דלקת עור כתוצאה מאלרגיה

דלקת עור כתוצאה מאלרגיהגירוי בעור הוא תופעה נפוצה הנגרמת כתוצאה ממגוון סיבות. לעיתים הגירוי מתרחש בעקבות חשיפה לאלרגן סביבתי המעורר את מערכת החיסון לפעול, מצב המכונה בשם אלרגיה עורית.

דלקת עור מסוג זה מתוארת במספר מחלות עור כרוניות או לחילופין בדלקת עור חולפת. בעיות עור מטופלות על ידי אלרגולוגים או אימונולוגים המסייעים להקלה בתסמינים.

מהי אקזמה?

אקזמה או בשמה הלועזי, אטופיק דרמטיטיס היא מחלת עור שכיחה, המתוארת בעיקר אצל ילדים. כאחד מכל חמישה תינוקות מאובחנים עם המחלה בניגוד למבוגר אחד מכל חמישים לערך. קיימת השערה כי במחצית מהחולים קיים גן פגום האחראי על פעילות הפילגרין בעור.אקזמה מתרחשת בשל פגיעה במבנה העור החשוף לסביבה החיצונית. שיבוש זה גורם להתייבשות קיצונית של העור המובילה להיווצרות של דלקות בתגובה לגירויים סביבתיים.

חולים רבים מפתחים רגישות יתרה למזון , אשר החשיפה עמו מעוררת תגובה אלרגית דלקתית המחמירה את המחלה. שלא כמו במחלת האורטיקריה, הגירוד המאפיין אקזמה אינו נגרם על ידי שחרור היסטמין ולפיכך תרופות אנטי היסטמיניות אינן יעילות בטיפול. אקזמה מלווה פעמים רבות באסטמה, נזלת אלרגית (קדחת שחת) או אלרגיה למזון.

אלרגיה בעור

דלקת או פריחה אלרגית בעור מתרחשת כאשר העור בא במגע ישיר עם אלרגן. אלרגיה לניקל מעוררת תגובה דלקתית בעור לאחר מגע עם תכשיטים המכילים את החומר המתכתי. המגע עם המתכת מובילה לנפיחות עורית, עור אדמדם, פריחה, גירוד ולעיתים אף לכאב. באופן זהה, אלרגיה יכולה להיווצר כתוצאה ממגע עם חומרים כימיים וחומרי ניקוי, לטקס, מוצרים אורגניים, מזון, בעלי חיים צמחים ותמרוקים.

אורטיקריה

אורטיקריה או בשמה העברי סרפדת היא דלקת עור המתאפיינת בפריחה בעור ומתרחשת כאשר המערכת החיסונית משחררת היסטמין בתגובה לחשיפה לאלרגן. שחרור ההיסטמין גורם לדליפה בכלי דם זעירים, מה שמוביל לנפיחות בעור. נפיחות בשכבות עמוקות של העור נקראת אנגיואדמה. קיימים שני סוגים של אורטיקריה, אורטיקריה חדה וכרונית. אורטיקריה חדה מתרחשת לאחר צריכת מזון מסוים או בעקבות מגע עם חומר מסויים. גורמים שאינם אלרגיים כמו חום או פעילות גופנית, תרופות, מזון או עקיצות חרקים יכולים לעורר את המערכת החיסונית אף הם.

אלרגיה עורית חמורה- אנגיואדמה

אנגיואדמה הינה נפיחות המתפשטת בשכבות העמוקות של העור. לעיתים עשויה להתרחש ברקמות רכות כגון עפעפיים, פה או אברי המין. אנגיואדמה חריפה או אקוטית נמשכת כמספר דקות עד מספר שעות. ונגרמת בדרך כלל על ידי תגובה אלרגית לתרופות או מזון.

תסמינים קליניים של דלקת עור אלרגית

התסמינים העיקריים והשכיחים המתוארים הם אדמומיות על פני העור, תחושת צריבה, עקצוץ או כאב באזורים המושפעים בעור. הגירוי מתרחש בדרך כלל תוך 48 שעות ממועד מגע העור עם האלרגן. אלרגנים אחדים מסוגלים ליצור תגובה מיידית, ואילו חומרים אחרים ומתונים בחומרתם מצריכים חשיפה ממושכת יותר כדי לעורר תגובה דלקתית בעור. בדרך כלל תגובה אלרגית מוגבלת לאזור שנחשף לחומר אך במקרים קיצוניים היחשפות זו יכולה לעורר תגובה חמורה ומקיפה המובילה למצב חירום הנקרא שוק אנפילקטי.

שיטות טיפול בדלקת אלרגית בעור

אחד הצעדים החשובים ביותר הם ההמנעות המוקדמת מהחשיפה לאלרגן או לחומר שהרגישות עמו מוכרת. במצבים קלים הטיפול נעשה על ידי שימוש במררכי עור וחומרי לחות המקלים על עור יבש ופריחה. תחליפי סבון או שינוי התמרוק אליו רגיל האדם יכולים למנוע את התגובה הדלקתית. משחות וקרמים המכילים סטרואידים משמשים לטיפול מקומי המפחית תגובה דלקתית בעור. תרופות אחרות מכילות אנטיהיסטמינים או משלוות אנטיביטיקה לטיפול בזיהום חיידקי.

אתר המרכז לאלרגיות הוקם במטרה להעניק לגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לאלרגיות- מידע על אבחון, טיפול והתמודדות עם כל סוגי האלרגיות.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן