אלרגיה לקעקועים

אלרגיה לקעקועיםמספר סיכונים צריכים להילקח בחשבון לפני חשיפת העור למחט קרקוע. כולל אפשרות זיהום מווירוסים כגון צהבת ואיידס. גם בחירה בסטודיו בטוח לקעקועים, וקבלת ההליך אצל אמן קעקועים המשתמש במחט סטרילית, אינה מבטיחה את מניעת הסיכונים. דיו הקעקועים עלול לגרום לתגובה אלרגית, המתבטאת בנפיחות, גירוי, פריחה או מספר מצבי עור חריגים אחרים סביב אזור הקעקוע.

דיו קעקועים מכיל מספר מרכיבים וכימיקלים, ואדם עשוי להיות אלרגי לכל אחד מהם. חומרים כגון תחמוצת ברזל, כספית גופרתית ואלומיניום הם חלקים בודדים מהמרכיבים הנמצאים בדיו, בהתאם לגוון. אלרגיה לחומרים אלו עלולה לגרום לתגובה אלרגית כשהדיו חודר לעור. דיו קעקוע אדום הוא הגורם השכיח ביותר של תגובות אלרגיות, למרות שכל גוון אחר עלול לגרום להתפרצות האלרגיה.

סוגי תגובה אלרגית לקעקועים

האלרגיה עשויה להתרחש במספר צורות שונות:

תגובה אלרגית דלקתית – אנשים רבים המקבלים קעקועים חווים מה שנקרא תגובה דלקתית, במהלכה העור מאדים, מתנפח ומגורה באזור הקעקוע. תגובה זו מתרחשת בעקבות הגירוי שנגרם על ידי המחט והדיו. זוהי אינה תגובה רצינית ובדרך כלל שוכחת בתוך כשבועיים עד שלושה שבועות.

רגישות – קעקועים חשופים לשמש עלולים לגרום לתגובה אלרגית, במיוחד אלו המכילים דיו צהוב. גוון זה, ומספר פיגמנטים אדומים מכילים גופרית, אשר עלולה לגרום לתגובה אלרגית בעת החשיפה לשמש.

דרמטיטיס – חלק מאלרגיות הקעקועים הנפוצות ביותר כוללות סוגי דלקת עור, ודלקת עור אלרגית ממגע. לרוב, תגובות אלו נגרמות כתוצאה מגופרית כספית הנמצאת בדיו קעקועים אדום.

פריחה – תגובה זו קשורה בדרך כלל לדיו קעקוע אדום, ומאופיינת בבליטות קטנות המופיעות ברחבי אזורי הדיו האדום.

תגובה מאוחרת – נגרמת כתוצאה מרגישות לחומר בדיו הקעקוע, והיא מתרחשת מספר ימים לאחר הטיפול. בדרך כלל תגובה זו קשורה לדיו האדום, אך עשויה לנבוע אף מגווני כחול וירוק.

גרנולמות – אלו הן בליטות קטנות העשויות להופיע כתוצאה מתגובה אלרגית. דיו קעקועים אדום גורם בדרך כלל לתגובה זו, אך גם דיו סגול, ירוק או כחול עלולים לגרום להופעת בליטות אלו סביב אזור הקעקוע.

סימני תגובה אלרגית

הסימנים משתנים בהתאם לסוג התגובה האלרגית והמרכיב בדיו הקעקועים שגרם לה.

סימנים נפוצים כוללים:

  • נפיחות
  • אדמומיות
  • פריחה
  • קילוף עור
  • הופעת קשקשי עור
  • גושים סגולים או אדומים סביב הקעקוע.

תסמינים חמורים כוללים:

נפיחות – כל קעקוע חדש כרוך בנפיחות מסוימת בזמן ההחלמה. אך אם הקעקוע נפוח ורך מאוד למגע, מדובר באלרגיה. אם לא ניתן להחליף את התחבושת ללא כאב קיצוני, יש להתייעץ עם רופא באופן מיידי.

בליטות וכוורות – אם מופיעות בליטות לאורך קצוות הקעקוע, או שמתפתחות באזור כוורות עור, זוהי תגובה אלרגית. כמות קטנה של אדמומיות נורמאלית לקעקועים חדשים, אך אם האדמומיות מלווה בבליטות ופצעים, זוהי בעיה אלרגית.

דליפה – אלרגיה לקעקועים עלולה להפוך במהירות לנגע אם אינה מטופלת כראוי עם קרם או תרופה נגד אלרגיה. אם הקעקוע נגוע, הוא יתבטא בפצעים נוטפים מסביב לאזור. יש לקבל טיפול רפואי מיידי למצב זה, שכן יתכן ומדובר בזיהום.

טיפול בתגובה האלרגית

עם הופעת סימני התגובה האלרגית לדיו קעקועים, מומלץ שלא לטפל לבד בבעיה או לחכות שתעלם. רופא עור מבצע אבחנה מדויקת, בודק את חומרת התגובה, וקובע את מהלך הטיפול הטוב ביותר. לדוגמא, אם קיים זיהום, הוא ירשום אנטיביוטיקה. במקרים מסוימים יתכן שיהיה צורך להסיר את הקעקוע כדי לטפל בתגובה האלרגית. הסרת הקעקוע דורשת התערבות רפואית, בדרך כלל עם לייזר עור.

רוב התגובות לקעקועים הן קטנות יחסית ואינן דורשות טיפול רפואי. מוצרי אלוורה מסייעים להקלת חוסר הנוחות של התגובה. לעיתים נדירות, תגובות קשות, כגון הלם אנפילקטי עשויות להתרחש תוך כדי קבלת הקעקוע, ובמקרים אלו הטיפול צריך להינתן באופן מיידי על ידי רופא.

אתר המרכז לאלרגיות הוקם במטרה להעניק לגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לאלרגיות- מידע על אבחון, טיפול והתמודדות עם כל סוגי האלרגיות.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן