשל חלב פרה או דגים. הטיפול היעיל ביותר כנגד אלרגיות מזון הינו מניעה מוחלטת. רשימת המרכיבים אשר מודבקת על כל אריזות המזון, אמורה להיות לעזר לאנשים אלרגיים ולהקל על משימת סינון המזונות האפשריים.

כמו כן, ההמלצה לאנשים אלה, היא להיזהר מארוחות במסעדה או במקומות לא מוכרים, ולוודא את מרכיבי המזון באופן המדוקדק והקפדני ביותר.

אלרגיות לתרופות

אלרגיות לתרופות מתבטאות על פי רוב בתסמינים עוריים מקומיים או מפושטים. אלרגיות אלה כוללות על פי רוב רגישות למשפחת התרופות האנטיביוטיות מסוג פניצילין. אולם, יכולים להופיע תסמיני אלרגיה גם לתרופות אחרות העובדות במנגנונים אחרים.

התסמינים יופיעו במהלך מספר ימים לאחר החשיפה לתרופה. במקרים מסוימים, הם יכולים להופיע אף במהלך הלקיחה עצמה. אלרגיה לפניצילין ותגובת הגוף לאלרגן זה עלולות להיות מסכנות חיים.

חשיפה חוזרת לתרופות האלרגניות, עלולה להחמיר ולהחריף את הסימפטומים. הטיפול האלרגיה זו הוא קל יחסית, מפני שנמצאים בשוק תרופות חלופיות רבות אשר יכולות לענות על מגוון בעיות, כאשר אדם נחשף לאלרגיה מסוג תרופה מסוים.

תסמיני האלרגיה חמורים יותר, כאשר מינון התרופה גבוה וכאשר היא ניתנת ישירות לווריד. כמו כן, אנשים אשר מאושפזים לזמן ארוך וחולים כרוניים יהיו בקבוצת סיכון לפתח אלרגיה לתרופות מסוימות.

אלרגיות סביבתיות

מבין סוגי אלרגיות אלה אפשר למצוא את אלרגיה לאבק ולקרדית הבית. כמו כן, אלרגיות לפריחות שונות, אלרגיה לשמש, אלרגיה לחול ים, לקור או עונות השנה, יכולות אף הן להיכנס לקטגוריה זו.

אלרגיות אלה יתבטאו לרוב בנזלת כרונית, עיניים דומעות, נפיחויות בפנים, אדמומיות בעור או יובש בעור וגרד. אלרגיה זו לרוב תופיע אצל חולי אסטמה, תהווה ירידה באיכות החיים, אולם באופן נדיר מאד עלולה לסכן אותם.

אנשים אלה עלולים לסבול מאלרגיה לבעלי חיים, כמו למשל אלרגיה לחתולים או אלרגיה לכלבים. תסמיני האלרגיה יכולים להופיע לאחר שנים של חשיפה לאותו אלרגן. האלרגיה לבעלי החיים תתבטא במיוחד לקשקשים של הפרווה המכילים אבק, ריר ושתן. שינוי הרגלי ההיגיינה ומניעת כניסת החיות לחדרי שינה ועלייה על ספות יכולה להוריד את התסמינים ולהקל על חומרתם.

אתר המרכז לאלרגיות הוקם במטרה להעניק לגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לאלרגיות- מידע על אבחון, טיפול והתמודדות עם כל סוגי האלרגיות.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן