זכויות לסובלים מאלרגיה קשה

אלרגיה, על סוגיה הרבים והשונים, הנה תגובה בלתי רצויה ובלתי צפויה של מערכת החיסון בגוף אל גורם כלשהו מחוץ לגוף.

אותו גורם יכול להיות כל חומר מבחוץ, שעל פי רוב הוא אינו מזיק, ולעתים אף מועיל. בקרב מרבית האנשים לא תופיע כל תגובה מיוחדת או חריגה.

התפקיד המרכזי של מערכת החיסון הוא להגן על גופנו מפני חומרים שונים, באמצעות יצירת נוגדנים וקולטנים אשר נקשרים לחומר הזר שחדר לגוף ומסלקים אותו. במידה ומערכת החיסון מפתחת רגישות יתרה לגורמים לא מזיקים בסביבה הטבעית של בני האדם, אזי מדובר בתופעת האלרגיה.

ישנן רמות שונות של אלרגיות, כאשר לעיתים ישנם מקרים של אנשים שרמת הסיכון שלהם לפתח אלרגיה לדבר מסוים היא גבוהה ביותר, וכאשר הם נחשפים לאותו חומר ומפתחים את האלרגיה, היא עלולה להיות קשה במיוחד, לפגוע באיכות חייהם, לגרום למחלות קשות ואף לסכן את חייהם.

 במקרים שכאלה, החולה הסובל מאלרגיה קשה חייב לנקוט אמצעים שימנעו ממנו מלפתח את האלרגיה, ולצורך כך, עליו לעבור טיפולים רבים. אלרגיה קשה, כמו מחלות כרוניות קשות, מקנה לחולים זכויות רבות. בכדי ליהנות מן הזכויות, על האנשים הסובלים מאלרגיה קשה להיבדק במוסד לביטוח לאומי ולקבל אחוזי נכות.

מחלות אלרגניות מוכרות

ישנן כמה מחלות אלרגניות בהן מכיר המוסד לביטוח לאומי לצורך קבלת זכויות שונות. להלן רשימה של חלק מן המחלות המדוברות:

 • מחלות אשר נגרמות על ידי אנזימים פרוטאוליטים, שמפרקים חלבונים לאבני בניין בסיסיים- חומצות אמינו, על ידי הידרוליזה של הקשרים הפפטידים בחלבון.
 • מחלות אלרגיות של דרכי הנשימה, אשר נגרמות כתוצאה מרגישות לחומרים שונים הכוללים בין היתר איזוציאנאטים, תבואה, קמח ודגנים.
 • מחלות אשר נגרמות על ידי שרפי אפוקסי.
 • טלקוזיס אשר נגרמת כתוצאה מחשיפה ממושכת לחומר הטלק. כתוצאה מכך עלולה להיות פגיעה בריאות ומתפתחת מחלה שמתאפיינת בהצטמקותן.
 • דלקת עור- אטופיק דרמטיטיס.
 • "קדחת המתכות", אלרגיה למתכות, אשר נגרמת כתוצאה מחשיפה לאדי מתכת כגון נחושת, אבץ וברזל.
 • אסטמה תעסוקתית.
 • מחלות עור אלרגיות.

זכויות עקב אלרגיה קשה

כאמור, אדם אשר סובל מאלרגיה קשה במיוחד, המשפיעה על איכות חייו בצורה שלילית, עד כדי אובדן כושר עבודה וקבלת אחוזים רפואיים גבוהים, זכאי לזכויות ממוסדות שונים במדינה. להלן הזכויות:

 • זכויות כספיות – אנשים הסובלים מאלרגיה קשה זכאים לקבל מביטוח לאומי קצבאות שונות, כגון  קצבת נכות כללית, קצבת נכות מעבודה, קצבת שר"מ, קצבת ילד נכה וכדומה. מס הכנסה מעניק להם את הזכויות הבאות: פטור ממס ונקודות זיכוי בעקבות תמיכה בנטולי יכולת. גם ממשרד הבריאות ומחברות הביטוח הפרטיות מגיעות זכויות לסובלים מאלרגיה קשה, כגון מענקי נכות, קצבת אובדן כושר עבודה וקצבת סיעוד.
 • אלרגיה אצל ילדים – הורים לילדים קטנים אשר סובלים מאלרגיה למזון, זכאים לעזרה כספית ופיזית מן המוסד לביטוח לאומי, המעניק לילדים סייעת או חונכת שמלווה אותם בשעות הגן או בשעות בית הספר.
 • זכויות בתחום העבודה – אנשים אשר סובלים מתגובות קשות של אלרגיה, עלולים לאבד את מקום עבודתם ומקור פרנסתם. במקרה זה הם זכאים להכרה בכך שמדובר באלרגיה כמחלת מקצוע. ההכרה בכך תזכה אותם בהחזרים כספיים ובפיצויים מהמוסד לביטוח לאומי ומחברות הביטוח.
 • זכויות למשרתים בצבא – חיילים אשר סובלים מאלרגיות קשות זכאים לקבל הקלות במהלך השירות הצבאי, פרופיל מתאים ותנאי שירות מיוחדים. במקרים בהם האלרגיה התפתחה בתקופת השירות הצבאי, יוכרו החיילים בנכי צה"ל ויקבלו את הזכויות המגיעות להם.

אתר המרכז לאלרגיות הוקם במטרה להעניק לגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לאלרגיות- מידע על אבחון, טיפול והתמודדות עם כל סוגי האלרגיות.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן