גורמים לאלרגיה

לאלרגיה אחראים מגוון חומרים: סביבתיים, ביולוגיים ועוד. ממחקרים אשר נעשו בתחום עולה כי אלרגיה היא תלוית מיקום גיאוגרפי ותרבותי. חומרים או אלרגניים אשר חשופים לבני מקום או תרבות מסוימת, לא תמיד נחשפים לבני תרבות במקום אחר על פני כדור הארץ.

אבחון אלרגיה ייתן תוצאה חד משמעית וברורה אודות האלרגן אשר משפעל את מערכת החיסון הספציפית.

אלרגיה – קבוצות הסיכון

קבוצות הסיכון אשר עלולים לסבול מאלרגיה הם אנשים בעלי סיפור משפחתי של אלרגיות, חולי אסתמה וחולים אשר גילו רגישות אלרגית לאלרגן אחד. במקרים רבים, המרכיב הגנטי יצביע על רגישות או סיכויים לפתח אלרגיה, אולם לא יצביע על סוג האלרגיה או חומרתה.

סוגי אלרגיות

אלרגיה מחולקת לקטגוריות על פי דרך החשיפה לאלרגנים:

  • אלרגיה בשאיפה –  קבוצה זו כוללת את כל אותם חומרים ואלרגנים אשר עלולים לחדור לגוף דרך מערכת הנשימה. דוגמאות לאלרגיות מסוג זה הן אלרגיה לאבק או צמחיה מיוחדת, אלרגיה לחתולים, אלרגיה לכלבים ועוד. אלרגיות אלו נמצאות לאורך כל עונות השנה או בעונה ספציפית (כאשר המדובר על פריחה) ומתבטאות בנזלת כרונית, תסמיני אסטמה, התעטשות ודמעת. הימנעות מגורמים אלרגניים אלה היא קשה מכיוון שהם נמצאים בכל מקום ובעיקר בחדרי הבית.
  • אלרגיה הנובעת ממערכת העיכול – כוללת את כל קבוצת האלרגיות למזון. אלרגיה למזון היא המסוכנת ביותר ועלולה להוביל אף למוות. סוגי האלרגנים הידועים הקשורים לקבוצה זו הם אלרגיה לבוטנים, אגוזים, שומשום, חלב ומוצריו, דגים, אלרגיה לדבש ועוד. בקבוצה זו, ההימנעות היא חשובה ביותר ויכולה להציל חיי אדם. הזהירות וההקפדה יכולים למנוע מהאדם להיחשף לחומר ולפתח את התסמינים.
  • אלרגיה לתרופות – קבוצה זו ידועה בעיקר עקב האלרגיה לאנטיביוטיות מסוג פנצילינים. מכיוון שלפעמים אבחון התרופה הגורמת לרגישות לא ברורה די צורכה, נוהגים הצוות הרפואי לנקוט אמצעי זהירות מיוחדים בכל מקרה של חשד. עקב ריבוי השימוש באנטיביוטיות, גם ללא צורך, תופעות הלוואי של התרופות כמו גם תסמיני המחלה, מוסברים כאלרגיה או רגישות לתרופה זו או אחרת. אלרגיה לפניצילין נחשבת אף היא למסכנת חיים, אשר עלולה במקרים קיצוניים לגרום למוות.
  • אלרגיה לארס עקיצות חרקים – אלרגיה לעקיצות יתושים, דבורים או חרקים אחרים, מתבטאת באופן חריף בהתנפחות המקום, גרד וקוצר נשימה קיצוני. מעבר לחוסר הנוחות אשר אנשים רבים עלולים להרגיש עקב עקיצת דבורה, חולי האלרגיה עלולים אף לפתח שוק אנפילקטי. הטיפול באלרגיה זו בזמן החשיפה חייב להיות מיידי ויעיל. הטיפול בחיסון נחשב כיעיל בסוג זה של אלרגיה.
  • אלרגיה ממגע – קבוצת אלרגיות אלו יכולה לכלול אלרגיה למתכות שונות כדוגמת ניקל, חומרי ותכשירי קוסמטיקה או ניקיון שונים (סבון, שמפו) ועוד. האלרגן אשר בא במגע ישיר עם הגוף, יתבטא לרוב, בפריחה, אסטמה של העור, אקזמה או נגעים עוריים מקומיים או מפושטים אחרים. מעבר לנזק הקוסמטי אשר טמון באלרגיה זו, קיימת ירידה באיכות החיים עקב הגרד הקיצוני.

אתר המרכז לאלרגיות הוקם במטרה להעניק לגולשים אפשרות ללמוד ולמצוא תשובות לכל מה שקשור לאלרגיות- מידע על אבחון, טיפול והתמודדות עם כל סוגי האלרגיות.

תוכן עניינים

דילוג לתוכן